به اعتلای کشورمان معتقدیم

درخواست رهبر چین از نظامیان این کشور: برای نبرد واقعی آماده شوید

یورونیوز: شی جین پینگ از نیروهای ارتش کشور خواست برای «مبارزه و نبرد واقعی» آماده شوند. این سخنان تنها سه روز پس از رزمایش گسترده نیروهای چینی در تنگه تایوان، نگرانیهای زیادی را برای واشنگتن و تایپه ایجاد کرده است.

پکن در حالی رزمایش سه روزه در تنگه تایوان را هفته گذشته عملیاتی کرد که «تسای اینگ ون» رئیس جمهوری تایوان در ایالات متحده با کوین مک کارتی، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا دیدار می کرد. مقامات چینی می گویند این دیدار به نوعی «تحریک ارتش چین » محسوب می شود.

حالا رسانه های چینی می گویند شی جین پینگ، که از یک پایگاه نظامی روز سه شنبه در جنوب دریای چین دیدار می کرد، تأکید کرده که «ارتش باید با قاطعیت از حاکمیت ارضی و همچنین حقوق دریایی و منافع ملی در چین دفاع کند.»

با وجودی که شی جین پینگ به صراحت نامی از تایوان نبرده است اما مشخصا او در این سخنان نیروهای نظامی چینی را برای جنگ احتمالی آماده می کند. به گزارش شبکه سی سی تی وی، رهبر چین در این دیدار از نیروهای مسلح کشور خواسته تا «آموزش‌های نظامی را در نبردهای واقعی تقویت کنند.»

پکن سال گذشته هم در جریان دیدار نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان ایالات متحده از تایوان، یک رزمایش گسترده در آب های مرزی چین و تایوان انجام داد و حتی چندین موشک هم در جریان این رزمایش شلیک شدند.

چین بارها اعلام کرده که تایوان را بخشی از سرزمینی خود می داند. رهبر چین و دیگر مقامات این کشور بارها در ماه های اخیر نسبت به اینکه پس از سال ۱۹۴۹ نتوانسته اند تایوان را به چین یکپارچه ملحق کنند، اظهار تاسف کرده اند.

تحلیلگران معتقدند که تهدیدهای ادامه دار چین علیه تایوان می تواند خطر جنگ جهانی سوم را زنده کند. ایالات متحده بارها اعلام کرده که اجازه نمی دهد چین تایوان را تصرف کند.

Email
چاپ