به اعتلای کشورمان معتقدیم

جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد!

آبتاب، حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری در نخستین جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی ویژه برگزاری سی و چهارمین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب گفت: ناب ترین سرمایه از دید امام، جمهوری اسلامی است و من فکر نمی کنم روزی به عظمت و زیبایی و درخشندگی روز رای مردم به جمهوری اسلامی برای امام پیدا کنید فکر می کنم این روز حتی از روز پیروزی انقلاب هم بالاتر بود چون در فردای پیروزی اتفاقاتی ممکن بود بیفتد که همه چیز عوض شود اما در روزی که بیش از نود درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند آن روز عید امام بود. و این باید برای ما محترم باشد. هر کسی گفت دستاورد امام چیست می گوییم جمهوری اسلامی و از جمهوری اسلامی باید دفاع کنیم. جمهوری اسلامی محصول فکر و اراده امام و مردم جمهوری اسلامی است.

به گزارش جماران؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری در نخستین جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی ویژه برگزاری سی و چهارمین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب گفت: بزرگداشت حضرت امام یک مناسبت ملی و کم نظیر و یک فرصت طلایی و استثنایی برای تبیین اندیشه و نقش و شخصیت و آرمان و مکتب حضرت امام است. از شصت سال قبل تاکنون که گفتمان و نهضت امام در دنیا مطرح شد و بدون شک آن گفتمان و گستره آن و تأثیر آن امروز به مراتب وسیع تر و گسترده تر شصت سال قبل است و بدون تردید باید گفت که گفتمان امام از معدود گفتمان های مطرح در دنیای امروز است که در حوزه سیاست و چه در حوزه فرهنگ و دینداری و ایدئولوژی و چه در حوزه های دیگری که مبانی قدرت یک حکومت است، صاحب نظر است.

او افزود: امام از اول و از جوانی یک شخصیت تحول خواه انقلابی برجسته و بسیار دور اندیش و هوشمند بود آرمان های بسیار بلندی داشت و مطمئنا می دانست برای رسیدن به اهداف بلند و آرمان های متعالی نیازمند سرمایه های خاصی است. به نظر من امام اعتقادی به روش های مرسوم و متداول جهانی و تاریخی در رسیدن به اهداف خود نداشت همانند تکیه کردن به احزاب و جناح ها و تکیه کردن به نحله هایی از اقشار جامعه مثل روشنفکران و حتی تکیه کردن به قدرت های دیگری نداشت؛ هر چند کمتر انقلابی و نهضتی را شما سراغ دارید که رهبران آن برای پیشرفت نهضت و مکتب شان دست به دامن قدرت ها نشده باشند، اما امام اصلا اعتقادی به مبارزه مسلحانه نداشت.

انصاری ادامه داد: گروه های مبارز مسلح تلاش می کردند به مردم القاء کنند که ما انقلاب و نهضت را به پیش می بریم و انگیزه بالایی داشتند که نماد و پرچم سازمان خود را برافراشته و جلو مردم به حرکت درآورند، ولی امام اصلا به این جریانات اعتقادی نداشت و کمتر دیدیم از این جریان ها حمایت کرده باشند در تحلیل سیاسی و استراتژی امام می بینیم که ایشان یک افق بسیار وسیع تر و گسترده تری از این جریانات می دید.

او ادامه داد: من معتقدم دین و مردم از آغاز نهضت پایه های اصلی تفکر سیاسی امام بودند، در عین اینکه هر دو آنها از جمله مسائل فراموش شده در فرهنگ سیاسی نهضت ها و حکوت های جهانی بودند و دین پزیری نشأت گرفته از اواخر دوران قرون وسطی و خصوصا در عصر رنسانس است. در آن زمان کلیسا و صاحبان مکتبی که منادی مکتب انبیاء بودند به گونه ای عمل و رفتار کردند که یک لکه ننگ تاریخی و ابدی بر دامن بشریت افتاد و همه چیز هم به نام دین تمام شد. هر جا بحث از کشتار و بی رحمی و علم سوزی و مبارزه با اخلاق بود می بینیم که سرنخ آن در دنیای غرب و در مکتب مسیحیان در کلیساها بود. لذا در فشار فزاینده این فرهنگ منحطی که به نام دین بود جریان رنسانس که همراه با تمدن صنعتی و علمی و هنری بود غلبه یافت و برای این که یک گفتمان جدید داشته باشد، دین را افیون جامعه توصیف کردند؛ البته کسی نمی تواند وحشی گری های قرون وسطی را نادیده بگیرد آدم ها را به خاطر اعتقاداشتان می سوزاندند و به خاطر عقیده علمی بالای دار می بردند و فلاسفه را می کشتند و چون جریان مسیحیت از نظر تعداد و تفکر غالب بود این جریان آرام آرام بر کل ادیان الهی و غیر الهی سیطره یافت و آرام آرام این جا افتاد که هر دینی افیون جامعه است؛ به خصوص در شرایطی که دینداران و مدعیان دفاع از مکتب انبیاء با برداشت های غلط از دین جامعه را برای پذیرش این مهیا کردند در اسلام هم این اتفاق افتاد در روشنفکران جامعه ما هم.

     پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR):

نخستین جلسه ستاد مرکری بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره)

انصاری تصریح کرد: متأسفانه در شیعه که یک نهاد انقلابی سردمدار آزادی و تفکر آزادی در کل جهان بود، این اتفاق به شیوه دیگری شکل گرفت و بعضی منادیان دین و مکتب تشیع در تنگناها و فشارهای فزاینده ای که بر دینمداران حاکم بود آرام آرام گفتند دین کاری به سیاست ندارد دینداری سفره اش از سیاست جداست .من اعتقاد راسخ دارم اگر کسی اسلام را قبول داشته باشد از نظر مبانی اسلام بپذیرد که دین از سیاست جداست و یک مسلمان می تواند سرنوشت اساسی ترین تصمیمات زندگی خود را از دین جدا کند. اصلا پذیرفتنی نیست. من از روشنفکران شیعه تعجب می کنم که چنین نظراتی را مطرح می کنند. پس باید گفت دین در عصری که امام نهضت خود را شروع کرد در محاق بود و روشنفکران ما بعضا و در بسیاری از مواقع ابا داشتند بگویند روشنفکر اسلامی هستند.

او ادامه داد: پایه دوم تفکر امام مردم بود. قبل از پیروزی انقلاب حقیقتا باید گفت، چه در ایران و چه در سطح جهان مردم نقش واقعی و تعیین کننده در سرنوشت خود کمتر داشته اند. حتی در کشورهای کومنیستی که مدعی حضور مردم در صحنه ها بودند و انقلاب را «انقلاب توده ها و کارگران» می نامیدند، در عین حال مردم حق انتخاب نوع لباس خود را نداشتند و در انتخاب روش و نوع زندگی شخصی خود تصمیم گیرنده باشند. امام  از ظرفیت مردم و دین رمز گشایی کرد و این یک معجزه تاریخی بود و یک انفجار بزرگی بود که امام علی(ع) رغم همه آن تفکرات رایج، گفت دین و سیاست یکی است .

انصاری تصریح کرد: شما فکر می کنید آرمان جمهوری اسلامی چگونه شکل گرفت؟ بعضی اظهار می کنند که در آستانه پیروزی انقلاب گروهی از فرهیختگان ایده جمهوری اسلامی را در میان گذاشتند. من می گویم این نگاه درستی نیست؛ امام از روز اول هدف نهضت به دنبال تثبیت این دو بخش فراموش شده بودند و مردم و دین از روز اول در همه سیاست های امام موج می زد و امام به گونه ای عمل کرد که به جامعه بگوید اگر توازن بین این دو جریان عظیم برپا شد در هر صحنه ای شما پیروز هستید در انقلاب هم این اتفاق افتاد در دفاع مقدس و مبارزه با استکبار هم این اتفاق افتاد و تا امروز هم همین جریان است.

او با بیان این که «اگر می خواهیم بزرگداشت امام بگیریم و از امام تجلیل کنیم باید ناب ترین سرمایه ها و ذخیره های امام را برای ملت تبیین کنیم.» در ادامه گفت: ناب ترین سرمایه از دید امام، جمهوری اسلامی است و من فکر نمی کنم روزی به عظمت و زیبایی و درخشندگی روز رای مردم به جمهوری اسلامی برای امام پیدا کنید فکر می کنم این روز حتی از روز پیروزی انقلاب هم بالاتر بود چون در فردای پیروزی اتفاقاتی ممکن بود بیفتد که همه چیز عوض شود اما در روزی که بیش از نود درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند آن روز عید امام بود. و این باید برای ما محترم باشد. هر کسی گفت دستاورد امام چیست می گوییم جمهوری اسلامی و از جمهوری اسلامی باید دفاع کنیم. جمهوری اسلامی محصول فکر و اراده امام و مردم جمهوری اسلامی است.

او ادامه داد: تبیین جمهوری اسلامی وظیفه همه به خصوص مسئولین و کارگزاران و نویسندگان و روشنفکران و حوزه های علمیه است. همه باید تبیین کنیم که برنامه هایشان را در این زمینه قرار دهند باید تبیین کنیم که فرهنگ و هنر و اقتصاد و سیاست جمهوری اسلامی چیست. عدم تببین هاست که امروز برخی مسائل را در جامعه پیش آورده است.مسائل مهمی مانند حضور مردم در صحنه هم باید تبیین شود، البته این طور نیست که تصور کنیم حضور مردم یعنی صرفا شرکت در انتخابات. انتخابات بخش کوچکی از ایقای نقش مردم در صحنه است. زمانی می توانیم بگوییم که جمهوریت شکل گرفته است که مردم در جای جای هر حرکت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نقش داشته باشند. در جمهوری اسلامی باید کاری کنیم که مردم همه چیز را از آن خود بدانند و هویت خود را در آن ببینند.

انصاری گفت: آنجا که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید بر «جهاد تبیین» دارند، مهم ترین جهاد تبیین معرفی صحیح، کامل و جامع جمهوری اسلامی برای مردم است. در این زمنه باید با علم و آگاهی و سعه صدر به میدان بیاییم و از انتقاد نترسیم و از انحراف در مبانی جلوگیری کنیم، دست به اصلاح بزنیم و همه ما بدانیم چهل و چندسال بعد از پیروزی انقلاب دنیا با عملکردهای علمی و ملموس نسبت به ما قضاوت می کند و نظریه پرازی کافی نیست. البته ما با سرافرازی می گوییم علی رغم همه کمبودها و کاستی جمهوری اسلامی افتخارات بسیار بزرگی داشته است و دشمنان نمی خواهند این را ببینند.

وی افزود: امروز اتحاد شومی در دنیا علیه ما شکل گرفته است و همه دشمنان یک هدف را دنبال می کنند؛ در تخریب و تکذیب و دروغ پردازی متحد هستند و تکلیف ما دفاع از جمهوری اسلامی است، ولی دفاع با شناخت کافی و با تبیین اندیشه های ناب همراه باشد و از تبعات آن نهراسیم و از آزادی هایی که باید به مردم بدهیم نگران نشویم.

انصاری ادامه داد: اگر دشمنان بخواهند نقاط ضعف ما را برجسته کنند ما باید آن را برطرف کنیم و قطعا در طول این شصت سال تجربه های زیادی آموخته ایم. تحریم ها و تهدیدها ممکن است به مردم فشار آورد، ولی نباید از شکاف میان مردم و اختلاف طبقاتی که نتیجه عملکرد ضعیف ماست که یک فرد یک شبه میلیاردر می شود و گروه کثیری به خاک سیاه می نشینند غافل باشیم.

او در ادامه گفت: ستاد بزرگداشت امام باید بیشترین دغدغه را در برگزاری مراسم، نسبت به پیاده شدن اهداف و آرمان های امام داشته باشد، والّا تجلیل کردن کافی نیست و توقع این است که در کنار تجلیل و تکریم امام راه امام و ولایت تبیین شود. بنده در زمان حیات حضرت امام در جلسه ای سه ساعت درباره ویژگی های امام گفتم امام وقتی به امام گزارش دادند من را توبیخ کردند که چرا تعریف کردی؟! بعد من اصرار کردم ایشان فرمودند شما که از وابستگان من هستید تعریف نکنید من گفتم هر چه واقعیت است را بگویم فرمودند کاری نکنید که بی جا و تعریف زیادی باشد. ایشان در زمان حیات خود این طور می گفت من به تعریف احتیاج ندارم حالا هم احتیاج ندارد، اما توقع این است که راه امام و ولایت را تبیین کنیم و نظام را تقویت کنیم و از توطئه ها و مقابله با توطئه ها نترسیم.

نخستین جلسه ستاد مرکری بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره)

انصاری با اشاره به ویژگی های امسال برای برگزاری سالگرد ارتحال امام گفت: امروز یک کار بزرگ و متفاوتی از سال های گذشته باید داشته باشیم؛ ما در دهه فجر انقلاب که توفیق شرف یابی خدمت مقام معظم رهبری در حرم امام داشتیم ایشان فرمودند که سالگرد سال آینده باید متفاوت از سال های اخیر باشد و به همان سال های نخستین بعد از ارتحال برگردیم و تکلیف ما روشن است ما با همه همت و تلاشمان معطوف به چند چیز باشد. باید بستر حضور مردم در سراسر کشور در مراسمی که به نام امام برگزار می شود به طور شایسته فراهم شود و شور اربعینی و حسینی و ۱۵ خردادی و ۲۲ بهمنی در بزرگداشت امام ایجاد شود در جای جای مراسم بزرگداشت باید خواسته و انتظارات امام مطرح شود و نقطه اوج این حرکت باید در حرم امام باشد و ما با تاسی به فرمان مقام معظم رهبری و تشکر صمیمانه و خالصانه خودم و شما از دولت خدمت گذار و همه نهادهای مقدس جمهوری اسلامی بنا داریم هر مقداری که ظرفیت و توانایی خدمت رسانی به مردم و اعزام جمعیت ها از سراسر کشور به تهران داری مرا باید فراهم کنیم. در این جلسه جلسات مفصلی با وزیر کشور و سایر اشخاص و نمایندگان نهادهای مختلف داشته ایم که این کار به خوبی انجام شود.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی با تاکید بر حضور گسترده مردم در مراسم گفت: با تقاضاهای زیادی که علی رغم تبلیغات منفی وجود دارد مراسم بزرگی برگزار خواهد شد و دشمنان کور خوانده اند عشق به امام در روح و جان و سراسر فکر و اندیشه ملت موج می زند و سختی ها نمی تواند مردم را از امام جدا کند و طبیعتا بعد از کرونا سیل تقاضاها برای حضور اقشار مختلف مردم در مراسم  زیاد است و اما ما با امکانات محدودی مواجه هستیم .  با این همه آمادگی داریم که در حد یک میلیون جمعیت به صورت منظم و سازمان یافته و هدفمند در این مراسم پذیرا باشند. البته انتظار این نیست که همه کسانی که به مراسم می آیند حتما به حرم هم بیایند مثل اربعین که همه حاضران در اربعین موفق به زیارت حرم امام حسین(ع) شوند. هر کسی که تمایل داشته باشد می تواند بیاید و درب حرم به روی او باز است.

او افزود: انشاءالله مراسم بزرگداشت امسال به عنوان نقطه عطفی در حمایت از نظام و انقلاب و جمهوری اسلامی خواهد بود و در ۱۴ خرداد مردم نشان می دهند پای تعهد خود به امام و آرمان های انقلاب همچون شهید سلیمانی و دیگر شهدا و یاران امام ایستاده اند. 

انصاری گفت: شهید سلیمانی ما در آغاز جنگ یک سرباز ساده ای بود که هرکس او را می شناخت می گفت هر جا صحنه خون و مبارزه و ایثار بوده اولین نفر حاضر بود. خوب است این خاطره را یادآور شوم که در دیدار آقای سید حسن نصرالله مغنیه بعد از جنگ ۳۳ روزه لبنان که شهید سلیمانی هم در آن حضور داشتند، یک دیدار بسیار روحانی و معنوی و اثرگذار بود که طی آن امام یکی از پیراهن ها و شمدهایی را که امام استفاده می کردند به ایشان هدیه دادند. آقای سیدحسن نصرالله در آن دیدار گفت، آقای حاج حسن آقا! این آقای قاسم سلیمانی در شب آخر که آن هلیکوپتر را نیروهای حزب الله زدند -و سقوط آن تبعات زیاد داشت- فاصله او با اسرائیلی ها بیشتر از ۱۰ متر نبود! ما آنجا صدای اسرائیلی ها را به گوش می شنیدیم؛ انقلاب ما با چنین سربازانی به اینجا رسیده است و باید به آن افتخار کرد. 

او در ادامه همچنین درباره مراسم امسال گفت: عظمت و استثناء بودن مراسم ایجاب می کند بسیار هوشمندانه عمل کنیم و بسیار آگاهانه و دقیق و عقلانی تصمیم بگیریم؛ هیچ خطایی و کمی و کاستی قابل پذیرش نیست. باید آماده باشیم این مراسم با حضور ۲۵۰ مهمان رسمی خارجی و خبرنگاران بین المللی برگزار خواهد شد و در درجه اول از خدا می خواهیم که ما را کمک کند. که این رسالت تاریخی را به انجام برسانیم و شاهد مراسمی باشیم که دو جنبه معنوی سیاسی و بزرگ باشد یکی تجلیل از امام و عظمت امام و برافراشتن پرچم آرمان امام و یکی هم اجتماع حول حرم امام برای استفاده کردن از سخنان و بیانات درس آموز و حکمت آموز رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی که هر چه بشنویم و جلسه به مناسبت امام داشته باشیم و از پیام ایشان برای امام استفاده کنیم کم گفته ایم.

انصاری در پایان گفت: امام روح جمهوری اسلامی است و اگر امام نباشد جمهوری اسلامی بی خاصیت است. جمهوری اسلامی باید شعار اول ما باشد. انتظار من از رسانه ها این است که در برابر هجمه ها محکم به میدان بیایند و مردم را آماده کنند که به میدان بیایند و جلوی دستگاه تبلیغات دشمنان ایستاده اند. پیشنهاد می دهم که شعار «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد» یعنی همان جمله زیبای امام، شعار اصلی مراسم امسال باشد و حول این شعار و تبیین فلسفه انتخاب آن تلاش کنیم.

در ادامه این جلسه نماینده دفتر مقام معظم رهبری در ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی، سردار حسن زاده فرمانده سپاه محمدرسول الله (ص) تهران بزرگ و جمعی از نمایندگان دستگاههای مختلف سخنانی را ایراد کردند.

Email
چاپ