به اعتلای کشورمان معتقدیم

خشونت و فشار در مسأله حجاب کارساز نیست

آیت الله ناصر مکارم شیرازی مرجع شیعه در قم با تأکید بر اینکه نباید طوری رفتار کنیم که دولت تضعیف شود، گفت: عدم تضعیف دولت به این معنی نیست که منتقد دولت نباشیم.
به گزارش ایرنا از دفتر آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید، عصر پنجشنبه در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وظیفه ما دعا کردن و تذکر دادن به دولتمردان و امید دادن به مردم است ولی باید توجه کرد که اگر امید از مردم گرفته شود کار مشکل می شود؛ باید کاری کنیم که مردم امیدوار باشند و امیدشان تبدیل به یأس نشود.

وی کشورداری در این شرایط را کاری سخت دانست و تصریح کرد: رئیس جمهور و وزرا بدانند که در شرایط سختی هستند؛ درست است که دشمن به شدت در حال فعالیت است اما چنان نیست که تمامی راه ها بسته باشد.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه نباید طوری رفتار کنیم که دولت تضعیف شود، افزود: عدم تضعیف دولت به این معنی نیست که منتقد دولت نباشیم. مردم از ما می خواهند که شما صدای ما را برسانید و مشکلات را بگویید. ما مشکلات را می گوییم، اما باید گوش شنوایی هم باشد. بنابراین کاری کنید که این دولت موفق بشود.

این مرجع تقلید در ادامه، نقش وزارت ارشاد را در تبیین مسائل فرهنگی مهم دانست و تصریح کرد: این وزارتخانه باید به مسائل اسلامی و فرهنگی توجه بیشتری نماید.

آیت الله مکارم شیرازی به ضرورت حجاب تأکید کرد و گفت: مسأله حجاب در حال حاضر با مسائل سیاسی گره خورده و عده ای می گویند اگر بتوانیم حجاب را حذف کنیم نظام جمهوری اسلامی کم رنگ می شود.

وی خشونت و فشار را در مسأله حجاب کارساز ندانست و افزود: مسأله حجاب راه های فرهنگی دارد، البته صدا و سیما نیز باید بیشتر از این، به مسأله حجاب اهمیت بدهد.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین به مسائل و مشکلات حوزه چاپ و نشر اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین راه های نشر فرهنگ، کتاب و مجله است اما متاسفانه در حال حاضر قیمت کاغذ چندین برابر شده است و این گرانی باعث مشکلاتی دیگری از جمله تعطیلی و بیکاری مراکز چاپ و نشر و اصناف وابسته به آن شده است.

وی به گرانی کتاب و لزوم ارائه تسهیلات در این زمینه اشاره کرد و افزود: افراد زیادی هستند که علاقمند به کتاب و کتاب خوانی هستند اما قدرت خرید کتاب را ندارند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به افزایش هزینه حج نیز گفت: گرانی حج هم عواملی دارد که مهمترین آن، گرانی ارز است ولی دولت می تواند برای آن تسهیلات بیشتری بگذارد تا مردمی که سال هاست انتظار حج را می کشند بتوانند برای انجام مناسک حج به خانه خدا مشرف شوند.

Email
چاپ