به اعتلای کشورمان معتقدیم

رشد بیش از ۱۰ درصدی شاخص اهدای خون در کشور

ایسنا: سخنگوی سازمان انتقال خون ایران ضمن تشریح وضعیت اهدای خون در کشور طی هشت ماه گذشته، از رشد ۱۰.۵۵ درصدی شاخص اهدای خون طی این مدت خبر داد.

به گزارش آبتاب، دکتر عباس صداقت درباره وضعیت ذخایر خون و فرآورده‌های آن طی هشت ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱، گفت: بر اساس گزارش‌های جمع‌آوری شده در سازمان انتقال خون ایران، در هشت ماهه ابتدایی سال جاری حدود یک میلیون و ۸۶۰ هزار نفر از مردم کشورمان به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این تعداد، حدود یک میلیون و ۴۹۵ هزار نفر موفق به اهدای خون شده‌اند.

     رشد ۱۰.۵۵ درصدی شاخص اهدای خون طی ۸ ماه اخیر  
وی افزود: “بر این اساس با همراهی و مسؤولیت هموطنان نوع دوست و اهداکنندگان همیشه همراه، سازمان انتقال خون ایران توانسته است در هشت ماهه نخست سال جاری، حدود چهار میلیون و پانصد هزار واحد محصولات و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور را فرآوری و تأمین کند. بر این اساس شبکه ملی خون‌رسانی کشور در زمینه شاخص اهدای خون حدود ۱۰.۵۵ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته است.”

     استان‌های رکورددار شاخص اهدای خون
صداقت ادامه داد: “در عین حال استان‌های خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و همدان به ترتیب با ۳۵.۸۲ درصد، ۲۷.۲۷ درصد، ۲۴.۶۷ درصد و ۲۱.۸۲ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان‌های کشور در هشت ماهه ابتدای سال جاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده‌اند. همچنین با همراهی هموطنان عزیز، در استان تهران نیز شاهد ۱۸.۲۰ درصد رشد شاخص اهدای خون در هشت ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده‌ایم.”

     آخرین وضعیت اهدای خون بانوان در کشور
وی با بیان اینکه شاخص اهدای خون بانوان در کشور در هشت ماهه نخست سال جاری همچنان به صورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبا حدود ۴.۵۵ درصد برآورد می‌شود، گفت: “البته بانوان استان‌های کردستان، لرستان، خراسان شمالی و قزوین به ترتیب با ۹.۵۶ درصد، ۹.۳۹ درصد، ۷.۷۹ درصد و ۷.۰۴ بیشترین مشارکت را در امر اهدای خون در بین دیگر استان‌های کشور در هشت ماه نخست سال جاری داشته‌اند.”

     وضعیت اهدای خون بار اولی‌ها
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران همچنین گفت: در هشت ماه اول سال جاری حدود ۲۳۲ هزار نفر از اهداکنندگان خون، اهداکننده بار اول بوده‌اند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می‌شوند. بر همین اساس در همین بازه زمانی حدود ۸۴ درصد از اهداکنندگان را، اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده‌اند.

صداقت تاکید کرد: “سازمان انتقال خون ایران امید دارد با توجه به تغییر هرم جمعیت اهداکنندگان و لزوم مشارکت هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان در تأمین ذخایر خون و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی و بیماران کشورمان، با استمرار سنت حسنه اهدای خون توسط هموطنان در طول یکسال، ضریب تبدیل اهدای بار اول به اهدای مستمر خون با سرعت و شتاب بیشتری در کشورمان رخ دهد. باید توجه کرد که اهداکنندگانی که در طی ۱۲ ماه، بتوانند سابقه اهدای موفق خون را حداقل دو بار یا بیشتر ثبت کنند، به عنوان اهداکننده مستمر محسوب شده و کارت ویژه مربوطه را دریافت خواهند کرد.”
        پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR):
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email
چاپ