به اعتلای کشورمان معتقدیم

کمال خرازی: ایران تجهیزاتی ساخته که اعجاب‌آور است

ایسنا، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: تا به حال رقابت‌های زیادی در منطقه وجود داشته که اغلب به دلیل دخالت‌های بیگانگان بوده اما امروز بلوغی در منطقه در حال شکل‌گیری است که از اختلافات فاصله بگیریم و کنار هم کار کنیم‌.

به گزارش آبتاب، کمال خرازی در همایش هندسه نظم جدید جهانی با بیان اینکه ما در انتظار یک نظم نوین هم در منطقه و هم در سطح بین‌المللی هستیم، اظهار کرد: اساساً نظم جدید در پی تغییر توازن قوا انجام می‌شود. هر کشوری که صاحب قدرت است در این تغییر توازن قوا تلاش می‌کند تا موقعیت خود را تثبیت و نقش بالاتری ایفا کند. 

وی افزود: یکی از منابع عظیم قدرت، نظامی و دفاعی است تا امنیت و استقلالشان حفظ شود و با استفاده از قدرت رشد و توسعه پیدا کنند. جمهوری اسلامی ایران در احراز چنین قدرتی خون‌های بسیار داده است. بعد از آن هم با توسعه صنایع دفاعی خودکفا شده و تجهیزاتی ساخته که هم از جهت قدرت و هم سرعت اعجاب‌آور است.

خرازی ادامه داد: جمهوری اسلامی این قدرت را به دست آورده است اما در کنار این، انواع دیگر قدرت مثل اقتصادی، علمی و فناوری، سیاست خارجی، رسانه‌ای و نرم هم وجود دارد که باید احراز شود تا کشوری بتواند در سطح بین‌المللی ابراز وجود کند و منافع خود را تثبیت سازد.

وزیر اسبق امور خارجه با بیان اینکه شوروی با وجود قدرت نظامی بالا نتوانست در رقابت با آمریکا در قدرت رسانه‌ای و اقتصادی پیروز شود و نهایتاً فروپاشید، تصریح کرد: چین هم تا همین سال‌های اخیر هیچوقت تلاش نکرد در رقابت با قدرت‌های دیگر به ویژه آمریکا ابراز وجود کند اما اخیراً می‌بینیم که چون قدرت نرم، علمی و فناوری و اقتصادی پیدا کرده است به رقابت و مقابله با آمریکا وارد شده و نه تنها قدرت سخت یافته که به قدرت نرم هم رسیده است.

وی افزود: قدرت نرم چین به جایی رسیده که با ‌«تیک‌تاک» به مصاف آمریکا رفته و آمریکا آن را تهدیدی برای خود تلقی می‌کند. کره شمالی هم یک حکومت نظامی دارد و از این نظر قدرتمند است اما از جهت اقتصادی، رسانه‌ای و نرم نمی‌تواند در جهان ابراز وجود کند. ما باید قدرت‌های خود را در زمینه‌هایی جز نظامی و دفاعی هم بالا ببریم.

خرازی با تاکید بر اینکه ما در انقلاب و جبهه‌های جنگ نصرت الهی را تجربه کرده‌ایم، اظهار کرد: انگیزه و پشتوانه ایران در کسب قدرت انگیزه الهی است و پشتوانه حرکت ملت بزرگ ایران هم همین است. اما اینکه چه ساختاری می‌تواند موجب کسب قدرت شود، در قانون اساسی ما مشخص شده و فرماندهی کل قوا که رهبری انقلاب باشد قدرت نظامی و دفاعی کشور را توسعه می‌دهد. 

وزیر اسبق امور خارجه گفت: راهبردهای که رهبری به دولت‌ها ابلاغ می‌کنند در همین جهت است که در زمینه‌های دیگر قدرت بتوانیم مثل قدرت نظامی به نتایج مطلوب برسیم و حقانیت خود را ثابت کنیم. 

Email
چاپ
آخرین اخبار