تاریخ انتشار :

حمله به نقاشی ۱۱۰ میلیون دلاری؛ پوره سیب‌زمینی روی “خرمن غله” اثر کلود مونه

     آبتاب: در ادامه سری اقدامات با هدف جلب توجه به تغییرات آب و هوا و تخریب محیط زیست، معترضان روی یک تابلوی گران قیمت اثر «کلود مونه» را برای مدت کوتاهی با نشاسته پوشاندند.

یک گروه فعال آلمانی با نام «آخرین نسل» که این اقدامات اعتراضی را رهبری می‌کند در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نقاشی در این اقدام آسیب ندیده است. کاملاً برخلاف رنج بی‌اندازه‌ای که سیل‌ها، طوفان‌ها و خشکسالی‌ها امروز به عنوان منادی فاجعه قریب‌الوقوع بر ما وارد می‌کنند.»

این گروه همچنین به رسانه‌ها گفته‌اند: «این اقدام به منظور برجسته کردن تضاد بین طبیعت زیبای به تصویر کشیده شده در اثر «کلود مونه» و خطراتی که در حال حاضر برای صحنه های واقعی مانند آن وجود دارد، انجام شده است. مونه طبیعت را دوست داشت و زیبایی منحصر به فرد و شکننده آن را در آثارش به تصویر کشید. چگونه است که خیلی‌ها بیشتر از آسیب دیدن به این تصاویر می‌ترسند تا از نابودی خود دنیای واقعی ما، جادویی که مونه آنقدر تحسین می کرد؟»

موزه باربرینی هم در صفحه اجتماعی خود با اشاره به این که این اثر نقاشی به دلیل محافظت با شیشه آسیبی ندیده، از نمایش عمومی دوباره آن از روز چهارشنبه خبر داد.

پیش از این نیز یک گروه فعال در انگلیس با عنوان «Just Stop Oil» دست به اقدامات مشابهی در گالری ملی لندن، گالری و موزه هنری گلاسکو، گالری هنر منچستر و آکادمی رویال زده است و در کشورهای ایتالیا، استرالیا و چند کشور دیگر نیز اعتراضات مشابهی انجام شده است.

چندی پیش دو جوان معترض در گالری ملی لندن با سس گوجه فرنگی به تابلوی معروف گلهای آفتابگردان اثر «ونسان ون‌گوگ» حمله کردند و پس از آن دست‌های خود را دیواره پائین تابلوی نقاشی چسباندند. انها هدف از این اقدام خود را فشار آوردن به دولت بریتانیا برای اقدام سریع‌تر جهت مبارزه با آثار تغییرات آب و هوایی توصیف کردند. در این اتفاق هم آسیبی به تابلوی ون‌گوگ نرسید.

این اقدام بیشترین خشم را به همراه داشت و منتقدان، سیاستمداران و سایرین، این گروه را به عدم درک اثرات مخرب بالقوه اقدامات اعتراضی خود متهم کردند.

منبع: ایسنا