به اعتلای کشورمان معتقدیم

امیرعبداالهیان: امریکا به جای نگران شدن برای دسترسی مردم به اینترنت، نگران مردمی باشد که به خاطر تحریم ها هر روز فوت می کنند

فارس: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ با دو رسانه «نیویورک‌تایمز» و «ان‌پی‌آر» درباره مسائل مختلف سیاست خارجی از جمله موضع ایران در قبال جنگ اوکراین و همچنین مذاکرات احیای برجام اظهارنظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران، علی‌رغم این با بیان اینکه «مسئله جنگ اوکراین پیچیده است» تصریح کرد که کشورهای غربی با ارسال تسلیحات به اوکراین باعث طولانی شدن این جنگ شده‌اند.

او درباره دلایل روسیه برای حمله به اوکراین گفت: «آقای پوتین دلایل خودش را دارد. او نگرانی‌هایی درباره توسعه ناتو دارد. از طرف دیگر شاهدیم که عرضه سلاح به اوکراین ادامه دارد و این باعث طولانی شدن جنگ شده.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین تصریح کرد که ایران از تلاش‌ها برای به پایان رسیدن جنگ در اوکراین حمایت کرده است. او گفت: «نظر ما همیشه این بوده که لازم است این درگیری نظامی از طریق گفت‌وگوهای سیاسی و مذاکره به پایان برسد.»

مقام‌های آمریکایی و رسانه‌های غربی در هفته‌های گذشته مدعی شده‌اند ایران اقدام به ارسال پهپادهایی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین کرده است. کی‌یف دلر واکنش به این ادعاها استوارنامه سفیر ایران را باطل کرد. امیرعبداللهیان در مصاحبه با نیویورک‌تایمز این ادعا را رد کرد.

او در پاسخ به سوالی درباره این موضوع گفته که ایران یک قرارداد دفاعی با روسیه داشته که اثری بر جنگ ندارد. او گفت: «ما هیچ چیز، هیچ توانمندی و هیچ سلاحی را برای استفاده در اوکراین به روس‌ها نداده‌ایم.»

امیرعبداللهیان با رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) هم درباره مسائل مختلف اظهارنظر کرده است.

امیرعبداللهیان به ان‌پی‌آر گفت: «در مجموع، ما مذاکرات نسبتا خوب و موفقی داشته‌ایم. پیام‌های زیادی را با طرف آمریکایی رد و بدل کرده‌ایم. مسیر زیادی را پیموده‌ایم.»

وی اضافه کرد: «الان در کجای کار قرار داریم؟ ما الان در مرحله‌ای هستیم که تنها دو موضوع دیگر روی میز باقی مانده‌اند که البته موضوعات مهم و قابل توجهی هستند.»

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا اخذ تضمین از آمریکا در خصوص عدم خروج از توافق برای ایران مهم است یا خیر گفت: «مسئله تضمین برای ما بسیار مهم است… منظورم این است که طرف آمریکایی گام‌هایی برای ارائه چنین تضمین‌هایی به ما برداشته است. ما فقط می‌خواهیم که این تضمین‌ها کمی کامل‌تر شوند.»

 وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه با صدور یک مجوز عمومی به مشخص کردن برخی از مبادلاتی پرداخته که در حوزه تأمین اینترنت برای ایران از شمول تحریم‌ها معاف هستند.

وی تأکید کرد: «به جای نگران شدن برای دسترسی مردم به اینترنت، نگران مردمی باشند که هر روز به خاطر تحریم‌های آنها فوت می‌کنند.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اعتراضات اخیر در ایران هم گفت: «اعتراضاتی وجود دارند و مردم مطالبشان را به شکل مسالمت‌آمیز مطرح می‌کنند. اما الان اکثر کسانی که در خیابان‌ها هستند توسط کانال‌های سازمان‌یافته هدایت و رهبری می‌شوند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «اگر تظاهرات‌ها مسالمت‌آمیز باشند می‌توانند آزادانه تجمع کنند و از هیچ زوری استفاده نخواهد شد. اما اگر قرار باشد آنها آمبولانس آتش بزنند یا از بانک‌ها پول سرقت کنند پلیس چاره‌ای جز پاسخ متناسب به آن نخواهد داشت. شما وقتی که کسانی خواستند کنترل کنگره را در اختیار بگیرند چکار کردید؟ دسترسی رئیس‌جمهور به توییتر را قطع نکردید؟ این اقدامی دموکراتیک بود یا آن را به دلایل مربوط به امنیت ملی انجام دادید؟»

Email
چاپ