به اعتلای کشورمان معتقدیم

وزارت بهداشت: ابتلای ۳۲ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ایران به فشار خون بالا

آبتاب– معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان این که ۳۲ درصد ایرانی‌ها به فشار خون بالا مبتلا هستند، گفت: عامل اصلی ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی افزایش فشار خون است.
به گزارش تسنیم، دکتر علیرضا مهدوی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم به مناسبت روز جهانی فشار خون اظهار کرد: برای این که خون در شریان‌های بدن جاری شود و مواد غذایی را به اعضای مختلف بدن برساند نیاز به نیرویی دارد که خون را به گردش درآورد؛ این نیرو فشارخون نامیده می‌شود که مولد آن قلب است.

وی افزود: از آنجا که پمپ کردن خون توسط قلب به داخل شریان‎ها نبض‎دار است؛ فشارخون بین دو سطح حداکثر و حداقل در نوسان است. در زمان انقباض قلب، خون وارد شریان‌ها می‎شود و فشارخون به حداکثر مقدار خود می‎رسد که به آن فشارخون سیستول می‎گویند و در زمان استراحت قلب که خون وارد شریان‎ها نمی‎شود با خروج تدریجی خون، فشارخون به حداقل مقدار خود می‎رسد که به آن فشارخون دیاستول می‎گویند.

مهدوی ادامه داد: فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰ بر ۸۰ میلی‌متر جیوه است و به فشار خون بالای ۱۴۰ بر ۹۰ میلی‌متر جیوه که به صورت پایدار باشد؛ فشار خون بالا گفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۳۲ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال به فشار خون اولیه مبتلا هستند، تصریح کرد: عواملی مانند زمینه ارثی و خانوادگی فشارخون بالا، چاقی، من تحرکی، مصرف بی‌رویه نمک و دیابت در ابتلا به این فشار خون نقش حائزاهمیتی دارند؛ مصرف دخانیات نیز یکی از علل عمده ابتلا به پرفشاری خون به شمار می‌رود. مطالعات نشان داده که آلودگی هوا نیز می‌تواند منجر به افزایش شیوع فشار خون در جوامع شود.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: حدود ۶۲ درصد از افرادی که به فشار خون مبتلا هستند از بیماری خود مطلع بوده‌اند؛ همچنین نیمی از افراد مبتلا به فشار خون نیز دارو دریافت می‌کنند.

وی با بیان این که سالانه ۱۲ میلیون نفر از نظر ابتلا به فشار خون غربالگری می‌شوند، خاطرنشان کرد: مردم برای غربالگری رایگان فشار خون می‌توانند به مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت مراجعه کنند.

مهدوی یادآور شد: بیماری فشار خون معمولاً در اوایل بیماری هیچ علامتی ندارد به همین دلیل بسیاری از افراد درمان بیماری را جدی نمی‌گیرند. توصیه مهم ما به مردم این است که با مراجعه به مراکز بهداشتی یا در صورت داشتن دستگاه فشارسنج، فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند؛ در صورت بالا بودن فشار خون، پای‌بندی به درمان بسیار مهم است یعنی مصرف دارو‌ها اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از بروز بیماری‌های ناشی از فشار خون دارد. در کنار مصرف دارو‌ها رعایت نکات تغذیه‌ای و داشتن فعالیت بدنی منظم نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی درباره عمده گروه سنی مبتلا به فشار خون بالا بیان کرد: فشار خون اولیه در سنین بالای ۲۵ سال بروز می‌یابد و با افزایش سن، شیوع بیشتری پیدا می‌کند به طوری که میزان شیوع فشارخون بالا در سنین ۱۸ تا ۲۴ سال ۵.۷ درصد و در سنین ۴۵ تا ۵۴ سال ۳۶.۶۸ درصد است و در سنین بالای ۷۵ سال به ۷۳ درصد می‌رسد. با افزایش سالمندی در کشور، طبیعتاً میزان فشار خون نیز افزایش خواهد یافت.

Email
چاپ