به اعتلای کشورمان معتقدیم

امیرعبداللهیان: در مسیر تدوین نقشه راه برای بازگشت روابط طبیعی ایران و مصر هستیم

آبتاب– حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت تلاش برای برقراری آتش بس در غزه گفت: اگر غربی‌ها و آمریکایی‌ها نسبت به آتش بس در این مرحله به معنای واقعی پایبند باشند همه چیز برای برقراری یک آتش بس پایدار و حل مساله الان فراهم است، اما طبعا نتانیاهو و اندک افراد افراطی در آن سوی این معادله همه تلاش خود را برای تدام جنگ به کار می‌برند می برند چراکه آتش بس و پایان جنگ می تواند به معنای بحران جدید در داخل سرزمین های اشغالی باشد.
وزیر خارجه کشورمان، همچنین درباره گفت‌وگوهای خود با ویر خارجه مصر عنوان کرد: گفت‌وگوهای خیلی خوبی با همکارم آقای سامح شکری داشتیم. در مسیر تدوین یک نقشه راه برای بازگشت روابط طبیعی بین ایران و مصر هستیم.

وی درباره سفر گروسی به ایران و رایزنی‌های صورت گرفته درباره دو محل مورد مناقشه گفت: تلاش می کنیم دو موضوع باقی مانده با آژانس در مسیر همکاری‌های فنی و نه فشارهای سیاسی بیرونی حل و فصل شود.

وزیر خارجه کشورمان همچنین درباره گفت‌وگوهای خود با ویر خارجه مصر عنوان کرد: گفت‌وگوهای خیلی خوبی با همکارم آقای سامح شکری داشتیم. در مسیر تدوین یک نقشه راه برای بازگشت روابط طبیعی بین ایران و مصر هستیم.

وی افزود: در این پیام هشدار دادیم اگر در هر مقطعی از اقدام ما آمریکا وارد اقدام علیه منافع جمهوری اسلامی ایران شود، پاسخ ما روی پایگاه‌های آمریکا در منطقه فوری و قطعی خواهد بود. به دوستان‌مان در منطقه که پایگاه‌های نظامی آمریکا در آنجا قرار دارد هم اعلام کردیم روابط‌مان با شما بر مبنای دوستی و برادری است، دفاع مشروع ما در چارچوب تقویت همکاری‌ها و امنیت منطقه‌ای است اما اگر آمریکا دست از پا خطا کند، پایگاه‌های آمریکا هدف قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در گفت‌وگوها و پیام‌های بعدی هم ما سعی کردیم این حس را به دوستانمان و کشورهای همسایه منتقل کنیم، گفت: عمدتا کشورهای همسایه قبل از آغاز عملیات به ما در ما مسیر دیپلماسی اعلام کردند اجازه نخواهیم داد از مبدا کشورمان هیچ تعرضی علیه ایران صورت بگیرد ما امیدواریم پاسخی که ایران به گستاخی رژیم صهیونیستی داد کمک کند به اینکه هرچه زودتر بحران در منطقه فروکش کند و فلسطینی ها در این چارجوب حقوقشان تامین شود و طبعا ما در مسیر دوستی و همکاری بیشتر با همسایگان و همه کشورهای منطقه و جهان حرکت می‌کنیم.

Email
چاپ
آخرین اخبار