به اعتلای کشورمان معتقدیم

وزیر دفاع: اراده ایران برقراری روابط دوستانه با کشورهای آفریقایی است

آبتاب کنستانتینو چیونگا معاون رئیس جمهور زیمبابوه روز دوشنبه – ۱۰ اردیبهشت ماه – با امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تهران دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش حوزه دفاعی ایرنا، وی در دیدار معاون رئیس جمهور زیمبابوه درباره سفر سال گذشته رئیس جمهور ایران به حراره و سفر آینده رئیس جمهور زیمبابوه به تهران گفت: این تعاملات نشان دهنده اهمیتی است که دو کشور در سطوح عالی برای توسعه روابط دوجانبه قائل هستند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره سوابق تاریخی روابط ایران و ونزوئلا اظهار داشت: حدود ۱۰ سال پیش وزارت دفاع ایران، میزبان مانانگا گوا رئیس جمهور بود که در آن زمان وی به عنوان وزیر دفاع به تهران سفر کرد.

سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، قاره آفریقا در سیاست خارجی کشور ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است، تصریح کرد: این جایگاه متاثر از جوهره انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت از کشورهای مستقل و انقلابی از یک سو و تلاش کشورهای آفریقایی برای کسب استقلال از کشورهای استعمارگر و سلطه طلب بوده است.

وی ادامه داد: در میان کشورهای انقلابی، زیمبابوه به دلیل رهبران و مردم انقلابی، حفظ روحیه استقلال طلبی، مبارزه با استعمار نقش مثبت و سازنده‌ای که در منطقه جنوب آفریقا ایفا می کند، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

سرتیپ آشتیانی تاکید کرد: وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران اراده خود را برای برقراری روابط دوستانه با تمامی کشورهای آفریقایی به ویژه کشورهای مستقل و انقلابی زیمبابوه اعلام می‌کند.

وزیر دفاع ایران درباره پدیده تروریسم به عنوان یکی از مهمترین تهدیدات امنیت منطقه و محیط بین الملل اظهار داشت: شاهد استانداردهای دوگانه دنیای غرب در قبال تروریسم هستیم.

وی درباره کشتار وحشیانه و قتل عام نزدیک به ۴۰ هزار نفر از مردم و به ویژه کودکان فلسطین توسط رژیم صهیونیستی به سبب حمایت آمریکا و کشورهای غربی و همچنین سکوت نهادها و مجامع بین المللی گفت: بر همه کشورهای آزاد و مستقل لازم است تا ضمن اعلام انزجار خود از اقدامات این رژیم، اقدامات عملی خود را در خصوص توقف ماشین کشتاررژیم صهیونیستی به کار گیرند.

آمادگی زیمبابوه برای توسعه همکاری‌های دفاعی و اقتصادی

معاون رئیس جمهور زیمبابوه نیز در این دیدار با ابراز تسلیت بابت شهادت جمعی از مستشاران نظامی ایران در حمله به کنسولگری ایران و محکوم کردن این اقدام توسط رژیم صهیونیستی گفت: حمله اخیر اسرائیل به فلسطین نیز نشان دهنده سیاست های دو گانه و یک بام و دو هوای غرب است.

کنستانتینو چیونگا با بیان اینکه ایران و زیمبابوه تحت تاثیر تحریم های کشورهای غربی هستند، اظهار داشت: ایران از شرکای زیمبابوه است و آمادگی داریم در زمینه همکاری های دفاعی و اقتصادی روابط خود با ایران را توسعه دهیم.

وی با اشاره به سفر آتی رئیس جمهور زیمبابوه به تهران یادآورشد: این سفر نقطه عطفی در توسعه روابط بین ایران و زیمبابوه خواهد بود.

معاون رئیس جمهور زیمبابوه با اشاره به ریاست زیمبابوه بر اتحادیه اقتصادی جنوب غرب آفریقا (سادَک) گفت: این موضوع ظرفیت های زیمبابوه را برای توسعه همکاری های اقتصادی با ایران بیشتر می کند.

در پایان این دیدار هر دو طرف با اشاره به ظرفیت های اقتصادی و دفاعی و امنیتی ایران و زیمبابوه، آمادگی خود را برای تبادل هیات در زمینه های مختلف اعلام کردند.

Email
چاپ
آخرین اخبار