به اعتلای کشورمان معتقدیم

سالم‌ترین و مغذی‌ترین ماده غذایی جهان چیست؟

آبتاب دکتر حسین باخدا- کلم بروکلی، آووکادو، دانه چیا یا پرتقال سرشار از ویتامین C، کدام یک برای بدن مفیدتر است؟ محققان دانشگاه ویلیام پاترسون در نیوجرسی در جستجوی سالم‌ترین ماده غذایی جهان، ۴۱ نوع میوه و سبزیجات را مورد بررسی قرار دادند و با یکدیگر مقایسه کردند.

این سالم ترین ماده غذایی دنیاست

محققان در این مطالعه مواد غذایی را از نظر تراکم مواد مغذی مورد بررسی قرار دادند. در نهایت یک نوع سبزی با کسب ۱۰۰ امتیاز‌ در جایگاه نخست رده بندی سالم ترین غذاها قرار گرفت و حتی کلم چینی با ۹۱.۹۹ امتیاز، برگ چغندر ۸۹.۲۷ امتیاز، چغندر ۸۷.۰۸ امتیاز و اسفناج ۸۶.۴۳ امتیاز را نیز پشت سر گذاشت. اما این چه سبزی است که از همه این مواد سالم‌تر است؟ پاسخ ترتیزک آبی است.

ترتیزک آبی حاوی انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی ثانویه است. فقط ۱۰۰ گرم از این گیاه برای پوشش بیشتر نیاز روزانه به ویتامین C کافی است، یعنی ویتامین C این گیاه بسیار بیشتر از پرتقال و لیمویی است که همه مان آن را به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی می‌شناسیم.

علاوه بر این، ترتیزک آبی دارای مقادیر زیادی آهن، کلسیم، پتاسیم و منیزیم، موادی که برای ساخت استخوان و عضله ضروری هستند. مقدار قابل توجهی ویتامین K موجود در این گیاه می‌تواند به جلوگیری از آسیب سلولی در مغز کمک کند.

البته، نباید فراموش کرد ۱۰۰ گرم از این گیاه یعنی یک کاسه بزرگ پر از ترتیزک آبی و خوردن این حجم از این گیاه به دلیل داشتن برخی روغن‌ها می‌توانند باعث تحریک مثانه، کلیه و معده شود. بنابراین، بهتر است این سبزی را داخل سالاد، لقمه نان و پنیر یا داخل سبزی خوردن استفاده کنیم و نباید فراموش کنیم که خوردن غذا در حجم کم همیشه بهتر است حتی اگر چیزی که می‌خورید سالم‌‌ترین ماده غذایی جهان باشد.

Email
چاپ
آخرین اخبار