به اعتلای کشورمان معتقدیم

امیر عبداللهیان: در صورت واقع‌ بینی طرف آمریکایی توافق در کوتاه‌ مدت دست‌ یافتنی خواهد بود

آبتاب– وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس خبری مشترک با عبدالله بوحبیب وزیر خارجه لبنان تأکید کرد که دستیابی به توافق در وین مستلزم واقع‌بینی واشنگتن است.

به گزارش عصرایران، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای لبنانی خود تصریح کرد که در صورت واقع‌بینی طرف آمریکایی، دستیابی به توافق در وین طی مدت کوتاهی امکان‌پذیر خواهد بود.

امیرعبداللهیان گفت: با توجه به تجربه ارزشمند دیپلماسی آقای وزیر بو حبیب، ما درباره مذاکرات وین گفت‌وگو کردیم. معتقدیم طرف آمریکایی به جای بازی زمان، بازی با کلمات و اتلاف وقت باید رفتاری واقع‌بینانه و رویکردی درست را انتخاب کند. وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آماده‌ایم؛ اما نه به قیمت عبور از خط قرمز جمهوری اسلامی ایران.

وی تاکید کرد: در صورت واقع‌بینی طرف آمریکایی، توافق در کوتاه‌مدت دست یافتنی است.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: در صورت رسیدن به نقطه پایانی توافق، همه کشورهای منطقه از آن سود خواهند برد، در موضوع لغو تحریم‌ها، همچنان به نقطه پایانی نزدیک هستیم.

وی با بیان اینکه ما ضمن اینکه مقاومت را تنها گزینه برای تشکیل دولت فلسطینی می‌دانیم، گفت: اما معتقد هستیم که برگزاری رفراندوم بین همه ساکنان اصیل فلسطینی اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی، می‌تواند آینده سیاسی فلسطین را با رأی مستقیم مردم فلسطین رقم بزند.

نام لبنان به نام مقاومت گره خورده است

رییس دستگاه دیپلماسی ابراز داشت: مایلم به همه شهدای مقاومت و شهدای بزرگ لبنان ادای احترام کنم. امروز نام لبنان به نام مقاومت گره خورده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه اگر نیروهای مقاومت منطقه نبودند، امروز در منطقه ما داعش حضور داشت و منطقه شکل دیگری پیدا می‌کرد، گفت: در همین جا یاد و خاطره همه شهدای لبنان، شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را گرامی میداریم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی آتی در لبنان گفت: جامعه با نشاط سیاسی لبنان در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی است. انتخابات نمونه بارزی از دموکراسی قوی در لبنان است. ما اطمینان داریم با درایت رهبران لبنانی و نقش‌آفرینی مردم، انتخاباتی سراسر موفقیت برای آینده روشن لبنان، رقم زده خواهد شد.

وی همچنین اشاره کرد: با همکارم آقای بوحبیب در خصوص تحولات منطقه از جمله گفت‌وگوهای ایرانی – سعودی مشورت داشتیم. از بازگشت روابط طبیعی سعودی با ایران نیز استقبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار خود با نخست وزیر لبنان، اظهار داشت: ایران همچنان برای حل مشکلات برق لبنان آمادگی دارد دو نیروگاه برق هزار مگاواتی در لبنان احداث کند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ما برای همکاری با لبنان جهت عبور از شرایط سخت اقتصادی کنونی، پیشنهاداتی را ارایه دادیم که توسط مقامات لبنان، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

روسیه و اوکراین از ادامه گفتگوهای صلح استقبال می‌کنند

وی با اشاره به دیدار خود با وزیر خارجه روسیه و جنگ اوکراین، گفت: طرف اوکراینی خواستار توقف جنگ و گفت‌وگوهای سیاسی است. مقامات روسیه نیز از ادامه و استمرار گفت‌وگوهای سیاسی برای توقف جنگ و توافق استقبال کردند.

پیام‌های متعارضی از عربستان دریافت کردیم

وزیر خارجه افزود: ما با همکارم وزیر خارجه لبنان در مورد موضوعات منطقه از جمله گفت‌وگوهای ایران و عربستان در بغداد صحبت داشتیم و از بازگشت روابط عادی با عربستان سعودی استقبال می کنیم اما پیام های متعارضی از طرف مقام‌های ارشد سعودی دریافت کرده‌ایم. انتظار داریم عربستان در راستای خیر منطقه عمل کند. ما جنگ در اوکراین، افغانستان، یمن و هر جای عالم را محکوم می‌کنیم و از اینکه انسانها در این کشورها و فلسطین آواره شوند دلمان به درد می آید. وی ادامه داد: ایران از تشکیل دولت واحد فلسطینی در سراسر سرزمین تاریخی فلسطین به پایتختی قدس با صدای بلند حمایت می‌کند. ما ضمن اینکه مقاومت را برای تشکیل دولت فلسطینی لازم می دانیم اما معتقد به برگزاری رفراندوم بین ساکنین اصیل فلسطینی اعم از مسیحی، مسلمان و یهودی نیز هستیم.

 

 

Email
چاپ
آخرین اخبار