به اعتلای کشورمان معتقدیم

امیرعبداللهیان: خطر جنگ در خاورمیانه افزایش یافته است

آبتاب وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد چهارشنبه در مصاحبه با شبکه «اِی‌بی‌سی نیوز» درباره افزایش خطر وقوع جنگ گسترده در خاورمیانه هشدار داد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری‌ها، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد چهارشنبه در مصاحبه با شبکه «اِی‌بی‌سی نیوز» درباره افزایش خطر وقوع جنگ گسترده در غرب آسیا هشدار داد.

امیرعبداللهیان ضمن معرفی آمریکا به عنوان عامل اصلی تشدید تنش‌ها در منطقه، گفت که اگر واشنگتن حمایت‌هایش از جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه را متوقف کند، نتانیاهو ۱۰ دقیقه هم دوام نمی‌آورد.

وی در این مصاحبه با بیان اینکه دامنه درگیری‌ها در غزه بزرگ‌تر شده و خطر وقوع یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه افزایش یافته، توضیح داد: «واشنگتن نگرانی خود را از تشدید تنش ابراز می‌کند، اما از ماشین جنگی اسرائیل حمایت کرده و دامنه درگیری را گسترش می‌دهد».

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال مجری شبکه اِی‌بی‌سی درباره عملیات «طوفان الاقصی» در تاریخ هفتم اکتبر، گفت: «ما حماس را یک گروه آزادیبخش فلسطینی می‌دانیم که در برابر اشغالگری ایستاده است. البته ما هرگز کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان را در هیچ جای دنیا تایید نکردیم. ما هرگز از آن حمایت نمی‌کنیم».

وی درباره اقدام جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، تاکید کرد: «این اشتباه بسیار بزرگی بود که ترامپ مرتکب شد. این چیزی نیست که بتوانیم آن را فراموش کنیم. ما همچنان خواستار این هستیم که تمام افراد دخیل در این حمله به سزای عمل خود برسند».

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا نیز اظهار داشت: «ترامپ چه ببرد و چه ببازد، در نهایت تاثیر چندانی بر روابط آمریکا و ایران نخواهد داشت، افراد مهم نیستند، آنچه اهمیت دارد رفتار دولت است».

Email
چاپ