به اعتلای کشورمان معتقدیم

قطری‌ها یک بندر جدید در جنوب استان بوشهر در بندر دیر ایجاد می‌کنند

آبتاب مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از سرمایه‌گذاری خارجی در بندر دیر خبر داد و گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذاران، قطری‌ها یک بندر جدید در جنوب استان بوشهر در بندر دیر ایجاد می‌کنند.
به گزارش تسنیم؛ محمد شکیبی نسب صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با تشریح وضعیت بندر بوشهر و با اشاره به مساحت این بندر اظهار داشت: به لحاظ محدودیت مساحت بندر بوشهر طرح توسعه این بندر در جزیره نگین طراحی و اجرایی شد.

وی با اشاره به مساحت ۵۱۰ هکتار مجتمع بندری نگین بوشهر تصریح کرد: از این میزان مساحت بیش از ۲۳۶ هکتار آن دارای مجوز زیست محیطی و طرح‌های زیربنایی در آن اجرایی شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد اراضی طراحی شده مجتمع بندری نگین دارای مجوز زیست محیطی است گفت: برای ایجاد تأسیسات زیربنایی در جزیره نگین ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت و دارای ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی است.

شکیبی‌نسب راه دسترسی به مجتمع بندری نگین بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: این جاده نقش مهمی در تردد کامیون‌های بار در راستای تخلیه و بارگیری شناور‌های تجاری دارد و از آن طرف نقش ویژه‌ای در کاهش ترافیک مسیر بندر بوشهر دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر پایانه مسافری دریایی بندر بوشهر را یکی دیگر از طرح‌ها دانست و خاطرنشان کرد: این پایانه که قبلاً در اختیار شرکت والفجر بود عملاً ۲۰ سال خارج از سرویس بود که با خریداری این مجموعه توسط سازمان بنادر و دریانوردی شهریور ماه سال گذشته بخش دریایی پایانه مسافری دریایی بوشهر تکمیل و راه‌اندازی شد.

شکیبی نسب با بیان اینکه در پایانه مسافری دریایی بوشهر امکان تردد کشتی ۱۴۵ متری فراهم شده است گفت: سالن این پایانه با پیشرفت ۷۵ درصدی تحت پوشش طرح‌های نوسازی و تجهیزاتی قرار دارد و هدف‌گذاری افتتاح آن در نیمه نخست سال آینده است.

وی طرح برق‌رسانی مجتمع بندری نگین بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: اجرایی شدن این طرح با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان برنامه‌ریزی شده که تکمیل این پروژه نقش مهمی در توسعه فعالیت‌ها در بندر نگین دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اضافه کرد: اکنون ۴ تفاهم‌نامه برای طرح‌های بندری در مجتمع بندری نگین بوشهر با همکاری بخش خصوصی منعقد شده که ۲ تفاهم‌نامه آن با میزان ۲۴۰۰ میلیارد تومان و ۲ تفاهم‌نامه دیگر با ۱۷۰ میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

شکیبی نسب طول نوار ساحلی بوشهر را ۹۶۷ کیلومتر دانست و خاطرنشان کرد: در این نوار ساحلی ۱۱ بندر تجاری فعال است که برای توسعه بنادر استان بوشهر طرح‌های مختلفی در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: برخی طرح‌های بندری در دهه فجر امسال در نقاط مختلف استان بوشهر افتتاح می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تعداد مراکز جستجو و نجات دریایی استان را ۶ ایستگاه دانست و بیان کرد: تا اردیبهشت ماه سال آینده هفتمین ایستگاه جستجو و نجات دریایی استان بوشهر در لاور ساحلی دشتی مستقر می‌شود.

شکیبی نسب با بیان اینکه اکنون بندر بوشهر پذیرای تردد کشتی‌های تجاری تا ۳۰ هزار تن ظرفیت است تصریح کرد: برای تردد کشتی‌های بالای ۳۰ هزار و تا ۵۰ هزار تن طرح‌هایی در دست اجراست.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اضافه کرد: با افتتاح این طرح در دهه فجر امسال ۵۰۰ تن به ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر دیر افزوده خواهد شد.

شکیبی نسب از سرمایه‌گذاری خارجی در بندر دیر خبر داد و اضافه کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذاران، قطری‌ها یک بندر جدید در جنوب استان بوشهر در بندر دیر ایجاد می‌کنند.

وی بیان کرد: با توجه به مسیر کوتاه بندر دیر با بندر الرویس قطر به طول ۱۲۰ مایل دریایی طرح توسعه بندر با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا قرار گرفته است.

Email
چاپ