به اعتلای کشورمان معتقدیم

راههای خلاص شدن از شر خلط سینه

آبتاب وجود خلط در قفسه سینه و پشت گلو موجب ایجاد سرفه‌های شدید می‌شود و معمولاً با درد و ناراحتی در این نواحی همراه است. خلط نشانه مختلط بیماری است. خلط سینه و گلو در اثر عفونت ریه مانند کرونا، ذات الریه یا آنفولانزا به وجود آید.درمان خلط وابسته به علت آن است. در این میان استفاده از راهکارهای خانگی تا حد زیادی در درمان سرفه خلط دار موثر است و می‌تواند به پاکسازی ریه و مجرای تنفسی و از بین بردن خلط‌ ها کمک زیادی کند.
به گزارش انتخاب؛ اگر با سرفه مداوم دست و پنجه نرم می کنید، احتمالاً در قفسه سینه خود مخاط انباشته شده دارید. اگرچه این یک وضعیت خیلی خطرناک نیست اما می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و اگر درمان نشود، می تواند منجر به عوارض اضافی شود. قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنید، چند کار هست که می توانید برای رفع علائم خود در خانه انجام دهید. به خواندن ادامه دهید تا درباره گزینه های مختلف درمانی موجود بیشتر بدانید.

چگونه از شر خلط  سینه خلاص شویم؟

برای بسیاری از افراد، درمان های خانگی یک راه حل موثر و در دسترس است. این گزینه ها را امتحان کنید:

مایعات زیاد بنوشید. کلیشه ای به نظر می رسد، اما احتمالاً این توصیه را اغلب می شنوید زیرا کار می کند.

مایعات به رقیق شدن مخاط کمک می کنند. مایعات گرم می توانند به پاکسازی مخاط سینه و بینی کمک کنند و می تواند تجمع مخاط را بر طرف کند و تا بتوانید نفس راحتی بکشید.

۲. آب نمک غرغره کنید

تحقیقات نشان می دهد که غرغره کردن آب نمک گرم می تواند به تسکین علائم سرماخوردگی ، که می تواند شامل مخاط اضافی هم باشد کمک می کند .

 یک فنجان آب گرم تصفیه شده یا یک بطری آب معدنی را با نصف تا سه چهارم قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. یک جرعه بنوشید و سر خود را کمی به عقب خم کنید و به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه غرغره کنید. روش جایگزین استفاده از محلول سالین است

۳. سر خود را بالا نگه دارید

سعی کنید سر خود را به خصوص در شب بالا نگه دارید. این به تخلیه سریعتر مخاط کمک می کند. می توانید این کار را با قرار دادن چند بالش زیر سر خود انجام دهید.

۴. از دستگاه بخار ساز یا بخور استفاده کنید

بخار می تواند به شل شدن مخاط و رفع تجمع مخاط کمک کند. می توانید یک دستگاه مرطوب کننده را از داروخانه محلی خود تهیه کنید. احتمالا استفاده از آن در شب در نزدیکی تختتان مفید باشد..

بسته به نیاز، می توانید اتاق بخار یا رطوبت ساز خود را در خانه به روش های زیر بسازید:

  • در حمام بخار گرفته تنفس کنید
  • روی یک کاسه آب داغ خم شوید، یک حوله دستی را روی سر خود قرار دهید تا بخار در اطراف صورت شما محبوس.

۵. عسل مصرف کنید

عسل در طول تاریخ به عنوان یک درمان طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است و به دلیل خواص ضد التهابی آن شناخته شده است. شواهدی وجود دارد که ممکن است به ویژه در تسکین سرفه های شبانه در کودکان مفید باشد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ از شش مطالعه تصادفی شواهدی را به دست  میدهدکه ثابت میکند عسل ممکن است موثرتر از عدم درمان،استفاده از دارونما و دیفن هیدرامین (بنادریل) باشد.

۶. از اسانس های روغنی استفاده کنید

برخی از اسانس های روغنی ممکن است به شل شدن مخاط در قفسه سینه کمک کنند. یک بررسی در سال ۲۰۲۰ از هفت مطالعه نشان می دهد که اسانس های روغنی (اسنشال اویل) ممکن است به تسکین برخی از علائم بیماری های تنفسی کمک کنند، اگرچه نتایج مطالعات متفاوت است.روغن نعناع و روغن اکالیپتوس نیز به عنوان ضد خلط طبیعی استفاده می شود.

شما می توانید از اسانس به یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  • آن را بخور کنید: یک دستگاه بخور مخصوص از داروخانه محلی خود بخرید ویا چند قطره از روغن را به یک وان آبداغ اضافه کنید تا عطر آن در هوا آزاد شود.
  • نفس بکشید: یک کاسه را با آب داغ و چند قطره اسانس پر کنید. روی کاسه خم شوید و سر خود را با یک حوله دستی بپوشانید تا بخار را به دام بیاندازید. ۵ تا ۱۰ دقیقه در بخار نفس بکشید.
  • استفاده موضعی: ۱۲ قطره روغن حامل را به ازای هر ۱ یا ۲ قطره اسانس مخلوط کنید. ابتدا تست چسب پوستی را انجام دهید. اگر در ۲۴ ساعت هیچ سوزشی وجود نداشت، می توانید آن را مستقیماً روی قفسه سینه خود بمالید.

۷. یک داروی ضد احتقان (خلط) مصرف کنید

ضد خلط ها(دکونژستان) به شکل مایع، قرص یا اسپری بینی در داروخانه ها موجود است. گزینه های رایج عبارتند از:

  •  اکسی متازولین (Vicks Sinex): این یک اسپری بینی است که نباید بیش از سه روز استفاده شود.
  • سودافدرین (Sudafed): افراد مبتلا به شرایط خاصی ممکن است نیاز به اجتناب از مصرف سودافد داشته باشند.

دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. یک ضد احتقان می تواند ضربان قلب شما را تسریع کند و خوابیدن را سخت تر کند. شاید بهتر باشد آن را در طول روز مصرف کنید.

۸. استفاده از ژل ویپر راب (vapor rub)

معمولاً می توانید هر شب آن را روی سینه خود بمالید تا زمانی که علائم متوقف شوند. حتما دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید.

در یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۱۰، محققان کودکانی را که درمان با ژل ویپر راب، پماد وازلین یا بدون دارو دریافت کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. ویپر راب بالاترین امتیاز را در تسکین سرفه و احتقان داشت.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۷ نشان داد که افراد مبتلا به سرماخوردگی که از ویکس ویپر راب استفاده می‌کنند می‌توانند شب‌ها بهتر بخوابند، اگرچه این مطالعه مشخص نکرده که آیا این بهبود خواب  به دلیل تسکین علائمی مانند سرفه است یا خیر.

۹. از سیگار کشیدن خودداری کنید

سیگار در واقع می تواند مخاط را در مسیر تنفسی شما افزایش دهد، بنابراین ایده خوبی است که از آن اجتناب  کنید

۱۰. این غذاها را بخورید

سعی کنید پیاز، سیر، لیمو یا فلفل هندی بیشتری به غذای خود اضافه کنید.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که موارد بالا ممکن است به تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه، که شامل کاهش مخاط است، کمک کنند. غذاهای تند حاوی کپسایسین نیز ممکن است با تحریک جریان مخاط، گرفتگی سینوس را به طور موقت تسکین دهند.

چگونه شود به سرعت از شر خلط خلاص شد؟

اگر که مخاط بیش از ۳ تا ۴ روز در سینه ی شما مانده یا وضعیت شما به سرعت بدتر می شود، پزشک ممکن است یک داروی ضداحتقان تجویز کند که قوی تر از دکونژستان  OTC است.

آنها همچنین ممکن است یک اسپری بینی تجویزی برای کمک به باز کردن مجرای بینی شما تجویز کنند.

با پزشک خود در مورد مدت زمان استفاده از آنها صحبت کنید. به طور معمول، اگر بیش از ۳ روز متوالی از اسپری های ضد احتقان بینی استفاده کنید، ممکن است دوباره بینی شما پر شده باشید.با انواع ضد احتقان ها آشنا شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

همچنین مهم است که به پزشک مراجعه کنید اگر:

  • احتقان بدتر می شود و بیش از ۳ یا ۴ روز طول می کشد.
  • مخاط از یک ماده روان به بافت ضخیم تر تغییر می کند.
  • مخاط دارای رنگ سبز یا زرد است، زیرا ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

در بیشتر موارد، مخاط و احتقان مربوطه در عرض ۷ تا ۹ روز از بین می‌رود.

سوالات متداول

چه چیزی باعث از بین رفتن بلغم می شود؟

اگر مخاط اضافی شما از بین نمی رود، به این معنی است که بدن شما هنوز در حال مبارزه با عفونت است یا هنوز در معرض چیزی تحریک کننده مانند یک آلرژی هستید.

برای تسکین، سعی کنید آب بیشتری بنوشید، از بخار ساز استفاده کنید و داروهای ضداحتقان  که بدون نسخه ارائه میشوند مصرف کنید. اگر این ها کمکی نکرد، پزشک ممکن است نیاز به تجویز داروهای قوی‌تر بپردازد.

آیا خلط برای بدن مفید است یا بد؟

برای مرطوب کردن غشاهای مخاطی و تصفیه کردن آلرژن ها و میکروارگانیسم ها از بینی و دهان به مقداری مخاط نیاز دارید. با این حال، مخاط بیش از حد معمولا نشان دهنده یک بیماری تنفسی مانند سرماخوردگی، آلرژی یا آسم است.

چه چیزی باعث ایجاد مخاط در گلو می شود؟

بدن شما مخاط تولید می کند تا سطوح مرطوب بدن شما مانند ریه ها، سینوس ها یا دهان را بپوشاند. هنگامی که بدن شما در حال مبارزه با سرماخوردگی یا واکنش به یک آلرژن است، بدن مخاط بیشتری تولید می کند.

درمان های خانگی

تعدادی درمان‌های خانگی  وجود داردکه ممکن است به کاهش  گرفتگی یا احتقان سینه کمک کند، مانند غرغره کردن با آب نمک، استفاده از اسانس های روغنی  یا مصرف داروهای ضداحتقان OTC و اگرعلائم بهبود نیافت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

Email
چاپ
آخرین اخبار