به اعتلای کشورمان معتقدیم

تحصیل بیش از ۷۰ هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های ایران

آبتاب– رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی ایران گفت: حدود ۷۰ الی ۸۰ هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند که این استقبال نشان‌دهنده‌ی زیرساخت‌ها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌های ایران است.
به گزارش ایسنا؛ یاسر عبدالزهرا در دیدار با رئیس دانشگاه تبریز، این دانشگاه را یکی از دانشگاه‌های مهم و تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران برشمرد و اظهار کرد: دانشگاه تبریز نقش مهم و تاثیرگذاری در رویداد علمی هفته‌ی علم جمهوری اسلامی ایران و عراق در مشهد داشت به‌طوریکه در این رویداد ۲۰۰ تفاهم‌نامه‌ی همکاری با دانشگاه‌های ایران به امضاء رسید.
وی ادامه داد: توسعه‌ی همکاری مشترک نباید تنها در حد جذب دانشجو باشد، بلکه ایجاد مراکز تولید علم و فناوری مشترک تاثیر زیادی در رفع نیازهای جامعه و صنعت عراق و جمهوری اسلامی ایران و توسعه و پیشرفت منطقه دارد.
رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: حدود ۷۰ الی ۸۰ هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند که این استقبال نشان‌دهنده‌ی زیرساخت‌ها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه‌های ایران است.
۹۰ درصد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه تبریز از عراق است
رئیس دانشگاه تبریز نیز در این دیدار با اشاره به برخی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این دانشگاه گفت: دانشگاه تبریز به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر کشور، ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف دارد که باید از این ظرفیت در جهت توسعه‌ی تعاملات و همکاری‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بهره‌مند شد.
صفر نصراله‌زاده در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه تبریز آماده‌ی همکاری‌های علمی، فرهنگی و فناوری با دانشگاه‌های عراق به ویژه دانشگاه‌های برتر این کشور است، خاطرنشان کرد: حدود دو هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند که ۹۰ درصد از این تعداد را دانشجویان عراقی تشکیل می‌دهند و ما آمادگی لازم را برای جذب بیشتر دانشجویان نخبه‌ی خارجی به ویژه از کشور عراق داریم و امیدواریم این دانشجویان در آینده برای کشورشان منشاء توسعه و پیشرفت باشند.
رئیس دانشگاه تبریز همچنین برخی از انتطارات این دانشگاه را جهت کیفی‌سازی تحصیل دانشجویان عراقی به همراه برخی مشکلات مطرح و راهکارهایی نیز پیشنهاد داد.
توسعه‌ تعاملات و همکاری‌های دوجانبه‌ جمهوری اسلامی ایران و عراق در حوزه‌ دیپلماسی مردمی
یونس فاتح فرماندار شهرستان تبریز نیز طی سخانی گفت: توسعه‌ی تعاملات و همکاری‌های دوجانبه‌ی ما می‌تواند در حوزه‌ی دیپلماسی مردمی باشد و در همین راستا با برگزاری برنامه‌ها و آیین‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی سعی در توسعه و گسترش تعاملات و همکاری‌های بیشتر دو کشور ایران و عراق هستیم.
Email
چاپ
آخرین اخبار