به اعتلای کشورمان معتقدیم

مرعشی: هیچ ائتلافی با اصولگرایان در دستور کار اصلاحات نیست

آبتاب حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران در رابطه با امکان ائتلاف با اصولگرایان و زمان اعلام لیست اصلاح‌طلبان نیز گفت: هیچ ائتلافی با اصولگرایان میانه‌رو در دستور کار ما (اصلاحات) نیست و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. هنوز بحث درباره لیست در جبهه اصلاحات شروع نشده و منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.
به گزارش خبرگزاری دانشجو، حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران در ارتباط با انتخابات و شرایط اصلاح‌طلبان در فضای پیش آمده سیاسی اظهار داشت: تحریم انتخابات را تایید نمی‌کنم. برخی از جمله حزب کارگزاران در جبهه اصلاحات اقلیت‌اند و معتقد به مشارکت در حد مقدورات هستیم. مجلس و دولت تصمیم گرفتند به یک‌باره قانون جدید (پیش ثبت‌نام) را ابلاغ و اجرا کنند. این درحالی بود که فضای کشور سیاسی نشده بود و با این کار فرصت را از بسیاری از احزاب سیاسی و گروه‌ها گرفتند.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: عدم حمایت اصلاح طلبان از همتی در انتخابات ۱۴۰۰ اشتباهی بود که به شکست ما ختم شد.
وی افزود: حزب کارگزاران خود را با ۵۸۰ نفر برای ۲۹۰ کرسی مجلس آماده می‌کرد. اما با موضوع پیش ثبت نام‌ها، برخی ثبت نام نکردند و، چون تحت امر ما نبودند نمی‌توانیستیم دستور بدهیم که ثبت نام کنید. حتی با توصیه ما هم برخی‌ها ثبت نام نکردند.
مرعشی با انتقاد از رفتار احزاب اصلاح‌طلب در مواجه با پیش ثبت نام‌ها گفت: احزاب اصلاح‌طلب به استقبال پیش ثبت نام رفته و به جای این که مبارزه کنیم تسلیم آن شدیم.
وی با طبیعی خواندن کودتا در جبهه اصلاحات برای کنار رفتن بهزاد نبوی و روی کارآمدن آذر منصوری تصریح کرد: تغییر در راس جبهه اصلاحات طبیعی بود. ابتدا این پیشنهاد به من شد، اما، چون متوسط جبهه اصلاحات را نمایندگی نمی‌کنم قبول نکردم. اکثریت اصلاحات به تفکر خانم آذر منصوری نزدیک‌تر است.
وی با انتقاد از فضای سیاسی و حزبی کشور یادآور شد: همه جابه‌جایی‌هایی که در دولت‌ها و مجلس‌ها اتفاق افتاده منتج به سیاست حزبی، عمیق، سازمان یافته و نشاط سیاسی نشده است. اتفاق نیافتادن این مسائل بد است. اگر من بپرسند امروز چه چیزی به نفع اسلام و ایران است، می‌گویم باید بپذیریم که انتخابات بدون وجود احزاب فراگیر و نیرومند شدنی نیست و جبهه‌ها باید به حزب تبدیل شوند.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی تاکید کرد: تبدیل شدن جبهه‌ها به حزب چند کارکرد مفید خواهد داشت؛ اول اینکه اکثریت مردم را پای صندوق خواهند آورد و نشاط سیاسی ایجاد خواهد شد. دوم اینکه با این روش می‌توانند برنامه برای کشور داشته باشند. چون حزب باید برای آینده برنامه داشته باشد؛ و سوم اینکه تجربیات گذشته را در خدمت نسل جدید قرار خواهد داد.
در انتخابات ۱۴۰۰ اشتباه کردیم که به میدان انتخابات نیامدیم
رئیس سازمان گردشگری در دولت سازندگی در ارتباط با معیار‌های سنجش قوه مجریه عنوان کرد: قوه مجریه مسئول اداره کشور است و اولین مسئله در این قوه نوع رابطه با رهبری است. اگر رئیس جمهور بودم خدمت رهبری می‌رفتم و خواهش می‌کردم تمام جلسات دولت به ریاست ایشان برگزار شود. با این اتفاق من رئیس جمهور مردم و رهبری می‌شدم. این موضوع برای کشور راه‌گشا است.
وی ادامه داد: جمع سی نفره‌ای (هیئت دولت) که دورمیز می‌نشینند نماینده بخشی از کارشناسی کشوراند. بحثی که این اشخاص می‌کنند، ظرفیت رئیس را بالا می‌برد و به وی قدرت، شوکت و عظمت می‌دهد. معیار موفقیت‌ها قوه مجریه (تمامی دولت‌ها) از نظر من چهار شاخص است: رشد اقتصادی، تورم، رنکینگ ایران در جهان و منطقه و شاخص توسعه انسانی.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ارتباط با حضور حسن روحانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: روحانی قرار نیست در مجلس خبرگان کشور یا دولت را اداره کند. قرار است در کنار دیگر فقها برای امور مهم کشوری تدبیر کند.
وی در مورد این که آیا روحانی می‌تواند جایگاه مرحوم هاشمی را برای اصلاح‌طلبان پر کند یا خیر تصریح کرد: روحانی باظرفیت است اگر بتواند نقش آقای هاشمی را برعهده بگیرد برای کشور مفید خواهد بود. البته مرحوم هاشمی نحله فکری مستقلی داشت. گاهی اصلاح‌طلبان متحد وی و گاهی منتقد وی بودند. آقای هاشمی هیچ وقت رهبر اصلاح‌طلبان نبود.
هیچ ائتلافی با اصولگرایان میانه‌رو در دستور کار نیست
استاندار اسبق کرمان یادآور شد: از نظر اصلاح‌طلبان که به تکثر اعتقاد دارند، وجود هر شخصیت موثر در سیاست مفید است حتی آقای رئیسی بعد از ریاست جمهوری اگر بخواهند فعال باشند ما استقبال می‌کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی اصلاح‌طلبان کارگزارانی‌ها را اصلاح‌طلب نمی‌دانند اظهار داشت: این که دو نفر اصلاح‌طلب؛ کارگزاران را جزو اصلاحات نمی‌دانند یک حرفی است که زده‌اند و لطف می‌کنند. کارگزاران یکی از احزاب عضو جبهه اصلاحات ایران است و برای اصلاح‌طلبان مرجع رسمی بالاتری وجود ندارد.
مرعشی در مورد اخباری مبنی بر تشکیل کمیته تعامل در جبهه اصلاحات برای بازگشت بهزاد نبوی به جبهه اصلاحات و پوشاندن اختلافات با این روش تصریح کرد: کمیته تعامل فراتر از مسائل درونی جبهه اصلاحات است و برای تعامل با دولت و. نیز به کار می‌رود.
وی در رابطه با امکان ائتلاف با اصولگرایان و زمان اعلام لیست اصلاح‌طلبان نیز گفت: هیچ ائتلافی با اصولگرایان میانه‌رو در دستور کار ما (اصلاحات) نیست و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. هنوز بحث درباره لیست در جبهه اصلاحات شروع نشده و منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.
Email
چاپ
آخرین اخبار