به اعتلای کشورمان معتقدیم

بذرپاش: گلستان، خواهرخوانده همسایگان خزر می‌شود

آبتاب وزیر راه و شهرسازی گفت: توسعه بنادر و ارتباطات بندری در گلستان و انعقاد پیوندهای خواهرخواندگی دریایی با پنج کشور همسایه دریای خزر یکی از برنامه‌های دولت برای این استان شمالی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، صبح امروز مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی که در سفر استانی هیئت دولت به گلستان سفر کرده است در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: دسترسی به دریا ویژگی منحصر به‌فرد گلستان است که در همین راستا توسعه بنادر و ارتباطات بندری و پیوندهای خواهرخواندگی دریایی با پنج کشور همسایه دریای خزر در دستور کار جدی دولت قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه گلستان در مسیر کریدور شمال- جنوب قرار دارد گفت: این استان به جهت همسایگی با کشور ترکمنستان از ظرفیت ویژه‌ای برخوردار است و  مذاکرات خوبی با این کشور برای ایجاد بازارچه‌های مشترک مرزی و دسترسی ترانزیتی استان به کشورهای آسیای میانه انجام شده است.

وی بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های بندری گلستان تاکید کرد و افزود: پس از ابلاغ سیاست‌های دریاپایه رهبر معظم انقلاب، سرمایه‌گذاری در حوزه بنادر و دریانوردی شتاب گرفت و در روزهای گذشته حدود ۳۰ قرارداد با بخش خصوصی و عمومی به ارزش ۵۵۰ هزار میلیارد تومان منعقد شد که برخی از این قراردادها متعلق به گلستان است.

بذرپاش افزود: در هشت ماهه امسال ترانزیت کشور رشد ۳۰ درصدی داشته است و گلستان نقش به‌سزایی در توسعه وضعیت ترانزیتی کشور دارد.

وی ادامه داد: یکی از دسترسی‌های ترانزیتی گلستان، شاهراه‌های شمالی و جنوبی است که دولت برای تقویت زیرساخت‌های این بخش آماده است تا به پیشرفت و توسعه گلستان کمک کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: روز گذشته افزون بر لایروبی خلیج گرگان، ۸۵ کیلومتر راه های اصلی و ۴۵ کیلومتر راه‌های روستایی گلستان به بهره‌برداری رسید که مجموع ارزش ریالی پروژه‌های راه‌های اصلی گلستان ۴۵ هزار میلیارد ریال بود.

بذرپاش به ساخت یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه روستایی جدید در کشور از ابتدای امسال تاکنون اشاره کرد و یادآور شد: بهسازی و بهبود کیفیت راه‌ها از دیگر اولویت‌های اصلی ما است.

وی با بیان اینکه جاده‌ها و راه‌ها در نقاط شرقی و غربی گلستان رشد خوبی داشته است گفت: متاسفانه نقاط شمالی و جنوبی استان در حوزه راه دچار فقر است و تلاش دولت، رفع این محرومیت‌ها و شتاب بخشی به پروژه‌های حوزه راه و شهرسازی، به ویژه تکمیل مسیر آزادشهر به سمنان است.

گفتنی است، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور دولت سیزدهم به همراه چند از وزرا در دور دوم سفرهای استانی به گلستان برای بررسی مصوبات سفر دور اول و افتتاح هزاران پروژه کلان، متوسط و کوچک، صبح دیروز پنجشنبه از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان وارد گلستان شد.

Email
چاپ
آخرین اخبار