به اعتلای کشورمان معتقدیم

امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه انگلیس: نیرو‌های مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی‌گیرند

آبتاب در گفتگوی تلفنی جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس و امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: باید نسل کشی رژیم اسراییل در غزه فورا متوقف گردد و کمک های انسان دوستانه بصورت گسترده وارد غزه شود. 
در این گفتگوی تلفنی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در هر گونه رویکردی باید دانست که ریشه بحران فلسطین به اشغالگری رژیم اسراییل باز می گردد. 

امیرعبداللهیان افزود: از منظر حقوق بین الملل، مردمان کشور تحت اشغال از حق دفاع مشروع برخوردارند. 

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همچنین در چارچوب اصول حقوق بین الملل، در هر جنگی می بایست به اصل تناسب نیز توجه شود. در این راستا قتل عام بیش از ۹۰۰۰ فلسطینی غیرنظامی، در یک عمل انتقام جویی و نسل کشی آشکارا اعلام شده توسط رژیم صهیونیستی، با هیچ معیاری قابل قبول نیست. 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به اظهارات حمایتی وزیر خارجه انگلیس از رژیم اسرائیل، ضمن توصیه به اینکه انگلیس باید تحولات منطقه را با رویکردی واقع بینانه بنگرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره مبارزه با پدیده اشغالگری را بر مبنای اصول شناخته شده و قوانین بین المللی، یک حق می داند. 

امیرعبداللهیان تاکید کرد: باید نسل کشی رژیم اسراییل در غزه فورا متوقف گردد و کمک های انسان دوستانه بصورت گسترده وارد غزه شود.

امیرعبداللهیان، حمایت گسترده دولت امریکا از تل آویو را، عامل افزایش شدت جنگ در این منطقه دانست و در پاسخ تصریح کرد:  نیروهای مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی گیرند بلکه آنها بر اساس ملاحظات و شرایط و نیز در راستای امنیت ملی کشورشان و امنیت منطقه تصمیم گیری می کنند. 

در ادامه، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر احترام متقابل، بر اهمیت تمرکز بر دیپلماسی و گفتگو بعنوان گزینه ای مناسب در مسیر همکاریهای تهران و لندن و دوری از طرح اتهامات بی اساس تاکید کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس در این گفتگوی تلفنی ضمن اشاره به مواضع کشورش در خصوص تحولات فلسطین و تصریح بر دیرینگی روابط میان انگلیس و ایران، خواستار تلاش جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه شد.

وزیر خارجه انگلیس روند همکاری های دو کشور را در چارچوب کنوانسیونهای دیپلماتیک حائز اهمیت خواند.

در این گفتگو آخرین وضعیت روابط دوجانبه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

Email
چاپ
آخرین اخبار