به اعتلای کشورمان معتقدیم

روحانی: راهبرد اسرائیل تحریک ایران برای ورود به جنگ است

آبتابحجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم در ادامه جلسات خود با فعالان گروه‌ها و احزاب سیاسی با اعضای شورای مرکزی، کمیته سیاسی و دبیران استانی حزب اعتدال و توسعه گفت: حداقل پنج هدیه بزرگ برای دولت بعد به یادگار گذاشتیم. دولت دوازدهم ذخیره ارزی، برجام آماده احیا و اجرای مجدد، کالاهای اساسی خریداری‌شده و طرح‌های ملی و استانی آماده افتتاح و بالای ۹۰ درصد تکمیل‌شده و میلیون‌ها دوز واکسن خریداری‌شده و آماده تزریق را به دولت سیزدهم هدیه داد.

به گزارش سایت حسن روحانی؛ وی وظیفه دلسوزان ایران و انقلاب و نظام را در شرایط فعلی سخت و سنگین عنوان کرد و گفت: کشور متعلق به اقلیت خاصی نیست که تصور شود نیازی به حضور و مشارکت ما نیست یا چون ممکن است ردصلاحیت کنند تکلیف از ما ساقط است. آن همه فداکاری از سال ۴۱ تا ۵۷ برای این بود که مردم زندگی مادی بهتری داشته باشند که من آن را در قالب توسعه تفسیر می‌کنم و در شرایطی زندگی کنند که معنویت و اخلاق دینی حاکم باشد که می‌توانیم آن را به اعتدال تفسیر کنیم. هدف این بود جامعه‌ای داشته باشیم که از لحاظ مادی و معنوی برتر باشد و کشور در مسیر رشد و ترقی و تعالی قرار گیرد.

او در ادامه افزود: قرار بود با انقلاب، اخلاق اسلامی حاکم شود که در آن دروغ، تخریب این و آن، ریا و دزدی و فساد وجود نداشته باشد و جامعه، دینی باشد؛ منظور از دینی شدن فقط روزه و نماز و خمس و زکات نیست بلکه طبق حدیث امام صادق(ع)، راستگویی و ادای امانت مهم‌ترین آن است.

رئیس‌جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم، مسئولیت احزاب را در این شرایط سنگین‌تر دانست و اظهار داشت: ما تحزب را از شهید بهشتی آموختیم. او بود که ابتدای انقلاب بر تحزب تاکید کرد و توانست حزب جمهوری اسلامی را تشکیل دهد که بسیار مؤثر بود. باید این خط را ادامه داد. پس از انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ بوی ناامیدی و یاس به مشام می‌رسد و عده زیادی از مردم ظاهرا کنار کشیدند و ناامید شدند، در این شرایط احزاب نقش مهم‌تری بر دوش دارند.

وی خطاب به فعالان حزب اعتدال و توسعه اظهار داشت: اینکه در انتخابات شرکت کنید یا نکنید، تصمیم شماست اما در این قدم اول که عده‌ای از اعضای حزب شما در انتخابات مجلس، پیش‌ثبت‌نام کرده‌اند نشان می‌دهد که وظیفه‌ای احساس کرده‌اند. البته تا امروز نشانه‌ای برای برگزاری انتخاباتی پرشور و رقابتی طبق فرمایش مقام معظم رهبری ندیده‌ایم.

رئیس دولت تدبیر و امید به شرایط حساس منطقه اشاره کرد و گفت: شبح جنگ بیش از هر زمانی بر منطقه سایه افکنده است. روزها و هفته‌ها و ماه‌های آینده برای ایران و کل منطقه بسیار سرنوشت‌ساز است و باید هوشیار باشیم تا سایه جنگ به طور کامل از کشور دور شود. بعد از دفاع مقدس هشت ساله، حداقل چند بار، با تدبیر و تصمیم مقام معظم رهبری سایه شوم جنگ از سر کشور دور شد.

او با بیان اینکه در دولت دوازدهم در سه مورد تا مرز جنگ پیش رفتیم، اظهار داشت: روزی که پهپاد آمریکایی در خلیج فارس هدف قرار گرفت، آمریکایی‌ها ما را تهدید کردند، پیام‌های مختلفی مبادله شد و به طور حساب‌شده جلوی جنگ گرفته شد. بار دوم پس از حمله به آرامکو بود که آمریکایی‌ها ما را متهم کردند. مورد سوم بعد از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بود که باید به آن جنایت بزرگ آمریکا پاسخ می‌دادیم. آنها می‌گفتند اگر به نیروهای ما حمله کنید ما ۵۲ نقطه ایران را مورد حمله قرار می‌دهیم. اما ما عین‌الاسد را هدف گرفتیم که طرحی برنامه‌ریزی شده بود. در مجموع ما توانستیم در سه مرحله از جنگ با آمریکا در دوره ترامپ عبور کنیم.

رئیس‌جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم، سخنرانی رهبر معظم انقلاب چند روز پس از آغاز جنگ اخیر غزه را پیام مهمی عنوان کرد که جنگ را از کشور دور کرد و گفت: در همه مقاطع گذشته با هماهنگی با رهبر معظم انقلاب و تدبیر و تصمیم ایشان، سایه جنگ از ایران دور شد، همانطور که ایشان پس از جنگ اوکراین در یک سخنرانی، پای ایران را از مهلکه کنار کشیدند.

روحانی با بیان اینکه با عملیات طوفان الاقصی بی‌تردید هیمنه اسرائیل شکسته شد، اظهار داشت: اسرائیل که به نیروهای نظامی و اطلاعاتی آماده و زبده خود افتخار می‌کرد، غافلگیر شد. اینکه فلسطینی‌ها چرا و چطور دست به این عملیات زدند، تصمیمی مربوط به حماس است. اسرائیل امروز دیگر اسرائیل دیروز نیست. اسرائیل هم از نظر اطلاعاتی و امنیتی شکست خورد، هم از نظر اخلاقی و انسانی. باریکه غزه که ۱۷ سال در حصر کامل بوده، امروز شاهد بمباران شبانه‌روزی اسرائیل است. جنایات بی‌حد و حصری اتفاق می‌افتد که به زن و کودک و سالخورده و بیمار هم رحم نمی‌کنند.

وی افزود: این اتفاق چهره سران غربی را به خوبی برملا کرد. حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از رژیم اسرائیل، آزمایش بدی برای سران غرب بود. مردم در اروپا و آمریکا در حمایت از فلسطین به صحنه آمدند. تجمع عظیم و کم‌سابقه مردم در لندن در حمایت از فلسطین، در تاریخ انگلیس کمتر دیده شده است. در عین حال در برخی کشورهای عربی تحرکی دیده نشد. آنها هم مفتضح شدند.

رئیس دولت سابق، راهبرد اسرائیل را تحریک ایران و محور مقاومت به ورود به جنگ عنوان کرد و گفت: نتانیاهو درصدد توسعه جنگ در منطقه است چون به محض پایان جنگ او باید در انتظار محاکمه در افکار عمومی اسرائیل باشد. نتانیاهو صریحا گفت جنگ فرصتی است که ما باید نقشه منطقه را به طور کامل عوض کنیم. هدف آنها نابودی حماس و جنبش جهاد اسلامی و درگیر کردن حزب‌الله لبنان و ایران در جنگ است علیرغم آنکه مقامات آمریکا و اخیرا اسرائیل گفته‌اند ما شواهدی نداریم که ایران در این عملیات مداخله کرده باشد. با این وجود شرایط منطقه بسیار حساس است و بین جنگ و صلح فاصله اندک است. یک اقدام غیردقیق می‌تواند شرایط را خطرناک ‌کند.

روحانی باور به زوال اسرائیل را مطابق با تقدیر الهی و تاریخی دانست و گفت: اینکه گفته می‌شود اسرائیل از بین می‌رود، این یک زوال درونی است. دولت‌های آپارتاید و نژادپرست و میلیتاریست چنانکه در آلمان نازی و آفریقای جنوبی دیدیم، عمر کوتاهی داشتند. زوال اسرائیل به دست خودش اتفاق خواهد افتاد. مساله فلسطین هم باید در خود فلسطین حل شود.

وی افزود: راه‌حل پیشنهادی ایران چنانکه مقام معظم رهبری چند بار تاکید کردند برگزاری رفراندوم توسط همه ساکنان واقعی فلسطین است؛ راه‌حل ایران سیاسی است نه نظامی.

روحانی با اشاره به اینکه در این شرایط در کشور باید دولت و مجلس قوی داشته باشیم، اظهار داشت: در شرایط حساس همه بار بر دوش رهبری است. تقویت دولت هم با انسجام ملت و کاهش شکاف در جامعه ممکن خواهد شد. نفرت‌پراکنی و کینه‌توزی از یکدیگر در جریان است. حرف‌های برخی مسئولان را می‌بینید چقدر بی‌پایه است، اگر فردا ترافیک تهران سنگین شود یا بنزین آلوده هوا را ناسالم کند می‌گویند مقصر دولت قبل است.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: در روزهای آخر ‌دولت دوازدهم میلیاردها دلار اسکناس در بانک مرکزی موجود بود که می‌شد وارد بازار کنیم تا قیمت دلار را به ۱۵ هزار تومان برسانیم، اما برای دولت بعد گذاشتیم که در شرایط سخت از آن استفاده کند. هیچ دولتی در تاریخ برای دولت بعد چنین مبلغ هنگفتی باقی نگذاشته است. تمام بندهای احیای برجام آماده بود. در اسفند ۹۹ یا ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ برجام اجرایی و عملیاتی می‌شد.

وی ادامه داد: طبق مجوز جلسه سران سه قوه کالاهای اساسی را خریداری کردیم. مسئولان از طرفی می‌گویند ذخایر ارزی نبود و از طرفی می‌گویند دولت قبل همه ذخایر را خرج خرید کالاهای اساسی کرده بود. استدلال ما این بود که اول سال خریداری شود بهتر است چون نیمه سال گران می‌شود، پس کالاهای اساسی مورد نیاز را برای ماه‌های اول دولت قبل خریدیم. واکسن کرونا را هم به قدری خریدیم که من آن موقع گفتم دولت بعد وظیفه دارد فقط آن را تزریق کند.

روحانی اظهار داشت: حداقل پنج هدیه بزرگ برای دولت بعد به یادگار گذاشتیم. دولت دوازدهم ذخیره ارزی، برجام آماده احیا و اجرای مجدد، کالاهای اساسی خریداری‌شده و طرح‌های ملی و استانی آماده افتتاح و بالای ۹۰ درصد تکمیل‌شده و میلیون‌ها دوز واکسن خریداری‌شده و آماده تزریق را به دولت سیزدهم هدیه داد. مساله ما این دولت و آن دولت نبود، مساله ما مردم بود. بعضی طرح‌ها مانند بیمارستان هزار تختخوابی و تونل سد کانی سیب برای دریاچه ارومیه که چند ماه تا تکمیل وقت نیاز داشت برای افتتاح در دولت بعد باقی گذاشتیم ولی همین طرح‌ها بعد از یک و نیم یا دو سال بعد افتتاح ‌شد و برخی از طرح‌ها هنوز افتتاح نشده‌اند. امیدواریم اینگونه طرح‌ها که در انتظار تکمیل و پیشرفت است جهت رفاه مردم و بهبود زندگی آنها هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

Email
چاپ
آخرین اخبار