به اعتلای کشورمان معتقدیم

سازمان ملل: خواستار آزادی فوری همه گروگان‌ ها در غزه هستیم

آبتاب– استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز شنبه به وقت محلی برابر با ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳ و ۲۹ مهرماه جاری در بیانیه ای درباره وضعیت خاورمیانه گفت: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از کمک های امیر قطر به خاطر تلاش های وی برای آزادی دو آمریکایی که در غزه گروگان گرفته شده بودند، سپاسگزار است. او اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خواستار آزادی فوری همه گروگان‌ها در نوار غزه شده است.
به گزارش ایرنا، سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد: دبیرکل بار دیگر درخواست خود را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها تکرار می کند.
دوجاریک افزود: گوترش باز هم خواستار دسترسی بدون مانع و پایدار به کمک های بشردوستانه در غزه، احترام کامل به قوانین بین المللی بشردوستانه و حمایت از غیرنظامیان، و همچنین تلاش هماهنگ جامعه بین المللی برای جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه است.
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس«سران صلح قاهره ۲۰۲۳» گفت: بار دیگر دعوت به آتش بس برای برقراری صلح براساس راهکار موسوم به “دو دولتی” می کنیم، باید به توافقنامه های ژنو پایبندی وجود داشته باشد.
دبیرکل سازمان ملل افزود: باید قانون بین المللی اجرا، از حمله به غیرنظامیان و مدارس و بیمارستان ها و مراکز سازمان ملل پرهیز و از غیرنظامیان حفاظت شود. ساکنان غزه نیاز دارند که کمک های انسانی بیشتری به آنها شود، زمان برای پایان کابوسی که کودکان را تهدید می کند، فرا رسیده است.
شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز گذشته اعلام کرد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس) در پی مذاکره با قطر، دو آمریکایی (یک مادر و دختر) بازداشت شده را آزاد و به صلیب سرخ تحویل داده است.
سی ان ان افزد: آزادی این دو شهروند آمریکایی نتیجه مذاکرات قطر و حماس است که پس از ربودن حدود ۲۰۰ نفر از اسرائیل توسط حماس در ۷ اکتبر آغاز شد.
ابوعبیده سخنگوی جنبش حماس در بیانیه ای گفت: «گردان‌های القسام در واکنش به تلاش‌های قطر، دو شهروند آمریکایی (یک مادر و دخترش) را به دلایل بشردوستانه آزاد کردند تا به مردم آمریکا و جهان ثابت کنند که ادعاهای بایدن و دولت فاشیستی او دروغ و بی‌اساس است.»
وزارت خارجه آمریکا روز شنبه به وقت محلی برابر با ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳ و ۲۹ مهرماه جاری اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور در بیانیه ای گفت: «ما از تمام طرفها می خواهیم گذرگاه رفح را باز نگه دارند تا ادامه جریان کمک ممکن شود. این کمک برای رفاه مردم غزه حیاتی است. ما به صراحت اعلام کرده ایم: حماس نباید در توزیع این محموله کمکی حیاتی دخالت کند. مردم غیرنظامی غزه مسوول تروریسم وحشتناک حماس نیستند و نباید بخاطر اعمال منحط آن رنج ببینند.»
بلینکن در ادامه ادعاهایش افزود: «همانطور که رئیس جمهور بایدن گفته بود، اگر حماس این کمک را بدزد و آن را منحرف کند بار دیگر نشان داده که هیچی علاقه ای به رفاه مردم فلسطین ندارد و عملا از توانایی جامعه بین المللی برای ارائه این کمک جلوگیری می کند. باید از غیرنظامیان محافظت شود و کمک باید به سرعت به آنهایی نیاز دارند برسد.»
بلینکن مدعی شد: «ما به همکاری نزدیک با شرکای منطقه ای برای تاکید بر اهمیت پیروی از قانون جنگ، حمایت از کسانی که خواستار انتقال به منطقه امن هستند یا می‌خواهند کمک ارایه و تسهیل دسترسی به غذا، آب، کمک پزشکی و پناهگاه برای شهروندان غزه در هرکجا که هستند، ادامه خواهیم داد.»
Email
چاپ
آخرین اخبار