به اعتلای کشورمان معتقدیم

فرانسه/ کشف تابوت استثنائی یک زن

آبتاب باستان‌شناسانی که در یک گورستان باستانی واقع در شمال شرقی فرانسه مشغول کاوش بودند، یک تابوت‌ دان رومی مُهر و موم‌شده و غارت‌نشده را پیدا کردند که قدمت آن به قرن دوم میلادی بازمی‌گردد. به گفته باستان‌شناسان به نظر می‌رسد که بقایای یک زن اشراف‌زاده در این تابوت دفن شده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان با کاوش در فرانسه تابوت ۱۸۰۰ساله متعلق به زنی را پیدا کرده‌اند که از موقعیت اجتماعی ویژه‌ای برخوردار بوده است. این تابوت که از جنس سنگ آهک ساخته شده است،‌ با استفاده از هشت گیره فلزی مُهر و موم شده بود و محتوای آن زیر یک درپوش ضخیم سنگی به وزن ۷۷۰ کیلوگرم مخفی شده بودند.
باستان‌شناسان برای مشاهده آنچه که درون این تابوت‌دان قرار داده شده است، ابتدا از اشعه ایکس-ری استفاده کردند و سپس دوربین کوچکی را درون محفظه فرستادند و از این روش بقایای اسکلت انسان و اشیاء مخصوص خاکسپاری را مشاهده کردند.
کشف تابوت استثنائی یک زن
دستیار علمی و مدیر فنی موسسه ملی تحقیقات باستان‌شناسی فرانسه، این اکتشاف را کاملا استثنائی توصیف کرد، چراکه این نخستین‌باری است که مقبره‌ای کشف شده است که دست‌نخوره و غارت نشده است.
اسکلت این زن درحالی درون تابوت قرار داده شده بود که اطراف آن مجموعه از اشیاء از جمله یک آینه کوچک، یک حلقه کهربا و یک شانه وجود داشت. به گفته محققان،‌ با توجه به این اشیاء می‌توان نتیجه گرفت، این زن که در حوالی ۴۰ سالگی درگذشته است و در زمان زندگی از جایگاه اجتماعی ویژه‌ای برخوردار بوده است.
باستان‌شناسان این تابوت‌دان را درحالی کشف کردند که در گورستان باستانی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع واقع در شهر «رنس» مشغول کاوش بودند. در قرن دوم میلادی،‌ «رنس»‌ یکی از بزرگ‌ترین شهرهای امپراتوری روم به شمار می‌رفت.
Email
چاپ
آخرین اخبار