به اعتلای کشورمان معتقدیم

۶۵هزار ارمنی قره‌باغ را ترک کردند

آبتاب دولت جدایی‌طلب «قره‌باغ کوهستانی» اعلام کرد تا آغاز سال ۲۰۲۴ خود را منحل خواهد کرد. رئیس‌جمهوری خودخواندهٔ «قره‌باغ کوهستانی» فرمان انحلال همهٔ نهادهای این جمهوری را امضاء کرده و حداکثر تا اول ژانویه ۲۰۲۴ همهٔ آن‌ها منحل خواهد شد. 

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت جدایی طلب «قره باغ کوهستانی» روز پنجشنبه اعلام کرد که خود را منحل می‌کند و این جمهوری به رسمیت شناخته نشده تا اول ژانویه ۲۰۲۴ وجود نخواهد داشت.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که آذربایجان برای بازپس گیری کنترل کامل بر منطقه جدا شده خود، حمله برق آسا انجام داد و از نیروهای ارمنی در قره باغ خواست که سلاح‌های خود را زمین بگذارند و دولت جدایی‌طلب خود را منحل کند. در همین شرایط، طبق اعلام سخنگوی نخست‌وزیری ارمنستان، تا صبح روز پنج‌شنبه، ۶۵ هزار و ۳۶ نفر از ساکنان قره‌باغ  این منطقه را ترک کرده و وارد قلمرو ارمنستان شده‌اند.

قره‌باغ کوهستانی

 قره‌باغ کوهستانی که ارمنی‌ها آن را «آرتساخ» می‌شناسند، منطقه‌ای کوهستانی محصور در خشکی در قفقاز جنوبی است. آذربایجان و ارمنستان پس از سقوط امپراتوری روسیه در سال ۱۹۱۷ ادعای مالکیت بر آن را داشتند و از آن زمان تاکنون به عنوان نقطه تنش باقی مانده است.

این سرزمین در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان نفت خیز به رسمیت شناخته شده است، اما ساکنان آن عمدتاً ارمنی هستند و دولت خود را دارند که از پیوندهای نزدیک با دولت ارمنستان همسایه برخوردار است، اما به طور رسمی توسط این کشور یا سایر اعضای سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است.

ارامنه که مسیحی هستند مدعی سلطه تاریخی طولانی در این منطقه هستند که قدمت آن به چندین قرن قبل از میلاد میرسد. آذربایجان که اکثریت ساکنان آن مسلمان هستند، هویت تاریخی خود را نیز به این قلمرو پیوند می دهد و ارمنی ها را متهم می کند که آذری هایی را که در دهه ۱۹۹۰ در آن نزدیکی ساکن بودند را بیرون کردند.  

جمهوری آذربایجان به دنبال به دست آوردن کنترل کامل این منطقه است و دو پیشنهاد هم برای ارمنی های این منطقه دارد: پاسپورت آذری بگیرید یا این منطقه را ترک کنید.

 پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR): 

اهالی ارمنی قره باغ در حال ترک سرزمین خود

تاریخ چه می گوید؟

در طول قرن ها، این منطقه تحت سیطره فارس ها، ترک ها، روس ها، عثمانی ها و شوروی ها قرار گرفته است. پس از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷، ارمنستان و آذربایجان بر سر این منطقه جنگیدند. زمانی که بلشویک‌ها آذربایجان را تصرف کردند، ارمنستان با کنترل بلشویک‌ها موافقت کرد و شوروی شدن کل قفقاز را آغاز کرد. قره باغ، با مرزهایش که بیشتر ارامنه را در بر می گیرد، به عنوان بخشی از جمهوری سوسیالیستی شوروی آذربایجان اما دارای خودمختاری باقی ماند. نام آن «منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی» بود. در زمان اتحاد جماهیر شوروی، قره باغ کوهستانی به منطقه ای خودمختار در جمهوری آذربایجان تبدیل شد.

جنگ اول قره باغ کوهستانی

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آنچه به عنوان اولین جنگ قره باغ کوهستانی (۱۹۸۸-۱۹۹۴) شناخته می شود، بین ارامنه و همسایگان آذری آنها در گرفت. در نتیجه این جنگ حدود ۳۰۰۰۰ نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شدند. آذربایجان بخشی از خاک خود را از دست داد و ارمنیان کنترل بیشتر قره باغ را در کنار قلمروهای اضافی در اطراف قره باغ در دست داشتند. آذربایجان متعهد شد که کنترل این سرزمین را پس بگیرد.

جنگ ۴۴ روزه در سال ۲۰۲۰

۶۵هزار ارمنی قره‌باغ را ترک کردند

در سال ۲۰۲۰، پس از چندین دهه درگیری، آذربایجان عملیات نظامی را آغاز کرد که به «جنگ دوم قره باغ» تبدیل شد و به سرعت از خطوط دفاعی ارمنستان عبور کرد. آذربایجان با حمایت ترکیه در جنگ ۴۴ روزه به پیروزی چشمگیری دست یافت و بخش هایی از قره باغ را پس گرفت. استفاده از پهپادهای خریداری شده از ترکیه و اسرائیل توسط تحلیلگران نظامی به عنوان یکی از دلایل اصلی پیروزی آذربایجان عنوان شد. چند هزار نفر در این جنگ کشته شدند.

روسیه، متحد قراردادی ارمنستان که روابط خوبی با آذربایجان نیز دارد، برای مذاکره در مورد آتش بس وارد عمل شد. بر اساس این قرارداد، تمامی مناطق اطراف قره باغ به آذربایجان واگذار شد. این امر باعث شد که ارامنه قومی در قره باغ دارای قلمرو بسیار کوچک تری باشند. ارمنستان نتیجه جنگ را فاجعه خواند و ناآرامی در ایروان در اعتراض به این نتیجه شکل گرفت.

در این قرارداد نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ مستقر شدند تا از تنها جاده باقی مانده که این منطقه را به ارمنستان متصل می کند -به اصطلاح کریدور لاچین- محافظت کرده و ساخت یک مسیر جدید در امتداد این کریدور را هم تضمین کند. آذربایجان متعهد شد که ایمنی تردد در طول کریدور را در هر دو جهت فراهم کند.  

درگیری‌ها پس از آتش‌بس ادامه یافت و در دسامبر ۲۰۲۲ غیرنظامیان آذری که خود را فعال محیط‌زیست معرفی می‌کردند، محاصره کریدور لاچین را آغاز کردند و قره‌باغ را بر روی همه نیروهای حافظ صلح روسیه و کاروان‌های صلیب سرخ بستند، البته جمهوری آذربایجان مسدود کردن کامل این جاده را تکذیب کرد و گفت که اجازه عبور کاروان ها و کمک ها داده شده است.

۶۵هزار ارمنی قره‌باغ را ترک کردند

در سال گذشته چه اتفاقی افتاده است؟

در ماه آوریل، نیروهای آذربایجان یک ایست بازرسی جدید را در نزدیکی مرز ارمنستان در ابتدای کریدور لاچین ایجاد کردند؛ آنچه ارمنستان می گوید نقض صریح آتش بس نوامبر ۲۰۲۰ است. آذربایجان گفت که این اقدام که خطر قطع ارتباط کامل ارمنستان با قره باغ را ایجاد کرده با هدف پایان دادن به ارسال تسلیحات ارمنستان به آنچه که یک دولت جدایی طلب مینامد، انجام شده است.

ایالات متحده در واکنش به این اقدام باکو اعلام کرد که به شدت از این اقدام نگران است و خواستار حرکت آزاد در طول کریدور شد.

کرملین اعلام کرد که هیچ جایگزینی برای توافق آتش بس ۲۰۲۰ بین ارمنستان و آذربایجان وجود ندارد و در حال کار بر روی مذاکرات بین باکو و ایروان است.  

بحران کریدور لاچین روابط بین روسیه و ارمنستان را متشنج کرد؛ چرا که ایروان که بارها از مسکو خواسته است آتش‌بس نوامبر ۲۰۲۰ را اجرا و کریدور لاچین را باز کند، در حالی که مسکو ارمنستان را به رد مذاکرات صلح با آذربایجان متهم کرد.  

Email
چاپ