به اعتلای کشورمان معتقدیم

اسرائیل: ۶ یا ۷ کشور اسلامی دیگر مایل به عادی‌ سازی روابط با ما هستند

آبتابوزیر خارجه اسرائیل مدعی تمایل چند کشور دیگر به پیوستن به قطار سازش با این رژیم در صورت دستیابی به توافق با عربستان سعودی شد. 

به گزارش ایسنا؛ شبکه عبری زبان کان به نقل از الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل مدعی شد: سازش فقط با عربستان نخواهد بود، بلکه شش یا هفت کشور دیگر نیز به آن ملحق خواهند شد.

وی همچنین بار دیگر در راستای تقلای مقامات اسرائیل برای نزدیک جلوه دادن دستیابی به توافق برای عادی سازی روابط با ریاض گفت: در سه ماهه نخست ۲۰۲۴ توافق با عربستان سعودی در کاخ سفید امضا خواهد شد.

اخیراً صحبت‌ها درباره امضای یک توافق امنیتی احتمالی میان ریاض و واشنگتن که شامل عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و عربستان نیز می‌شود، افزایش یافته و رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که هسته‌ای شدن خواسته اصلی ریاض برای امضای چنین توافقی است.

این درحالی است که ریاض بارها تأکید کرده است عادی‌سازی روابط با تل‌آویو به اجرای طرح صلح عربی بستگی دارد که عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید عربستان در سال ۲۰۰۲ آن را ارائه کرد و مبتنی بر ایجاد کشور به رسمیت شناخته شده فلسطینی در سطح بین‌المللی و در مرزهای ۱۹۶۷ با پایتختی قدس شرقی، بازگشت آوارگان و خروج تل‌آویو از بلندی‌های اشغالی جولان در ازای به رسمیت شناختن و عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.

Email
چاپ
آخرین اخبار