به اعتلای کشورمان معتقدیم

آذربایجان: عفو جنگجویان ارمنی قره‌باغ اگر سلاح به زمین بگذارند

آبتابیکی از مشاوران ریاست جمهوری آذربایجان به رویترز گفت که باکو در نظر دارد برای جنگجویان ارمنی قره‌باغ کوهستانی که سلاح‌های خود را تسلیم کنند عفو در نظر بگیرد. با این حال برخی از واحدهای نظامی این منطقه گفته‌اند که به مقاومت خود ادامه خواهند داد.

به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز، ارمنی‌های حاضر در قره‌باغ روز پنجشنبه پس از آنکه آذربایجان اعلام کرد که منطقه جدا شده را پس از یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته بار دیگر تحت کنترل خود درآورده است گفتند قبل از تسلیم سلاح‌های خود به تضمین‌های امنیتی نیاز دارند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که «مشت آهنین» او، ایده ایجاد یک قره باغ متشکل از ارمنی‌ها را به تاریخ حواله کرده است.

حکمت حاجی‌اف، مشاور سیاست خارجی رئیس جمهوری آذربایجان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به رویترز گفت که باکو برای جنگجویان قره‌باغی که سلاح‌های خود را کنار گذاشته‌اند عفو در نظر گرفته است.

او تصریح کرد که حقوق ارامنه قره‌باغ رعایت خواهد شد و سه محموله کمک‌های بشردوستانه به این منطقه تحویل داده می‌شود.

وی ادامه: «در حال حاضر شاهد آن هستیم که برخی از گروه‌ها و افسران نظامی اعلام کرده‌اند که با ما کنار نمی‌آیند و به مقاومت ادامه می‌دهند.»

این مقام آذربایجانی با این حال افزود: «ما همچنین مشاهده کرده‌ایم که برخی از گروه‌های کوچک روانه جنگل‌ها شده‌اند. اما ما این موضوع را یک چالش امنیتی بزرگ نمی‌دانیم.»

قره‌باغ در سطح بین‌المللی به‌عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما جمعیت ارمنی آن از زمان جدا شدن در جنگ دهه ۱۹۹۰ با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملا استقلال خود را حفظ کرده است.

بسیاری از ۱۲۰ هزار ارمنی قره‌باغ می‌گویند که از سوی روسیه، غرب و حتی خود ارمنستان راه شده‌اند و بارها از سوی آذربایجان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان آماده پذیرش پناهجو از قره‌باغ کوهستانی است.

ادعای پیروزی آذربایجان بر این منطقه پیچیدگی دیگری را در تاریخ پر فراز و نشیب قره‌باغ کوهستانی ایجاد می‌کند که در طول قرن‌ها تحت سیطره فارس‌ها، ترک‌ها، روس‌ها، عثمانی‌ها و شوروی قرار گرفته‌اند.

Email
چاپ
آخرین اخبار