به اعتلای کشورمان معتقدیم

واشنگتن: آزادی آمریکایی‌ها در ایران با هیچ موضوع دیگری مرتبط نیست

آبتاب، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره روند آزادی پنج جاسوس آمریکایی در پی توافقی با تهران که منجر به آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی شده است، آن را یک گام مثبت ارزیابی کرد و گفت که مذاکره برای آزادی این افراد همچنان ادامه دارد اما من نمی‌خواهم وارد جزئیات زیرا این فرآیند فعال و ادامه‌دار است. برای اینکه کاملاً واضح باشد، اما چیزی جز این نمی خواهیم که این شهروندان آمریکایی فوراً به ایالات متحده بازگردند.

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همچنین درباره دسترسی ایران به وجوه مسدود شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی تصریح کرد: این پول ایران است که در بانک‌های کره جنوبی قرار دارد و دادن اجازه به ایران برای استفاده از این پول برای اهداف بشردوستانه، بخشی از سیاست آمریکا برای اطمینان از این است که تحریم‌های ما مانع از سرازیر شدن کالاها و خدمات بشردوستانه به مردم عادی نمی‌شود.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتقال شش میلیارد دلار پول به ایران مشکل‌ساز نمی‌شود؟ به تکرار ادعاهای ساختگی و خصمانه واشنگتن علیه ایران پرداخت و گفت: باید به صورت واضح اعلام کنم که استفاده از این پول‌ها در راستای اهداف بشردوستانه همیشه مجاز بوده و شامل تحریم‌ها نمی‌شده است اما در خصوص اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه، حمایت آن از تروریسم و سایر اقدامات باید بگویم آمریکا به مقابله با آنها ادامه خواهد داد. ما به مسئول دانستن ایران در موارد مربوط به نقض حقوق بشر و حمایت آن از روسیه ادامه خواهیم داد.

پاتل در پاسخ به این سوال که آیا این مذاکرات منجر به گفت‌وگوی احتمالی درباره توافق هسته‌ای با ایران خواهد شد؟ تاکید کرد که توافق کنونی یک گام مثبت در راستای آزادی این آمریکایی‌ها و بازگشت آنها به خانه است اما این مذاکرات به هیچ مساله دیگری ارتباط ندارد. ما رویکردمان را درقبال ایران تغییر نداده‌ایم. در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز باید بگویم که هدف ما همچنان جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است و نظر ما در خصوص سیاست‌های منطقه‌تی ایران در منطقه هم تغییر نکرده است.

Email
چاپ