به اعتلای کشورمان معتقدیم

سخنگوی وزارت خارجه: حملهٔ تروریستی به حرم شاه‌چراغ را شدیداً محکوم می‌کنم

ایسنا؛ سخنگوی وزارت امور خارجه حادثه تروریستی در شاهچراغ را محکوم کرد و گفت: با تلاش نیروهای امنیتی و محافظان امنیت مردم، تروریست کوردل این اقدام تروریستی در لحظات اولیه دستگیر شد. تروریست‌ها در صدد هستند که انتقام ضربات سنگینی که ایران و نیروهای شجاع امنیتی کشور به شجره خبیثه و پلید تروریسم طی سال‌های گذشته وارد کرده‌اند را از مردم و شهروندان ایرانی بگیرند.

به گزارش آبتاب، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی با اشاره به توافق اخیر ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان بین دو کشور  و آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران گفت:  جمهوری اسلامی ایران تضمین های لازم را برای اجرای مفاد تفاهم ایجاد شده، توسط آمریکایی‌ها دریافت کرده است و این روند در چارچوب خودش پیش می‌رود.

وی با بیان  دولت جمهوری اسلامی ایران در استیفای حقوق ملت ایران جدی است و ذره‌ای از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهد آمد، اظهار کرد: روند قضایی در مورد زندانیان مورد درخواست طرف مقابل انجام شده است و این موضوع در چارچوب تفاهم انجام شده و روند قضایی پیش خواهد رفت.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست در پاسخ به سوال دیگری در مورد تفاهم حاصل شده بین ایران و آمریکا گفت: در چارچوب یک تفاهم دوجانبه با نقش‌آفرینی دوستان‌مان در منطقه از جمله دولت قطر این تفاهم که حاصل یک دوره مذاکرات طولانی بود، ایجاد شد. در این چهارچوب برای ما دو نکته حائز اهمیت بود از جمله این که شهروندان ایرانی که به اتهامات بی‌اساس و واهی دولت آمریکا زندانی شده بودند، آزاد شوند و بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران که تحت فشار غیرقانونی دولت آمریکا بلوکه شده بود رفع انسداد شود.

وی ادامه ادامه داد: حصول این دو نتیجه برای ما دارای اهمیت بود. ما از طریق واسطه با دولت آمریکا مذاکره کردیم و بازه زمانی برای تحقق هر دو موضوع در نظر گرفته شده است. طرح جزئیات در مورد این تفاهم در رسانه‌ها در این مقطع زمانی کمک کننده نیست.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که پادشاه عربستان از آقای رییس‌جمهور به صورت رسمی برای سفر به این کشور دعوت به عمل آورده است، گفت: هنوز تاریخی برای این سفر در نظر گرفته نشده است و ان‌شاءالله براساس هماهنگی و برنامه‌ریزی که انجام می‌شود این سفر در مقطع  زمانی مناسب خود انجام می‌شود.

کنعانی با بیان این که روابط دو کشور ایران و عربستان گام به گام در حال پیشرفت است، تصریخ کرد: سفر وزیر امور خارجه ایران به ریاض، ان‌شاءالله در بازه زمانی نزدیک در چهارچوب دعوتی که از سوی وزیر امور خارجه عربستان انجام شده، صورت می‌گیرد. در این سفر در مورد موضوعات مختلف از جمله گسترش همکاری های دو کشور در حوزه اقتصادی رایزنی و گفت‌وگو می‌شود.

Email
چاپ
آخرین اخبار