به اعتلای کشورمان معتقدیم

ترامپ همچنان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

آبتاب، بر اساس یک نظرسنجی جدید در ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق و جنجالی این کشور به رغم اتهامات کیفری و داشتن پرونده های مختلف، بر رقبای خود در حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوی ۲۰۲۴ آمریکا برتری دارد و نامزد پیشتاز این حزب  است.
به گزارش ایرنا؛ بر اساس نظرسنجی جدید نیویورک تایمز و دانشگاه سینا که روز دوشنبه به وقت محلی نتایج آن منتشر شد، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۴ بر رقبای جمهوری خواه خود برتری دارد درحالی که ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا و جدی ترین رقیب ترامپ، ۳۷ درصد آرای کمتری در مقایسه با وی بدست آورده است.

این نظرسنجی نشان می دهد که سومین کاندید جمهوری خواه تنها ۳ درصد رای کسب کرده و در یک رأی گیری با حضور دو نامزد، ترامپ ۳۱ درصد بیشتر از دسانتیس رای کسب کرده است.

در این نظرسنجی، ترامپ ۵۴ درصد رای و دسانتیس ۱۷ درصد رای کسب کرده اند.

مایک پنس معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و سناتور تیم اسکات هر کدام فقط ۳ درصد رای کسب کردند.

ترامپ و دسانتیس در مجموع از نظر تمایل مثبت رأی دهندگان رتبه های خوبی دارند. این نظرسنجی نشان داد که ۷۶ درصد رای دهندگان ترامپ و ۶۶ درصد دسانتیس را انتخاب کردند.

این نظرسنجی در حالی انجام می‌شود که جمهوری‌خواهان برتری جزئی نسبت به دموکرات‌ها دارند. بر اساس تحقیق موسسه گالوپ ۴۵ درصد آمریکایی‌ها جمهوری‌خواه یا تمایل به جمهوری‌خواه هستند، در حالی که ۴۲ درصد از مردم این کشور دموکرات یا تمایل به دموکرات دارند.

این نشان دهنده یک تغییر نسبت به سال های گذشته است. مانند سال ۲۰۲۲ که در آن تعدادی مساوی از آمریکایی ها خود را جمهوری خواه یا دموکرات کردند.

بر اساس نظرسنجی نیویورک تایمز و دانشگاه سینا، ۷۱ درصد از رای دهندگان جمهوری خواه فکر می کنند که ترامپ مرتکب اقدامات غیر قانونی جدی نشده است. به نظر می‌رسد که رای ‌دهندگان جمهوری‌خواه، نگران تبعات قانونی دادگاه ترامپ نیستند.

رئیس جمهور جنجالی سابق آمریکا چهارم آوریل / ۱۵ فروردین به اتهام پنهانکاری و پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلمهای مستهجن پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ درباره روابطش، در دادگاه منتهن حضور یافت و پس از حدود یک ساعت، با ۳۴ فقره اتهام، از این دادگاه کیفری خارج شد.او متهم است که پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری این کشور، مبلغ ۱۳۰ هزار دلار به عنوان حق‌السکوت به یک بازیگر زن فیلم‌های مستهجن به نام “استورمی دنیلز” که با او رابطه داشته، پرداخت کرده تا در این باره صحبت نکند.

ترامپ به “توطئه غیرقانونی” برای تضعیف یکپارچگی انتخابات ۲۰۱۶ و تلاش برای مخفی کردن اخبار منفی متهم شده است. در کیفرخواست علیه ترامپ آمده است: رئیس جمهور سابق آمریکا در توطئه ای برای تضعیف یکپارچگی انتخابات ۲۰۱۶ دست داشته است.

همچنین شرکت امریکن مدیا متهم است که چند ماه پیش از انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری، ۱۵۰ هزار دلار حق السکوت به زن دیگری به نام ” مک دوگال” مدل سابق نشریه پلی بوی پرداخت کرده تا درباره رابطه اش در سال ۲۰۰۰ با ترامپ با کسی حرفی نزند.

رئیس جمهور سابق آمریکا برای دومین بار در سال جاری میلادی (۲۳ خرداد ماه) در جلسه دادگاه میامی حضور یافت تا در خصوص ۳۷ اتهام وارده درباره نگهداری اسناد محرمانه آمریکا محاکمه شود که البته این بار هم اعلام بی گناهی کرد.

رئیس جمهور سابق آمریکا در این کیفرخواست نیز در مجموع با ۳۷ مورد از جمله ۳۱ مورد نگهداری عمدی اطلاعات محرمانه دفاع ملی مواجه شده است.

طبق این کیفرخواست، علاوه بر نگهداری عمدی اطلاعات محرمانه، رئیس جمهور سابق آمریکا به توطئه برای ایجاد مانع در اجرای عدالت، مخفی نگه داشتن اسناد، فساد از طریق مخفی کردن یک سند یا سوابق، مخفی کردن اسناد در تحقیقات فدرال، تلاش برای جلوگیری از اجرای عدالت و ارائه اظهارات نادرست متهم شده است.

بر اساس این گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز آمریکا ۲۷ تیرماه نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که جک اسمیت، بازپرس ویژه آمریکا با نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، اعلام کرده است که او هدف تحقیقاتش در مورد تلاش‌ها برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

نامه های اطلاع رسانی معمولا در تحقیقات جنایی به افراد داده می شود تا آنها را مطلع کنند که با احتمال کیفرخواست روبرو هستند. ترامپ به طور مشابه پیش از آنکه توسط هیات منصفه بزرگ در فلوریدا به سوء استفاده از اسناد محرمانه متهم شود، نامه اطلاع رسانی دریافت کرده بود.

دادستان‌های ایالات متحده ۵ مرداد ماه نیز علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا و یکی دیگر از کارکنانش، او را به تلاش برای منصرف کردن مقام‌ها از گرفتن اسناد امنیت ملی حساس از ترامپ متهم کردند.

جک اسمیت بازپرس ویژه پرونده ترامپ با اشاره به یک مصاحبه رئیس جمهوری سابق آمریکا که از «طرح حمله» به یک کشور دیگر سخن گفته بود، وی را به امتناع از بازگرداندن اسناد طبقه‌بندی شده متهم کرد.

جک اسمیت، بازرس ویژه آمریکا سه اتهام جنایی جدید علیه ترامپ ارائه کرد که مجموع اتهامات را به ۴۰ اتهام رساند و کارلوس دی اولیویرا، یک کارگر در استراحتگاه مارالاگوی ترامپ را به توطئه برای ممانعت از قانون و کمک به ترامپ برای مخفی کردن اسناد متهم کرد.

در مدارک بدست آمده، دی اولیویرا ۵۶ ساله، به یکی دیگر از کارگران اقامتگاهی که ترامپ در آن زندگی می کند، گفت که پس از احضار وزارت دادگستری، “رئیس” می خواهد ویدئوهای امنیتی ملک فلوریدا حذف شود.

Email
چاپ