به اعتلای کشورمان معتقدیم

ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟

آبتاب -منصور صالحی- تشخیص بین ژل و کرم دچار چندان سخت نیست، چراکه هر کدام دارای ترکیبات خاص، فرآیند جذب، شکل ظاهری و بافت متفاوتی هستند که این انتخاب بایستی بر اساس شرایط پوستی هر فرد انجام گیرد. اما سؤال این است که تفاوت بین ژل و کرم آبرسان چیست و کدامیک برای مراقبت از پوست بهترین است؟

تفاوت های ژل و کرم آبرسان

ژل کرم
بافت سبک غلیظ
رنگ بی رنگ سفید رنگ
ترکیبات بر پایه آب و بدون روغن بر پایه چربی و روغن
تایپ پوستی چرب خشک و کم آب
میزان ماندگاری کم بیشتر
سرعت جذب بالا کمتر
فینیش مات ایجاد حس چسبندگی
عملکرد آبرسانی حفظ رطوب در پوست

ژل چیست؟

ژل ها بافتی شفاف دارند و به راحتی قابل تشخیص هستند. بدون روغن و بر پایه آب هستند، از همین رو سریعتر جذب می شوند. بافت ژل شبیه ژله است، سبک و غیر چسبناک، تقریباً حتی آن را روی پوست خود احساس نمی کنید. به همین دلیل در ماه های گرم سال استفاده از این محصولات کاربرد بیشتری دارد. ژل آبرسان توانایی هیدراتاسیون بسیار بالایی داشته و بدون تابش به نور خورشید جلوه ای مات روی صورت ایجاد میکند. این محصول برای افرادی که پوست چرب دارند بسیار مناسب است، زیرا حاوی اسید هیالورونیک بوده که برای جذب مولکولهای آب در اپیدرم مفید است و از ایجاد اثر چربی و براقی روی پوست جلوگیری می‌کند. ژل آبرسان را معمولاً می توان به شکل لوسیون، روغن، پماد یا کرم خریداری کرد.

کرم چیست؟

کرم ها عمدتاً سفید رنگ هستند و بافت ضخیمتری دارند، بنابراین جذب آن در پوست زمان بیشتری میبرد. این جذب طولانی مدت به این معنی است که یک لایه محافظ و ماندگار روی پوست شما ایجاد شده که کمی با احساس چسبندگی همراه است. این شکل از محصولات اغلب به عنوان کرم مرطوب کننده شناخته میشوند، اما کرم های آبرسان برخلاف مرطوب کننده ها که حاوی روغن و چربی هستند بر پایه آب می باشند. کرم ها برای انواع پوست های خشک یا حساس به خصوص در فصول سرد سال تاثیر بیشتری دارند و استفاده از آنها در دو نوبت روز و شب توصیه میشود.

ژل، کرم، پماد و لوسیون اگر پوست شما را هیدراته تر کنند، همگی مرطوب کننده هستند. این محصولات در حالی که از خشکی پوست جلوگیری می کنند، محافظت در برابر آفتاب و مزایای ضدپیری را نیز به همراه دارند.

ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟

اینکه استفاده از ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان، سؤالی است که برای پاسخ به آن لازم است تا موارد زیر را بدانید، آنگاه آگاهانه انتخابی صحیح انجام دهید. 

۱- ژل ها معمولاً بدون روغن هستند و همین باعث بافت سبک آنها میشود. ژل ها میتوانند پوست شما را بدون مسدود کردن منافذ آبرسانی کنند و از آنجایی که بافت بسیار مطبوع و سبکی دارند، می‌توان از آنها قبل از آرایش استفاده کرد. ژل های آبرسان با بافتی سبک و جذبی سریع به پوست شما احساس شادابی می بخشند. در مقابل، کرم های مرطوب کننده بافت سنگینی دارند و یک محافظ طولانی مدت روی پوست شما ایجاد میکنند. روغن بکار رفته در ترکیبات آنها از تبخیر سریع رطوبت جلوگیری و به جذب مواد مفید کرم کمک می کند.

۲- شما باید محصول مورد نظر خود را با توجه به نوع تیپ پوستتان انتخاب کنید. مولکول‌های آب و هیالورونیک اسید موجود در ژل، آبرسانی را بدون باقی ماندن چربی روی سطح پوست امکان‌ پذیر می‌سازند. به همین دلیل است که این محصولات با پوست های چرب و مستعد آکنه بهترین سازگاری را دارند. برای جلوگیری از آکنه و جوش های غیر منتظره، باید از تمام محصولاتی که می توانند منافذ شما را مسدود کنند اجتناب کنید. شایان ذکر است که ژل ها در چند سال اخیر بیشتر محبوب شده اند، به این دلیل که پس از جذب پوستی، هیچگونه عوارض جانبی و ترشح چربی ندارند. 

لازم به یادآوری است که هر محصول مراقبت از پوست مزایا و معایبی دارد. اکنون بهتر میتوانید به این سوال پاسخ دهید که کدام محصول برای شما مناسبتر است؟ اگرچه شما میتوانید برای به حداکثر رساندن هیدراتاسیون، همزمان از ژل و کرم استفاده کنید.

پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR):

Email
چاپ