به اعتلای کشورمان معتقدیم

مشاور امنیت ملی اسرائیل: تفاهم جدید ایران و امریکا برخلاف برجام تهدیدی حیاتی برای ما نیست

آبتاب، تزاچی هنگبی مشاور امنیت ملی اسرائیل می‌گوید تفاهم احتمالی ایران و امریکا خطری به اندازه برجام برای تل اویو ندارد. وی افزود: در مورد موضوع ایران، ما گفتگو‌های صمیمی با ایالات متحده داشته ایم و این در مرکز مذاکرات من در ایالات متحده در دو سفر اخیرم بود. درجه بالایی از شفافیت متقابل وجود دارد و ارزیابی من این است که آن‌ها نمی‌خواهند برجام را احیا کنند. 
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، هنگبی در گفتگو با روزنامه اسرائیل هایوم گفت: ما فکر نمی‌کنیم که این تفاهم‌های جدید [میان واشنگتن و ایران] به آسیبی که برجام وارد کرد، نزدیک باشد. 

وی افزود: آمادگی ما رویارویی با این تفاهمات نیست، بلکه برای سناریویی است که در آن مشخص شود ایران در آستانه عبور از آخرین نقطه‌ای است که بازگشتی از آن وجود ندارد.

مشاور امنیت ملی نتانیاهو با اشاره به برخی گزارش‌ها در مورد معامله‌ای که براساس آن، امریکا، عادی سازی با عربستان را به اسرائیل هدیه دهد، و در مقابل تل اویو مخالفتی با توافق هسته‌ای نکند، اظهار کرد: چنین معامله‌ای وجود ندارد. آمریکایی‌ها عربستان سعودی را در کنترل ندارند. 

وی با اشاره به مذاکرات تهران و واشنگتن بیان کرد: روند بسیار پیچیده‌ای [در مورد ایران] وجود دارد که برای مدت طولانی در جریان بوده است و نیاز به تایید کنگره دارد، و در حال حاضر، امکان پذیر بودن آن در طول سال انتخابات در ایالات متحده در این مرحله، چندان روشن نیست؛ بنابراین امریکایی‌ها نمی‌توانند به ما قول بدهند که در ازای یک پرنده دیگر، پرنده‌ای را به ما بدهند. 

وی افزود: در مورد موضوع ایران، ما گفتگو‌های صمیمی با ایالات متحده داشته ایم و این در مرکز مذاکرات من در ایالات متحده در دو سفر اخیرم بود. درجه بالایی از شفافیت متقابل وجود دارد و ارزیابی من این است که آن‌ها نمی‌خواهند برجام را احیا کنند. 

وی ادامه داد: فکر نمی‌کنم این تفاهمات – برخلاف توافق برجام – یک تهدید حیاتی برای ما باشد. نخست وزیر هم گفته: ما معتقد نیستیم تفاهم با ایران می‌تواند جنبه مثبتی داشته باشد، اما در هر صورت، اسرائیل به چنین ترتیباتی ملزم نیست و در هر لحظه برای دفاع از خود اقدام خواهد کرد.

Email
چاپ
آخرین اخبار