به اعتلای کشورمان معتقدیم

دهقان، معاون رئیسی: مذاکرات با آمریکا درباره پرداخت مبلغ خسارت به ایران انجام خواهد شد

فارس: محمد دهقان معاون حقوقی در مورد وضعیت دعوای حقوقی ایران و آمریکا درباره اموال مسدود شده ایران، که در دادگاه لاهه مطرح شده، گفت: در این زمینه سازو کاری برای گفت و گو با طرف دعوا از قدیم وجود داشته است . دیوانی به نام ایران و آمریکا وجود دارد که به دعاوی بین دو کشور رسیدگی می‌کنند.

     پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR):

وی با بیان اینکه هر دو کشور در این دیوان نماینده دارند، تصریح کرد: این موضوع صرفاً یک موضوع حقوقی است و جنبه سیاسی ندارد و چون کاملاً حقوقی است به همین دلیل معتقدیم ساز و کار دیوان داوری ایران و آمریکا امکان مذاکره وجود دارد.

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: رأی دادگاه لاهه تازه صادر شده است و باید این رأی را به مرکز امور حقوقی بین المللی ابلاغ کنیم تا به طرف آمریکایی پیشنهاد دهند و با نماینده طرف مقابل وارد مذاکره شوند.

وی افزود: مذاکرات با آمریکا در خصوص پرداخت خسارت برخی اموال مسدود شده، صرفاً به معاونت حقوقی مربوط می‌شود و ذیل وزارت امور خارجه تعریف نمی‌شود.

دهقان تأکید کرد: مذاکرات حقوقی در خصوص تقویم خسارات وارده به طرف ایرانی و مبلغی که آمریکا باید به ما خسارت دهد توسط معاونت حقوقی انجام خواهد شد.

به گزارش فارس، اخیرا در پی شکایت ایران از آمریکا در مورد پرورنده برخی اموال مسدود شده ایران، دیوان بین‌المللی دادگستری به سود تهران حکم داد.

 این دادگاه به عنوان رکن قضائی سازمان ملل متحد، در پرونده برخی اموال مسدود شده ایران، ضمن رد ادعاهای دولت آمریکا، حکم به محکومیت واشینگتن داد.

 این حکم قابل اعتراض نیست و برای طرفین پرونده لازم الاجرا است. این رأی در مجموع نشان از استحکام دلایل و استنادهای مورد اشاره تهران است.

Email
چاپ