به اعتلای کشورمان معتقدیم

روزنامه اماراتی نشنال خبر داد: ایران و مصر در حال بررسی دیدار رئیسی و السیسی

آبتاب، روزنامه اماراتی نشنال نوشت: مقامات مصری و عراقی به روزنامه نشنال امارات گفتند که مصر و ایران از ماه مارس در بغداد پایتخت عراق برای گفتگو در مورد عادی سازی روابطشان گفتگو کرده اند.
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: مقامات مصری گفتند که آخرین دور گفتگوها در آخر هفته آغاز شد، اگرچه مشخص نیست تا کنون چقدر پیشرفت حاصل شده است.
به گفته این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، گفت وگوها همچنین به کاهش تنش در مناطقی که ایران دارای نفوذ قابل توجهی است مانند یمن، لبنان و سوریه هم کشیده شده است.
آنها گفتند که دو طرف همچنین در حال بررسی امکان دیدار بین عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر و ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران هستند.
به نظر می رسد که مذاکرات در بغداد بخشی از تجدید ساماندهی منطقه ای است که طی آن عربستان سعودی و ایران توافق کردند تا روابط دیپلماتیک خود را احیا کنند.
مصر و ترکیه نیز پس از یک دهه اختلاف نظر، برای عادی سازی روابط تلاش می کنند.
جنگ هشت ساله در یمن، جایی که ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند، در بحبوحه اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری به میزان قابل توجهی فروکش کرده است.
سوریه، جایی که ایران و حزب‌الله لبنان دارای نفوذ قابل توجهی هستند، روز یکشنبه، پس از یک دهه، مجدداً به عنوان عضو اتحادیه عرب پذیرفته شد.
در بغداد، یک دیپلمات عراقی به نشنال گفت که دو دور مذاکرات در سطوح پایین بین مقامات مصری و ایرانی در ماه مارس و آوریل سال جاری در بغداد برگزار شد.
این دیپلمات گفت: «هر دو طرف از تلاش‌های عراق برای میانجی‌گری استقبال کرده‌اند.»
وی افزود: «هر دو طرف در حال تبادل نظر هستند و مایل به حرکت به جلو هستند.  هیچ پیشرفتی تاکنون وجود ندارد.»
Email
چاپ