به اعتلای کشورمان معتقدیم

رئیسی: باید هر سال یک میلیون مسکن تولید می‌شد؛ اگر دولت‌های گذشته این کار را می‌کردند اکنون این بحران را نداشتیم

ایسنا، رئیس جمهور گفت: به برکت انقلاب، امروز نسلِ پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی رغم همه توطئه راه خود را یافته است.
سید ابراهیم رئیسی در دومین روز سفر خود به خوزستان، صبح امروز (۸ اردیبهشت ماه) در دیدار مردمی در شادگان با ابراز خرسندی از حضور در بین مردم، اظهار کرد: مردم شادگان در دفاع مقدس ایستادگی و ایثار کردند و یاد همه شهدا را گرامی می‌داریم. مردان و زنانی که در این خطه هستند در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و منطقه، کشور و امت اسلامی را به نام خود ثبت کردند.

رئیسی با اشاره به وجود شاعران و قاریان قرآن این شهرستان، گفت: شاید آثار و برکات خون شهدا کمرنگ شود اما همواره آثار و برکات آن وجود دارد؛ مردم این شهر در شجاعت، شهادت و ایستادگی زبانزد هستند. مردمی که به احترام قرآن و فرهنگ نام‌آورند. کارهای ماندگار و سروده های ماندگار این افراد به انسانیت و مظاهر عالی زندگی انسان شکل می دهد و شخصیت انسان را می سازد.

رئیس جمهور بیان کرد: به برکت انقلاب، امروز نسلِ پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی رغم همه توطئه‌ها راه خود را یافته اند و دوست و دشمن خود را می شناسند. مردم ما بصیرت دارند و چشم و دلشان روشن است و خوب می توانند کسانی که جاده را غبار آلود می کنند تا شناخت سخت باشد و شایعه پراکنی می کنند و می خواهند امیدها را به یاس تبدیل کنند را با شکست مواجه کنند.

وی بیان کرد: آنهایی که با قدرت پوشالی و توانایی مالی خود، نفت، تجارت، تولید، تحصیل، علم افزایی و معرفت افزایی ما را تهدید می کنند بدانند مردم ترفندهای دشمن را خوب می شناسند و خنثی‌سازی توطئه ها و راه برون رفت از مشکلات را خوب بلدند.

رئیس جمهور عنوان کرد: مردم همه تهدیدها و توطئه ها را می شناسند و چندمین بار نشان‌ دادند دشمن را می شناسند و همیشه دشمن را ناکام گذاشته اند. این ویژگی های مردمی است که با شهدا و انقلاب آشنایی دارند و این تجربیات را گذرانده اند.

وی ادامه داد: همه تلاش کردند اما وضع موجود با مطلوب متفاوت است و تلاش دولت این است که فاصله موجود و مطلوب را کم کند و به سمت مطلوب حرکت ‌کند.

رئیسی افزود: کارهای زیادی بعد از جنگ انجام شد و اگر کسی بخواهد منکر شود، منکر بسیاری از خدمات شده است اما علاوه بر تشکر باید کارهای اساسی و مجاهدانه انجام شود و به مردم در این زمینه کمک شود.

وی گفت: مسأله مهم در منطقه شادگان امنیت است؛ یکی از نیازهای مهم هر کسی و هر جایی امنیت است و هیچ گونه زمینه ناامنی را نباید تحمل کرد. امنیت از ضرورت های این منطقه است و ناامنی تحمل نخواهد شد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مسئولان موظفند اجازه ندهند هر کسی بخواهد امنیت و آرامش را با هر انگیزه ای بر هم بزند و باید با هرگونه ناامنی و زمینه ناامنی برخورد شود تا همه احساس امنیت روحی، روانی، اخلاقی و اجتماعی داشته باشند.

وی با اشاره به انسجام مردم، بیان کرد: باید قدردان این انسجام و وحدت بود. وحدت اقوام در این استان مثال زدنی است و باید به هیچکس اجازه ندهیم این انسجام را مخدوش کند. این انسجام پشتوانه امنیت ملی، توسعه یافتگی و پیشرفت کشور است و نباید به کسی اجازه داد این وحدت و یکپارچگی را مخدوش کند.

رئیسی در خصوص مسأله اشتغال نیز تصریح کرد: این منطقه (شادگان) ظرفیت های بسیار ارزشمندی دارد و باید با مشارکت مسئولان صاحب نظر محلی، از فردا کارگروهی تشکیل و فعال شود. باید ظرفیت ها را شمارش و برای فراهم شدن اشتغال به کارگیری شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت نیروی کارآمد و حمایت از مردم، گفت: بیکاری مردم را رنج می دهد و باید بیکاری به میزان زیادی کاهش یابد تا موضوع حل شود. از تهران نیرو نیاوریم و از ظرفیت خود منطقه استفاده کنیم. مدیران گوش کنند، من به بومی گزینی معتقدم و وقتی نیروی کارآمد در منطقه وجود دارد نباید نیرو از بیرون بیاورند مگر نیروی متخصص نباشد.

رئیس جمهور بیان کرد: زمین های حاصل خیز، تالاب ها و امکاناتی که در این منطقه وجود دارد می‌تواند موجب تولیدات و تجاری سازی شود.

وی افزود: بنای دولت این است که از کنار مسائل عبور نکند؛ شاید برخی شایعه پراکنی کنند اما دولتمردان در دل مسأله می روند و حلش می کنند.

رئیس جمهور با اشاره به مسأله مسکن نیز گفت: باید هر سال یک میلیون مسکن تولید می شد و این موضوع در مجلس قانون شد، بنابراین اگر دولت های گذشته این کار را می کردند اکنون این بحران را نداشتیم اما نشد و مشکلات انباشته شد ولی باید ما مثل پیشینیان بگوییم عبور کنیم؟ خیر.

وی افزود: زمین و همت برای ساخت مسکن در شادگان وجود دارد و اگر تسهیلات باشد، ساخت مسکن دور از دسترس نیست. البته روستاییان حق آمدن به سمت حاشیه شهر را ندارند و باید شرایط مهیا شود تا روستاییان مهاجرت نکنند. اگر خرید محصول تضمین شود و اقتصاد روستایی تامین شود، روستاییان نیز به سمت شهرها مهاجرت نمی کنند.

رئیسی عنوان کرد: آبرسانی در روستاها همچنان ادامه دارد و تا آخر دولت هیچ روستایی در کشور بدون آب و مشکل آب پیدا نخواهد شد. ابتدا برنامه ریزی برای آبرسانی ۱۰ هزار روستا انجام شده است اما تا امروز آبرسانی بسیاری از روستاها انجام و در ادامه اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به افتتاح نیروگاه در اندیمشک نیز گفت: در این دولت بیشتر از کل دوران دولت دوازدهم نیروگاه ساخته شده است و بعد از این هم ایجاد خواهد شد. در حال جداسازی نیروگاه خانگی و صنعتی هستیم تا در شرایط گرم هوا، برق صنعت و خانه ها قطع نشود.

وی بیان کرد: شادگان فرهنگ، آداب و رسومی دارد و آنچه مقاومت را در این منطقه رقم زده فرهنگ است؛ این فرهنگ، پیشینه و هنر، توجه به آیات قرآن و ولایت مداری است و با فرهنگ مردم عرب عجین شده و جدا شدنی نیست. دولت در کنار این مردم و حامی آن ها است تا راه پیشرفت را در این منطقه ادامه دهند.

رئیسی گفت: دشمن در تلاش است فرهنگ خود را به ملت ها دیکته کند. در این راستا می خواهد فرهنگ و خرده فرهنگ ها را از کارآمدی بیندازد اما نمی تواند زیرا مردم می دانند این فرهنگ است که پیشرفت کشور را رقم می زند و در مقابل این توصیه ها حساس هستند. باید این فرهنگ حفظ و ارتقا یابد زیرا رمز پیشرفت است.

وی خطاب به مدیران نیز تصریح کرد: خانم و آقایی که به نام جمهوری‌اسلامی پشت میز نشستید، من و شما هیچ شانسی جز نوکری مردم نداریم. مبادا کسی به اداره ای وارد شود و با کارشکنی یا امروز و فردا مواجه شود. نباید مشکلات به مردم منتقل شود و نباید مردم را نگران کرد. باید گره باز شود، نه گره کورتر شود. درخواست رشوه موجب می شود اعتماد مردم به نظام اداری کم شود و نباید چنین چیزی اتفاق بیفتد. روابط ناسالم و پارتی بازی نباید اتفاق بیفتد.

Email
چاپ