به اعتلای کشورمان معتقدیم

واشنگتن پیشنهاد جدیدی برای احیای برجام به ایران داده

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به گزارش نشریه اکسیوس که نوشته: «واشنگتن پیشنهاد جدیدی برای احیای برجام به ایران داده» گفت: «قرار نیست به جزئیات مکالمات دیپلماتیک بپردازیم یا به شایعاتی که بسیاری از آنها دروغ هستند پاسخ دهیم.»

این سخنگو گفت: «ما دائماً با متحدان و شرکای خود از جمله سه کشور اروپایی طرف مذاکرات در تماس هستیم، اما قرار نیست به جزئیات مکالمات دیپلماتیک بپردازیم یا به شایعاتی که بسیاری از آنها به سادگی دروغ هستند پاسخ دهیم.»

به گفته این سخنگوی وزارت امور خارجه، «همانطور که رئیس‌جمهوری گفته، ایالات متحده متعهد است که هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را ندهد. ما معتقدیم دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است، اما پرزیدنت بایدن نیز به صراحت گفته است که ما هیچ گزینه ای را از میز حذف نکرد‌ه‌ایم.»

گفتنی است سایت خبری اکسیوس روز دوشنبه به نقل از ۱۰ «مقام اسرائیلی، دیپلمات‌های غربی و کارشناسان آمریکایی» نوشت که دولت جو بایدن در هفته‌های اخیر با شرکای اروپایی و اسرائیلی‌ خود درباره پیشنهادی برای توافق موقت هسته‌ای با ایران گفت‌و‌گو کرده است.

طبق این گزارش، این توافق شامل تخفیف در مورد برخی از تحریم‌ها در ازای مسدود کردن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران می‌شود.

اکسیوس به نقل از این ۱۰ منبع نوشت: «دولت بایدن در ماه ژانویه گفت و گوها درباره رویکرد جدید خود را آغاز کرد و در ماه فوریه به اسرائیل و سه متحد اروپایی خود – فرانسه، آلمان و بریتانیا – در مورد این رویکرد اطلاع‌رسانی کرد.»

آکسیوس نوشت یک مقام اسرائیلی و یک دیپلمات غربی‌گفتند که ایرانی‌ها از این گفت‌وگوهای ایالات متحده آگاهند اما تاکنون این ایده را رد کرده‌اند.

سه مقام اسرائیلی و دیپلمات غربی گفتند که ایرانی‌ها گفته‌اند به توافقی کمتر از برجام که در سال ۱۳۹۴ امضا شد رضایت نمی‌دهند.

     منبع: انتخاب

Email
چاپ