به اعتلای کشورمان معتقدیم

بریتانیا: روسیه در تدارک ارسال قطعات نظامی پیشرفته به ایران در ازای دریافت صد‌ها پهپاد انتحاری است

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه روسیه را به برنامه‌ریزی برای تحویل قطعات نظامی پیشرفته به ایران در ازای دریافت صدها پهپاد انتحاری متهم کرد و از غرب خواست تا برای افشای جزئیات تبادلات نظامی این دو کشور بیش از پیش تلاش کند.
      پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR):

یورونیوز: “بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه روسیه را به برنامه‌ریزی برای تحویل قطعات نظامی پیشرفته به ایران در ازای دریافت صدها پهپاد انتحاری متهم کرد و از غرب خواست تا برای افشای جزئیات تبادلات نظامی این دو کشور بیش از پیش تلاش کند.”

وزیر دفاع بریتانیا در این بیانیه جزئیاتی از قطعات نظامی که به گفته او روسیه قصد دارد آنها را به ایران ارسال کند، ارائه نکرد ولی تصریح کرد: “روسیه در ازای تامین بیش از ۳۰۰ فروند پهپاد کامیکازه، اکنون قصد دارد قطعات نظامی پیشرفته‌ای را به ایران تحویل دهد که هم خاورمیانه و هم امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند. ما باید این قرارداد را افشا کنیم، درست مثل کاری که من کردم.”

پیش از این، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز صبح سه‌شنبه از وزیر خارجه ایران خواسته بود که تهران فوراً به حمایت نظامی از روسیه پایان دهد.

ایران پس از مدت‌ها تکذیب، ارسال پهپادها به روسیه را پذیرفته، اما گفته است که این پهپادها قبل از آغاز تهاجم نظامی مسکو به اوکراین در ماه فوریه تحویل داده شده‌اند؛ اما مسکو همچنان استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی را در اوکراین تکذیب کرده و در مورد ادعای وزیر دفاع بریتانیا نیز هنوز واکنشی نشان نداده است.

با این وجود، اوکراین و متحدان غربی این کشور معتقدند که حمله پهپادی روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی و مناطق مسکونی در اوکراین با استفاده از پهپادهای انتحاری ایران انجام می‌شود. بر همین اساس، کشورهای غربی تا کنون تحریم‌هایی را علیه صنایع نظامی ایران وضع کرده‌‌ و از سازمان ملل متحد نیز خواسته‌اند تا در این مورد تحقیق کند.

Email
چاپ
آخرین اخبار