به اعتلای کشورمان معتقدیم

وزیر ارشاد: از مدیران مسئول هم‌میهن و شرق خواسته‌ایم مستندات خود را درمورد ۲ خبرنگار بازداشتی‌شان ارائه کنند

ایلنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای رسیدگی به وضعیت ۲ خبرنگار روزنامه‌های هم‌میهن و شرق از مدیران مسئول آنها درخواست کردیم مستندات‌شان را در اختیار ما در وزارت‌خانه قرار دهند.
     پایگاه خبری آبتاب (WWW.ABTAAB.IR):

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: پیگیر وضعیت اهالی رسانه هستیم و نسبت به افرادی که عنوان‌های حرفه‌‌ای کارشان به وزارت‌خانه ما می‌رسد، وظیفه داریم و این کار را به نتیجه می‌رسانیم. لیست کامل این افراد را از دوستان‌مان دریافت کردم. در مورد هر فردی که ادعا می‌شود خبرنگار و عکاس است، وظیفه ماست که وضعیت‌شان را پیگیری کنیم. قطعا اگر این‌ها به واسطه اقدامی ناشی از فعالیت‌های حرفه‌ای خودشان دچار مشکل شده باشند، حتما رسیدگی می‌کنیم.

وی درباره این‌که مدیران مسئول روزنامه‌های هم‌میهن و شرق عنوان کردند که در جریان پیگیری خبرنگاران خود برای پوشش اخبار مربوط به ماجرای مهسا امینی بودند، بیان کرد: “بله، من مصاحبه این دو مدیر مسئول را مشاهده کردم، به آقای مهدی‌پور (معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد) گفتم با مدیران مسئول این مجموعه‌ها بنشینند و مستندات را دوستان ما هم دریافت کنند.”

اسماعیلی تأکید کرد: “ما در حاکمیت به دنبال آزادی بیان هستیم. آزادی بیان برای روزنامه‌ها و رسانه‌ها لازم است. مشاهده کرده‌اید در این ۲ ماه که این اتفاقات رخ داده است، ما با حداکثر سعه صدر با رسانه‌ها در وزارت ارشاد برخورد کردیم و بنای ما بر همین است.”

وی ادامه داد: “به آقای مهدی‌پور گفتم حتماً با آقایان کرباسچی و رحمانیان بنشینند و حرف بزنند و نتیجه را به من بدهند تا موارد را از مراجع ذی‌ربط دنبال کنیم. من وظیفه خودم می‌دانم در مورد این همکاران عزیز و خانواده‌های‌شان اگر مشکلی پیش آمده آن را جبران و مسئله را حل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فعالیت‌های ایران‌اینترنشنال و بی‌بی‌فارسی در وقایع اخیر و اینکه گفته شده دلیل تمایل مردم به اخبار این رسانه‌ها محدودیت رسانه‌های داخلی است، وزارت فرهنگ و ارشاد چه اقداماتی در راستای خبررسانی آزادانه رسانه‌های داخلی قرار است انجام دهد، گفت: شما فضای مطبوعاتی را مشاهده کنید آیا محدودیتی ایجاد کرده‌ایم؟ ما در وزارت‌خانه مکانیزم و فرآیندهایی را در اختیار داریم، آیا آمده‌ایم برای مدیر مسئولان و خبرنگاران محدودیت ایجا کنیم؟ نهایت همکاری را داشته‌ایم. در هیات نظارت بر مطبوعات تخلفاتی را از رسانه‌ها داریم، من به اعضای هیات گفتم همکاری کنند و این اعضا هم با من موافقت کردند و حداکثر همراهی را دارند. زیرا معتقدیم ولو اینکه خطا کنند، بهتر از این است که احساس کنند فضای گفت‌وگو نیست؛ چراکه ما معتقد به گفت‌وگو هستیم.

وی خاطرنشان کرد:آنجا که گشایش‌هایی مانند مسئله کاغذ داریم که مشکلش حل می‌شود، خبررسانی صورت نمی‌گیرد. امروز تیراژها بالا رفته است اما امان از اینکه یک نیم خط درباره این اقدام نوشته شده باشد. اینجا هم همین است، امروز حدود ۲ ماهی می‌شود که مسائلی در کشور رخ داده است وزارت ارشاد در حوزه رسانه‌ای و مدیریت رسانه‌ای با سعه صدر کامل برخورد کرده است. آیا من به عنوان وزیر و معاونین من محدودیت ایجاد کردیم؟ دوستان امنیتی و قضایی محدودیت ایجاد کردند؟ واقعا چنین نبوده است.

وی افزود: “من با هنرمندان درجه یک در این ایام جلسه گذاشتم و توضیحات را دادم، بنای ما این است که گفت‌وگو و عقلانیت در این بحث حاکم کنیم. در بحث رسانه هم همین است اگر خدایی ناکرده اتفاقی افتاده و اگر نادرست باشد ما حتما جلویش را می‌گیریم و موظف هستیم این کار را انجام دهیم.”

وی درباره این‌که‌ هنرمندانی که ممنوع ‌الخروج شده‌اند می‌گویند دلیلش‌ سیاسی در حالی که شما عنوان کرده‌اید دلایل دیگری برای این امر وجود دارد، آیا با هنرمندانی که این اتفاق برای‌شان رخ داده است دیداری داشته‌اید و یا موضوع ممنوع‌الخروجی آن‌ها پیگیری کرده‌اید گفت: “چند مورد اخیر را بررسی کردم، اسمی نمی‌آورم. این ممنوع الخروجی هیچ ارتباطی به فعالیت فرهنگی و هنری آنها نداشته است‌. توجه داشته باشید ممکن است من در حال حاضر بخواهم به عنوان یک مقام دولتی خارج شوم یک شکایتی از من در یک حوزه‌ای وجود داشته باشد که رفتن من متوقف شود. قبلاً هم این‌ها بوده است اما چون یک فضایی به وجود آمده است، ممکن همه فکر کنند به این دلیل بوده است.”

اسماعیلی بیان کرد: “در حوزه‌های فرهنگی و قضایی و امنیتی تعامل ما خوب است، در وزارت‌خانه برای اینکه این‌‌مسئله دچار بهم‌ریختگی نشود، یک ستادی را تشکیل دادیم. در مورد هنرمندانی که دچار این حواشی می‌شوند گفته‌ام به تک‌تک‌شان رسیدگی شود و بررسی کنند.”

وی با بیان این در برخی از موارد سوتفاهم پیش آمده است، اظهار داشت: “به طور مثال ۲ هفته یک هنرمند شهیری از خارج به کشور آمده بود، پاسپورتش را ضبط کردند که بلافاصله به او بازگرداننده شد زیرا سوء تفاهم شده بود. ما این‌ها رسیدگی می‌کنیم.”

اسماعیلی گفت: “نسبت به همه اهالی فرهنگ و هنر این اطمینان را می‌دهیم ما کنارشان هستیم، اگر مشکلی دارند به سازمان سینمایی و معاونت هنری مراجعه کنند و من هم پیگیر کارشان هستم.”

Email
چاپ
آخرین اخبار