تاریخ انتشار :

رییس کنفدراسیون صادرات ایران: بعد از جنگ اوکراین، شاهد استقبال تجار روس از همکاری با ایران هستیم؛ قبلاً علاقه‌ای نشان نمی‌دانند

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در روسیه، گفت: ایجاد چنین فضایی در کشورهای هدف پشتیبان مناسبی برای تجارت خارجی کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: راه‌اندازی مراکز تجاری ایران در سایر کشورهای دنیا از سوی فعالان اقتصادی و با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران، یک راهکار بسیار موثر در پشتیبانی از تجارت خارجی کشور به شمار می‌رود.

     راه‌اندازی مراکز تجاری در کشورها باعث رشد تجارت خواهد شد

رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: البته به دلیل اینکه رایزنان بازرگانی حتماً باید مأمور و کارمند دولت بوده و با گذرنامه سیاسی به سایر کشورهای دنیا اعزام شوند، در ارتباط گیری با برخی از تجار مقیم در خارج از کشور معذوریتی داشتند، بنابراین یکی از روش‌هایی که می‌توانست به حل این معضل کمک کند، ایجاد مراکز تجاری ایران در خارج از کشور از سوی بخش خصوصی و یا اتاق‌های بازرگانی بود که می‌تواند در حوزه افزایش تجارت خارجی کشور راهگشا باشد.

لاهوتی تصریح کرد: راه‌اندازی مراکز تجاری ایران در خارج از کشور، هم در بخش واگذاری امور به بخش خصوصی و کاهش تصدی‌گری دولت می‌تواند یاری رسان باشد و هم با توجه به اینکه یک فعال اقتصادی مقیم در آن کشور، آشنا به زبان آن منطقه بوده و با توجه به شناخت، می‌تواند در بازارهای آن کشور فعالیت بهتری داشته باشد، قطعاً راه‌اندازی این مراکز می‌تواند در کنار رایزنان اعزامی، به صورت مکمل نقش آفرینی کنند.

وی تاکید کرد: حسن قابل توجه راه‌اندازی مراکز تجاری در خارج از کشور، عدم تحمیل هزینه به دولت است، زیرا هزینه راه‌اندازی این مراکز از سوی بخش خصوصی تامین می‌شود و یکی از ابزارهای مهم رایج در جهان است.

     استقبال روس‌ها از همکاری با ایران

لاهوتی خاطرنشان کرد: شاید در گذشته تجار ایرانی عموماً به دنبال اتفاقات جدیدی بودند که از فرصت‌های بازار روسیه به نفع خود بهره ببرند، در حالی که طرف‌های روس خیلی علاقه نشان نمی‌دانند، اما بعد از وقوع جنگ با اوکراین، شاهد استقبال تجار روس از همکاری با طرف‌های تجاری خود در ایران هستیم.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: حجم تجارت خارجی ایران با روسیه حدود ۲ میلیارد دلار است که تراز تجاری برای ما به شدت منفی است و از این رقم، ۶۰۰ میلیون دلار سهم صادرات ایران و یک و نیم میلیارد دلار واردات ایران از روسیه است.

وی ادامه داد: ظرفیت خوبی برای افزایش تجارت میان روسیه و ایران وجود دارد و با توجه به اتفاقاتی که امروز طرف روس با اوکراین دارد، رشد حجم تجارت تا دو یا سه برابر به سهولت در دسترس است.

     امکان دو برابر شدن حجم تجارت ایران و روسیه

لاهوتی گفت: با اتفاقاتی که در طرف روسیه افتاده و موضوع استفاده از کریدور سبز و ارز ملی دو کشور در بانک‌ها مطرح و فرصت بیش از گذشته فراهم شد، به‌خصوص با بالا آمدن نماد ارزهای دو کشور در بازارهای معاملاتی ارزی دو کشور و شبکه نقل و انتقال ارز در میربیزینس بانک، اتفاقات خوبی رخ داده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به انجام سفرهای متعدد از سوی مقامات ارشد سازمان توسعه تجارت در همراهی با رئیس جمهور، افتتاحیه‌های نمایشگاهی با حضور وزیر صمت و به صورت هیات‌های تجاری اشاره و خاطرنشان کرد: انعقاد قرارداد در حوزه قطعات خودرو و پذیرش هیات‌های تجاری که اکثر این هیات‌ها از سوی اتاق بازرگانی تهران و با مشارکت بخش خصوصی رخ داده، بیانگر این است که حجم تجارت دو کشور این ظرفیت دارد که به دو برابر رشد کند.

وی تاکید کرد: استفاده از این فرصت‌ها با ایجاد مراکز تجاری، اعزام رایزنان بازرگانی و گسترش روابط سیاسی و دیپلماتیک میان دو کشور امکان‌پذیر است، البته این گرایش در طرف مقابل هم دیده می‌شود.