تاریخ انتشار :

وزیر خارجه آمریکا: پاسخ اخیر ایران درباره برجام ما را به عقب می‌برد

وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که واشنگتن به دنبال رسیدن به توافقی با ایران است که باعث پیشبرد امنیت ملی ایالات متحده بشود.

به گزارش آبتاب، به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری به همراه ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره مذاکرات برای احیای برجام به خبرنگاران گفت که پاسخ اخیر ایران به آمریکا «ما را به عقب می‌برد».

وی در ادامه گفت: ما قرار نیست توافقی را بپذیریم که حداقل نیازمندی‌های‌مان را نیز برآورده نکند.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین عنوان کرد که‌ ایالات متحده «خواسته‌های اضافی غیرمرتبط به برجام را نخواهد پذیرفت» چراکه واشنگتن به دنبال رسیدن به توافقی است که به «پیشبرد امنیت ملی» آمریکا منجر شود.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران به جای نزدیک‌شدن نظرات، در حال فاصله‌گرفتن آراست.

او تاکید کرد: موضع‌ها نزدیک‌تر نشده بلکه فاصله گرفته‌اند. بورل عنوان کرد که این «بسیار مایه نگرانی» است؛ چرا که توافق ممکن است به کل به خطر بیافتد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درباره این ادعاهای طرف‌های غربی گفت: ما در این زمینه برای اینکه کمک کنیم به پایان خوش این ماراتن و به اهداف مد نظر جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مصالح و منافع ملی دست یابیم و در عین حال روند را برای شکل‌گیری فضای سازنده در حوزه مناسبات بین‌المللی مهیا کرده و به تثبیت چارچوب‌های چندجانبه بین‌المللی و سیاسی به عنوان چارچوب مناسب برای حل و فصل بحران‌های پیچیده کمک کنیم، مسئولانه عمل کردیم. ایران دیدگاه‌های خود را به طرف اروپایی منتقل کرده و منتظریم دیدگاه و پاسخ طرف مقابل را بشنویم.

کنعانی تاکید کرد: لغو تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از اهداف اساسی ماست و ایران در این خصوص تلاش می‌کند و این از اولویت‌های اساسی تیم مذاکره‌کننده ایران است.

     منبع: عصرایران