تاریخ انتشار :

واکنش کاخ سفید به اقدام کره شمالی: به دنبال راه حل دیپلماتیک هستیم

آبتاب: سخنگوی کاخ سفید در پی تصویب مجوز حمله پیش دستانه از سوی کره شمالی اعلام کرد که واشنگتن همچنان به دنبال راه حل دیپلماتیک با پیونگ یانگ است.

رسانه های رسمی کره شمالی روز جمعه اعلام کردند که این کشور قانونی را تصویب کرده که اجرای حمله پیش دستانه و فوری هسته ای را مجاز دانسته است.

کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی در واکنش به این مصوبه کره شمالی به خبرنگاران گفت که سیاست آمریکا نسبت به کره شمالی تغییر نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: سیاست آمریکا در قبال کره شمالی تغییر نکرده است و ما همچنان به دنبال راه حل دیپلماتیک برای خلع سلاح شبه جزیره کره هستیم.

این مقام کاخ سفید ادامه داد آمریکا رویکرد خصمانه ای در قبال کره شمالی ندارد و ما همچنان بر ادامه همکاری و هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای آمریکا با هدف مقابله با تهدیدات کره شمالی و خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره متمرکز هستیم.

ژان پی یر با بیان اینکه واشنگتن “آماده دیدار بدون پیش شرط ” با کره شمالی است، تصریح کرد ما آماده دیدار با کره شمالی هستیم اما پیونگ یانگ درخواست های ما برای اجرای یک گفتگوی دیپلماتیک را بی پاسخ گذاشته است.

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد، با این وجود، آمریکا کاملا متعهد به دفاع از کره جنوبی در چارچوب رویکردی کاملا دفاعی است.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی؛ این قانون، جایگاه کره شمالی را به عنوان کشوری دارای تسلیحات هسته ای، غیرقابل بازگشت دانسته است.

براساس این گزارش، این قانون به پیونگ یانگ اجازه می دهد که به صورت خودکار و فوری هنگامی که یک کشور خارجی تهدیدی قریب الوقوع برای کره شمالی ایجاد کند، برای نابود کردن نیروهای دشمن اقدام به حمله هسته ای پیشگیرانه کند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ژوئیه گفته بود که کشورش آماده بسیج توانایی هسته ای در هر نبردی با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی است.

خبرگزاری کره شمالی افزود که با تصویب و اجرای این قانون تازه؛ وضعیت کشور ما به عنوان دارنده تسلیحات هسته ای غیرقابل بازگشت شده است.

مذاکرات هسته ای و دیپلماتیک میان واشنگتن و پیونگ یانگ از ۲۰۱۹ بر سر گستره معافیت کره شمالی از تحریم های غرب و امتیازهای متقابلی که این کشور دریافت خواهد کرد، به حال تعلیق درآمده است.

مقام های واشنگتن و سئول بارها درباره آماده شدن کره شمالی برای اجرای هفتمین آزمایش هسته ای هشدار داده اند.

     منبع: عصر ایران