تاریخ انتشار :

اردوغان، یونان را به حمله ناگهانی تهدید کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای دومین بار در یک هفته اخیر به یونان هشدار داد و گفت که اگر تهدیدات علیه آنکارا ادامه پیدا کند صبر ما هم به پایان می رسد .
به گزارش آبتاب و به نقل از ایرنا، رجب طیب اردوغان نوشت: “اگر یونان به تهدیدات غیرقانونی برای امنیت و حاکمیت این کشور ادامه دهد، ممکن است صبر ترکیه به زودی تمام شود.”  
اردوغان در ادامه افزود: آنها جزایری دارند، در این جزایر پایگاه هایی وجود دارد و اگر این تهدیدات نامشروع علیه ما ادامه پیدا کند، صبر ما به پایان می رسد.
به گفته رئیس جمهوری ترکیه، آنکارا ممکن است به یکباره به اقدامات آتن پاسخ دهد.
یونان و ترکیه، اعضای ناتو، اختلافاتی در مورد مرزهای دریایی و هوایی دارند که به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد، از جمله تقسیم قبرس در سال ۱۹۷۴ و همچنین کشف سوخت‌های فسیلی در دریای مدیترانه. این اصطکاک آنها را در نیم قرن گذشته سه بار به آستانه جنگ رسانده است.
دریای اژه دارای جغرافیایی پیچیده با بیش از ۲۰۰۰ جزیره است که بیشتر آنها یونانی هستند.
در هفته‌های اخیر، آنکارا، آتن را متهم کرده است که از سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ ساخت روسیه در کرت برای قفل کردن جت‌های ترکیه استفاده می‌کند.
آنکارا همچنین گفته است که جنگنده‌های اف-۱۶ یونان با قرار دادن آنها در زیر قفل رادار در طول ماموریت ناتو بر فراز مدیترانه شرقی، جت‌های ترکیه را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.
یونان این ادعاها را رد کرده و ترکیه را به نقض حریم هوایی خود متهم کرده است.
 اردوغان شنبه گذشته هم در یک گردهمایی مملو از هوادارانش در شهر سامسون واقع در حاشیه دریای سیاه به یونان هشدار داد که نقض حریم هوایی علیه هواپیماهای جنگنده ترکیه را تکرار نکند.
وی با اشاره به شکست سخت نیروهای اشغالگر یونان در شهرهای غربی ترکیه توسط ارتش ترکیه در سال ۱۹۲۲، گفت: به تاریخ نگاهی بیندازید و ازمیر را فراموش نکنید.
اردوغان همچنین ضمن متهم کردن یونان به تسلیح غیرقانونی جزایر واقع در دریای اژه برخلاف معاهدات امضا شده پس از دو جنگ جهانی، افزود: ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد. همانطور که می‌گوئیم، می‌توانیم یک شب ناگهان فرود بیاییم.