به اعتلای کشورمان معتقدیم

دو ناگفته از روحانی / از ماجرای دیدار با ترامپ تا پشت پرده‌ی حوادث بنزینی ۹۸

به گزارش آبتاب و به نقل از سرویس سیاسی انتخاب، سال ۹۲ وقتی روحانی به سینه اش کوبید و گفت: «این سینه پر از مسائل فراوان است»، هنوز رئیس جمهور نشده بود؛ حالا که ۸ سال تجربه ریاست جمهوری را هم دارد، ناگفته های او بیشتر و بیشتر هم شده است.

بخش هایی از این جلسه اخیرا در کتاب «جنگ بدون آتش و دود» به قلم سه نویسنده که یکی از آنها در جلسه مذکور حضور داشت روایت شده است. کتاب توسط بهراد مهرجو، ولی خلیلی و آرش پورابراهیمی نوشته شده. 

     اگر اوباما جای ترامپ بود…

نویسنده روایت می کند که روحانی در آن جلسه به سه مقطعی که پرونده احیای برجام در حال حل شدن بود، اشاره کرده و گفته بود: «ما سه مقطع در میانه جنگ اقتصادی داشتیم که کار به سمت صلح می رفت. مقطع اول اروپایی ها با محوریت مکرون واسطه شدند. مقطع دوم میانجیگری ژاپن بود و مقطع سوم مربوط به سفر نیویورک است.»

روحانی در مورد سفر مهرماه ۹۸ به نیویورک توضیح می دهد: «وقتی اعلام کردیم که من به نیویورک میروم، اعضای ۵ بعلاوه یک هم آمدند. مرکل که کمتر به نیویورک سفر می کرد، آمد. جانسون در حالی که وسط درگیری های داخلی سیاسی بود، به نیویورک آمد و وزرای خارجی چین و روسیه هم در نیویورک مانده بودند.» 

روحانی دقایق پایانی سفر را که همه منتظر دیدار او و ترامپ بودند، اینگونه نقل می کند: «اینجا واسطه گری رخ میداد که موضوع میان ایران و امریکا حل شود. همه چیز آماده مذاکرات مستقیم بود. طرف امریکایی ابراز می کرد که ترامپ بی صبرانه علاقه مند به دیدار است. اما احساس کردم که یک جای کار به شدت لنگ می زند. ترامپ تاکید داشت که او باید خبر دیدار را اعلام کند و بعد دیدار انجام شود. برای من روشن بود که ترامپ بازیگر است. او آدم عادی نبود. هر لحظه بازی می کرد. یک هنرپیشه قابل بود. نگران بودم که خبر دیدار را منتشر کند و بعد بازی را به هم بزند.»

حسن روحانی حتی حاضر می شود بپذیرید که خبر دیدار در میانه دیدار دو رئیس جمهور پخش شود اما این اتفاق هم رخ نمی دهد. روحانی می گوید: «ما می گفتیم که اول دیدار انجام شود و بعد خبرش منتشر شود و خلاصه کار به جایی رسید که گفتند دیدار انجام شود و وسط جلسه خبرش هم اعلام شود. اما پیش از جلسه بازهم تیم ما به گفت وگو و مشورت مشغول شدند و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که با ترامپ امکان گفت وگوی برابر و صادقانه وجود ندارد. طرفهای خارجی هم این را می دانستند. »

روحانی برای اولین بار نیتش را فاش می کند که امکان دیدار دو رئیس جمهور تا چه اندازه برقرار بود. راوی این جلسه روایت کرده است که روحانی در این بخش گفته بود: «اگر جای ترامپ، اوباما رئیس جمهور بود، قطعا به آن جلسه میرفتم.»

در روزهایی که دولت روحانی مشغول یافتن راهی برای بازگرداندن آمریکا به تعهداتش در برجام بود، اتفاقی غیرمنتظره در داخل رخ داد؛ اعتراضات گسترده به گران شدن بنزین در آبان ۹۸، خیلی زود تبدیل به مهمترین چالش سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دولت شد.

روحانی روایت می کند که «قصد داشتیم بنزین و گازوئیل را در بازار بفروشیم و برای دولت تأمین مالی کنیم. اما بدون اینکه به مردم فشار مضائف وارد شود. یارانه ۴۵ هزار تومانی پاسخگو نبود. بنابراین باید یارانه جدیدی تعریف می شد. بنابراین به ۶۰ میلیون نفر یارانه سوخت دادیم.» 

او در ادامه اما از عدم همراهی دو قوه دیگر در طرح افزایش قیمت بنزین خبر می دهد: «سه قوه در مورد اجرای این طرح توافق کردیم ولی وقتی زمان اجرا رسید، در کاسه ما گذاشتند.»

او اشاره به روزهایی دارد که انتشار خبر افزایش قیمت بنزین، کشور را در التهاب بزرگی فرو برد. حوادثی که چندین هفته به طول انجامید و به یکی ازمناقشات بزرگ سیاسی تبدیل شد. مرور این اتفاقات هنوز هم او را عصبانی می کند. او می گوید: «برای سفر استانی به کرمانشاه رفته بودم. به من خبر دادند که خبرگزاری فارس اعلام کرده که آخر هفته قرار است بنزین گران شود. مردم به خیابان ریختند، صف تشکیل شد، پمپ بنزین آتش زدند. در حالی که در آن مقطع اصلا قصد این کار را نداشتیم. با این حال گفتم که برای چند ماه آینده را هم لغو کنید. هر روز یک داستان جدید پیش می آمد.»

نکته مهم اینجاست که روحانی خبر از دستگیری و بازجویی برخی افراد را می دهد. گویی روزی باید منتظر باز شدن دوباره مخزن الاسرار روحانی باشیم. او درباره روز اول افزایش قیمت بنزین گفته است: «غروب جمعه عده ای تصمیم گرفتند، دولت را زمین بزنند. بعدها افراد اصلی دستگیر شدند. بازجویی های آنها موجود است که می گویند از چه کسانی دستور گرفته بودند.»

Email
چاپ