به اعتلای کشورمان معتقدیم

همکاری ایران و ترکیه برای صیانت از حقوق شهروندی/همگرایی آمبودزمان‌های کشور اسلامی برای مقابله با نقض حقوق بشر

به گزارش آبتاب و به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، ذبیح‌الله خداییان در همایش سراسری با هدف تبادل بهترین تجربیات سازمان بازرسی جمهوری اسلامی ایران و آمبودزمان ترکیه ابراز امیدواری کرد که از بستر این گونه تعاملات و بهره برداری آگاهانه از تجربیات مشترک در راه مقابله با فساد و رسیدگی به شکایات مردمی، زمینه هم افزایی دانش و بینش جمعی نسبت به مسائل مهم و محوری آمبودزمانی فراهم آید. 

وی با بیان اینکه آمبودزمان و فعالیت‌های آن در سال‌های اخیر به یکی از مباحث پرطرفدار به ویژه در فضای جوامع مدنی تبدیل شده است، تصریح کرد: درطی این سال‌ها، فعالیت های آمبودزمانی، هر روز گام‌های بیشتری به جلو برداشته تا اکنون، بحث حقوق شهروندی و نقش آمبودزمان در تأمین و تضمین آنها در قالب یک موضوع قابل پرداخت در محیط های دانشگاهی و میدان های اجرایی خودنمایی می‌کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: از سوی دیگر، تحولات جهان و تجربه‌های آمبودزمانی، زمینه ایجاد طرح های جدید به منظور بهبود کارکردها را فراهم می‌آورد. 

وی همگرایی آمبودزمانی در قالب جغرافیای همسایگی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه را محملی مناسب برای رسیدن هدف یاد شده دانست.

خداییان ادامه داد: موقعیت ممتاز این دو کشور در ابعاد جغرافیایی، جمعیتی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی و سطح روابط عالی آن‌ها فرصتی استثنایی برای تبادل تجارب و اطلاعات و همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل آمبودزمانی است.

وی مجموعه حقوقی که شهروندان واجد آن بوده و آمبودزمان‏ها می‌توانند در تأمین یا بهبود آنها مؤثر باشند را در پنج دسته «حق شنیده شدن در کمترین زمان»، «حق پاسخ دادن در کمترین زمان»، «حق پاسخ گرفتن درکمترین زمان»، « حق داشتن اطلاعات و آگاهی در کوتاهترین زمان» و «حق برخورداری از حمایت در کمترین زمان» برشمرد و گفت: این موارد حقوقی، البته مجموعه‌ای آسان در بیان و دشوار در عمل کردن است.

وی تاکید کرد: آمبودزمان‌ها برای آن که بتوانند این حقوق پنج گانه را تأمین یا تضمین کنند، گاه مجبور به تلاش برای تغییر ساختارها هستند، گاه باید کارکردها را اصلاح کنند، گاه باید مجاری و کانال های ارتباطی جدید با دولت ها را ایجاد کنند و سرانجام، بکوشند تا از رسانه ها استفاده ای مناسب و به جا داشته باشند. موفقیت این آمبودزمان‌ در تأمین حقوق یاد شده، از آن یک «آمبودزمان خوب» خواهد ساخت.

خداییان اظهارداشت: آمبودزمان خوب، حکمرانی را آسان می‌کند، مشروعیت را استحکام می بخشد، ظرفیت‏های مردم را فعال می سازد، مشارکت عمومی را تشویق می کند و فضای عمومی جوامع را به فضایی برخوردار از حمایت های تخصصی از شهروندان تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: حکمرانی خوب با مؤلفه های چندگانه‌ای که برای آن بیان شده است، بدون وجود آمبودزمان‌های خوب یعنی آمبودزمانی که قادر به تأمین حقوق پنج گانه شهروندان باشد، پدیده ای ناقص و ناتمام است؛ زیرا آمبودزمان خوب با فعالیت های خود، تقویت کننده عناصر و مؤلفه های حکمرانی خوب است. بدین ترتیب، آمبودزمان و فعالیت های آمبودزمانی به عاملی مشروعیت آفرین و تقویت کننده بنیان های جوامع نیز تبدیل می‏‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه رسالت ما همواره، حرکت به سمت آمبودزمان خوب است که از یک سو، فعالانه در کار تأمین و تضمین حقوق شهروندان عمل می‏کند و از سوی دیگر به استحکام مشروعیت و تقویت بنیان‏های همبستگی در جوامع منجر خواهد شد، افزود: حمایت از حقوق شهروندان فقط مخصوص دو کشور ما نیست، بلکه همکاری مشترک آمبودزمان ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در تامین حقوق کشورهای اسلامی در سایر کشورها هم می‌تواند موثر باشد.

خداییان با بیان اینکه همکاری هر دو مجموعه در گسترش حقوق بشر اسلامی در جهان تاثیرگذار خواهد بود، ادامه داد: متاسفانه امروز در جهان، حقوق بشری که کشورهای غربی از آن دم می زنند، حقوقی است که صرفا منافع آنها را تضمین می‌کند و کشورهای غربی فقط اتباع خود را بشر تلقی می‌کنند و برای اتباع سایر کشورها خصوصا کشورهای اسلامی حقی قائل نیستند و ما شاهد فجایع زیادی توسط آن‌ها در کشورهای اسلامی هستیم.

وی تاکید کرد: باید با همگرایی بین آمبودزمان‌های کشور اسلامی با نقض حقوق بشر توسط کشورهای غربی مدعی حقوق بشر مبارزه کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: همکاری دو کشور ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه می تواند همکاری کشورهای دیگر را هم پیرامون این موضوع فراهم کند.

منبع: ایرنا

Email
چاپ