به اعتلای کشورمان معتقدیم

رسانه «والا نیوز» از قول منابع اسرائیلی: آمریکا در پاسخش به ایران، مواضعش را سخت کرده / کاخ سفید گفته درصورت خروج واشنگتن از برجام و پایبندی تهران به برجام، تا ۲/۵ سال شرکت‌های خارجی از تحریم‌ها معاف می‌شوند / دو موضوعی که دولت بایدن درموردش به اسرائیل اطمینان داد

باراک راوید در رسانه اسرائیلی «والا نیوز» نوشت: سفر این هفته ایال هولتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل به واشنگتن تا حدودی باعث کاهش نگرانی در اسرائیل شد. تل آویو نگران بود که دولت بایدن برای احیای برجام، مجموعه‌ای از امتیازات جدید را ارائه کند. یک مقام سیاسی به والا گفت: در پاسخی که روز گذشته (چهارشنبه) آمریکا در خصوص پیش نویس توافق فرستاد، آمریکایی‌ها مواضع خود را سخت کردند.

در روز‌های قبل از دیدار هولتا، کاخ سفید به طور کامل عمق نگرانی اسرائیل را درک نکرد. آمریکایی‌ها معتقد بودند که مذاکراتی که در جهت تزریق آرامش به اسرائیل هفته گذشته انجام دادند، کار خود را انجام داد. اما شنبه شب بود که متوجه شدند اسرائیل آرام نشده و تا حدی پیام‌های آرامش‌بخش واشنگتن را باور نمی‌کند.

یک منبع سیاسی گفت که پیام‌های که از سوی اسرائیل به صورت عمومی وعلنی منتشر می‌شد تا حد زیادی به سخت‌تر شدن موضع آمریکا کمک کرد.

در جریان دیدار هولتا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی پرزیدنت بایدن، روز سه‌شنبه در کاخ سفید، آمریکا محتوای پاسخی که به ایرانی‌ها داده بود را به اطلاع اسرائیل رساند.

موضوع اصلی که اسرائیل را در آستانه سفر هولتا نگران کرده بود، ترس از اعمال فشار سیاسی آمریکا بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است تا تحقیقات علیه ایران را مختومه کد و مانعی بر سر راه توافق هسته‌ای جدید برطرف کند. اسرائیل پاسخ‌هایی دریافت کرد که حداقل در این مرحله راضی کننده است.

یک منبع سیاسی گفت که مقامات ارشد کاخ سفید به صراحت به اسرائیل گفته اند که بحث تحقیقات آژانس را رها نخواهند کرد و فشار سیاسی بر رئیس آژانس، رافائل گروسی، اعمال نخواهند کرد. آنچه آمریکایی‌ها در این مورد در پشت پرد‌های بسته به هولتا گفتند، بلافاصله پس از آن در ملاء عام نیز گفتند.

موضوع دومی که اسرائیل را نگران کرده بود، بحث احتمال کاهش تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه شرکت‌های ایرانی دارای قرارداد با سپاه پاسداران است. مقامات کاخ سفید به هولتا اعلام کردند که اجازه این کار را نخواهند داد و خواسته‌های خود را در مورد فرآیندهای بررسی دقیق معاملات با شرکت های ایرانی تسهیل نخواهند کرد.

موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت، تضمین‌های اقتصادی است که آمریکا در صورت خروج مجدد رئیس جمهور بعدی آمریکا از توافق هسته‌ای به ایران خواهد داد. ایرانی‌ها خواسته اند که به شرکت‌هایی که در پی لغو تحریم‌ها در ایران قرارداد امضا می‌کنند، در صورت خروج مجدد آمریکا از توافق هسته‌ای، برای مدت دو سال و نیم از تحریم‌ها معاف شوند.

Email
چاپ