به اعتلای کشورمان معتقدیم

ادعای ارتش آمریکا: حمله به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه

ارتش ایالات متحده بامداد چهارشنبه ۲ شهریور مدعی شد طی عملیاتی در شرق سوریه، حملاتی هوایی را علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران انجام داده است.

جو بوچینو، سخنگوی نیروی فرماندهی مرکزی آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «حملات امروز برای محافظت و دفاع از پرسنل ایالات متحده ضروری بود».

وی افزود که این حمله در پاسخ به حمله ۱۵ اوت به نیروهای آمریکایی در سوریه انجام شده است. در این حمله پهپاد‌ها، پادگان التنف مورد استفاده نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده بودند.

پایگاه التنف در مرز سوریه، عراق و اردن قرار دارد و نیروهای آمریکایی و بخشی از اپوزیسیون رژیم سوریه موسوم به «مغاویر الثوره»به‌طور مشترک از آن برای مبارزه با داعش استفاده می‌کنند. فرماندهی مرکزی ایالات متحده در آن مقطع زمانی گفته بودند که هیچکس در جریان این حمله زخمی نشده و تاسیسات پایگاه هم خسارتی ندیده‌ است.

رسانه‌های دولتی سوریه هنوز وقوع حمله‌ چهارشنبه‌ شب‌ به دیرالزور را تایید نکرده‌اند و ایران نیز به نوبه خود به چنین رخدادی اذعان نکرده است. دیرالزور استانی استراتژیک و دارای میادین نفتی است که در نزدیکی مرز عراق قرار دارد.

قرار است امروز، چهارشنبه، واشنگتن تصمیم خود را در خصوص جواب ایران به متن پیشنهادی اروپا در برجام ارائه کند.

ناظران می‌گویند حمله شب چهارشنبه می‌تواند نشانه‌ای دال بر آن باشد که آمریکا به صورت کلی با پاسخ ایران موافقت کرده و اقدام نظامی از آن رو انجام شده است تا به متحدان اطمینان داده شود حتی در صورت امضای توافق هسته‌ای با تهران، واشنگتن به مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه ادامه خواهد داد.

اسرائیل و جمهوری‌خواهان در کنگره از مخالفان سرسخت احیای برجام در قالب فعلی به شمار می‌روند.

Email
چاپ
آخرین اخبار