به اعتلای کشورمان معتقدیم

جزییات مهم از مذاکرات برجام/ سرنوشت توافق چه می شود؟

به گزارش آبتاب، یک هفته پس از ارسال دیدگاه تهران نسبت به پیشنهاد اخیر اتحادیه اروپا برای احیای برجام، امیدها برای حصول توافقی بر سر متنی که هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات آن را «نهایی» می خواند، بار دیگر زنده شد.

     امکان برگزاری نشست احیای برجام طی همین هفته

روز گذشته، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد پاسخ ایران به پیش نویس اروپا را «معقول» ارزیابی می کند و اذعان داشت که برگزاری نشستی برای توافق هسته ای در این هفته امکان پذیر است. این در حالی است که پیش از این خبرگزاری بلومبرگ هم از قول یک مقام اروپایی نقل کرده بود که تهران پاسخی سازنده را ارسال کرده است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در سخنانی ضمن اذعان به این که تلاش‌ها برای احیای برجام در مقطع حساسی قرار دارد، اعلام کرد نشست احتمالی در ارتباط با احیای مجدد توافق هسته ای ایران ممکن است «این هفته» پس از ارائه پاسخ تهران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برگزار شود.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری در شهر سانتاندر در اسپانیا گفت: «قرار بود نشستی در پایان هفته گذشته در وین برگزار شود، اما چنین امکانی فراهم نشد. این امکان وجود دارد که این نشست این هفته برگزار شود». او افزود: «مذاکرات تا جای ممکن پیش رفت و این یک نقطه عطف است».

به گفته بورل «ایران پاسخ خود را ارائه کرد که از نظر من برای انتقال به آمریکا معقول بود. آمریکا هنوز به طور رسمی پاسخ خود را ارائه نکرده است. ما منتظر پاسخ آنها هستیم و امیدوارم این پاسخ به ما اجازه دهد مذاکرات را به پایان برسانیم. امیدوارم این گونه باشد، اما نمی توانم در این باره به شما اطمینان دهم».

توافق نزدیکتر از دو هفته پیش؛ شکاف هایی که باید پر شوند
ساعاتی پس از انتشار اظهارات بورل، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی تائید کرده که مذاکرات هسته ای با ایران پیشرفت داشته و به ادعای او ایران از برخی خواسته های خود عقب نشینی کرده است، با این حال همچنان شکاف هایی وجود دارد. این مقام آمریکایی در مورد این شکاف ها توضیحی نداده اما گفته واشینگتن در زمان مناسب به پیشنهادهای ایران پاسخ خواهد داد.

این مقام آمریکایی در پاسخ به تعلل واشنگتن در اعلام موضع نسبت به پاسخ تهران ادعا کرده: «ایران چندین ماه مذاکرات را به تاخیر انداخت و این گمانه‌زنی که آمریکا اکنون در پروسه پاسخ‌دهی به پیشنهادات ایران تعلل می‌کند، درست نیست و ایالات متحده همچنان در حال مطالعه متن اصلاح شده است». این مقام آمریکایی گفت که توافق نزدیک‌تر از دو هفته پیش است، اما نتیجه نامشخص است زیرا برخی شکاف‌ها باقی مانده و برخی از مسائل باقی مانده هنوز باید حل شوند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم شب گذشته دستیابی به توافق برای احیای برجام نزدیک‌تر از دو هفته پیش دانسته و گفته: «ما در سریع‌ترین زمان ممکن تلاش خواهیم کرد تا پاسخ مناسبی به پاسخ ایران بدهیم. این فرآیندی است که می‌خواهیم اطمینان یابیم که با دقت و توجه به جزئیاتی که برای موضوعی به مهمی این ضروری بوده، انجام داده‌ایم. من می‌توانم تضمین دهم که حتی یک روز بیش از زمان لازم برای ارائه پاسخ به اتحادیه اروپا، وقت را از دست ندهیم».

پرایس در کنفرانس خبری شب گذشته خود ادعا کرده عقب‌نشینی ایران از برخی خواسته‌های خود، از جمله خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا مایه امیدواری است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی نیز در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده پیشنهادات جدیدی را برای موافقت ایران با توافق در نظر نمی گیرد. واتسون در بیانیه‌ای گفت: «گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ما امتیازات جدیدی را برای ایران به عنوان بخشی از بازگشت مجدد به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پذیرفته‌ایم یا در حال بررسی آن هستیم، کاملاً نادرست است».

منبع: قرن نو

Email
چاپ