به اعتلای کشورمان معتقدیم

آمریکایی‌ها منازل شماری از ساکنان شرق سوریه را مصادره کرده اند

به گزارش آبتاب و به نقل از ایرنا، منابع محلی سوری یکشنبه شب گزارش دادند که نظامیان تروریست آمریکایی به همراه شبه‌نظامیان کُرد طرفداران آنها، منازل شهروندان سوری در شرق سوریه را مصادره کرده اند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از خبرنگار مستقر خود در دیرالزور گزارش دادکه منازل مذکور در شهرک «ذیبان» در دیرا الزور به اشغال نظامیان آمریکایی و عناصر کُرد درآمده است. این شهرک در نزدیکی میدان نفتی «العمر» قرار دارد.  این میدان، بزرگترین میدان نفتی سوریه است که نیروهای آمریکایی در آن بزرگترین پایگاه غیر قانونی خود در شرق سوریه را احداث کرده‌اند.

منابع محلی آگاه خبر دادند که نیروهای دموکراتیک کرد سوریه (قسد) با همکاری آمریکایی‌ها پنج منزل را در محله «اللطوه» در شهرک ذیبان که مشرف به پایگاه ایالات متحده در طرف جنوبی میدان نفتی عمر است، به اشغال خود درآوردند.

به دنبال این اقدام، عشایر عرب این منطقه و چند منطقه دیگر در شرق و غرب دیرالزور، علیه عناصر آمریکایی اعتراض کردند و مسیرها را بستند.

«ثامر الهفل» از رؤسای قبیله «العکیدات» تأکید کرد که آنها مخالف اقدامات عناصر آمریکایی و نیروهای دموکراتیک کرد (قسد) علیه عشایر دیرالزور در حومه ای شهر هستند و این اقدامات را محکوم می‌کنند.

الهفل گفت که ما عشایر عرب منطقه، مخالف کامل حضور آمریکا در خاک خود هستیم و میخواهیم که وجب به وجب خاک کشورمان به حکومت سوریه برگردد و تمام نیروهای خارجی که منابع کشاورزی و نفتی ما را غارت می‌کنند، از وطنمان بیرون رانده شوند.

آمریکا حدود ۲۸ پایگاه نظامی در شرق سوریه دارد که به صورت یک حلقه، منابع نفت و گاز سوریه را در محاصره دارد. این درحالی است که وزارت نفت سوریه هفته گذشته اعلام کرد که نیروهای اشغالگر آمریکایی و مزدوران وابسته به آنها روزانه حدود ۶۶ هزار بشکه نفت را از مناطق شرق سوریه سرقت می‌کنند.

پیشتر «بثینه شعبان» مشاور ویژه رییس جمهوری سوریه گفته بود که هدف آمریکا از حضور در سوریه حمایت از تروریسم و همچنین سرقت منابع مردم این کشور است. با شکست گروه تروریستی «داعش» به عنوان بازوی نظامی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه کردند.  

مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) تحت حمایت آن‌ها در الحسکه و دیگر مناطق شمالی سوریه، همواره شاهد اعتراضات شهروندان سوری به حضور و اقدامات تروریستی اشغالگران و شبه نظامیان علیه ساکنان این مناطق است.  

دولت سوریه بارها تاکید کرده که این شبه نظامیان قسد و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت این کشور ندارند و حضور آنان غیرقانونی است. سرقت نفت سوریه توسط نیروهای اشغالگر آمریکایی در حالی در سوریه شدت یافته که در پی  تحولات اخیر روسیه و اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو به عنوان صادر کننده عمده نفت و انرژی در جهان، بازار جهانی نفت تحت تاثیر قرار گرفته و بهای نفت در بازارهای جهانی به علت امتناع خرید نفت از روسیه افزایش یافته است.

Email
چاپ