به اعتلای کشورمان معتقدیم

حداقل ۲ هفته بعد از بهبود ابتلا به امیکرون می‎توان دز سوم واکسن را تزریق کرد

در حال حاضر سویه اُمیکرون کرونا ویروس موجب ابتلای هزاران نفر شده و کارشناسان بهداشت برای مقابله با آن دریافت دوز سوم واکسن را توصیه می‌کنند، در حالی که تعداد ابتلا به کووید در استرالیا طی هفته‌های اخیر کاهش یافته؛ اما افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون باعث ایجاد اختلال در جدول زمانی دریافت واکسن تقویت‌ کننده برای بسیاری از مردم استرالیا شده است. کارشناسان بهداشت در مورد دریافت دوز تقویت‌کننده بعد از بهبودی از عفونت توصیه‌های ارائه کردند که در ذیل به آن اشاره شده است.

اگر به کووید مبتلا شدیم، باز هم باید واکسن تقویت‌کننده دریافت کنیم؟

واکسن تقویت‌کننده محافظت مداوم حاصل از واکسیناسیون و مصونیت طبیعی را تضمین می‌کند؛ به این معنا که هر گونه محافظتی که پس از بهبودی از ویروس به دست آمده، حتی قوی‌تر و طولانی‌تر خواهد شد. کاترین بنت، رئیس دانشگاه دیکین استرالیا، در این خصوص می‌گوید: “اگر به عفونت کرونا مبتلا شدید، همچنین دوز اول، دوم و تقویت‌کننده واکسن را دریافت کرده‌اید، بهترین سیستم ایمنی را دارید.”

چه مدت بعد از بهبودی باید واکسن تقویت‌کننده دریافت کنیم؟

کارشناسان بهداشت می‌گویند: پس از بهبودی کامل از بیماری حاد می‌توان برای دریافت دوز تقویت‌کننده اقدام کرد. دوره انتظار برای دریافت دوز تقویت‌کننده برای بسیاری از افراد معمولا پس از چهار تا ۶ هفته است. پروفسور بنت اظهار کرد: وقتی علائمی ندارید، هیچ مانعی برای دریافت دوز تقویت‌کننده وجود ندارد. وی گفت که حدود ۶ هفته پس از عفونت احتمالا زمان خوبی برای اقدام به دریافت دوز تقویت‌کننده خواهد بود. با دریافت دوز تقویت‌کننده بعد از بهبودی از عفونت گزینه درستی انتخاب کردید اما اگر این کار را نکنید، مدت‌زمان زیادی محافظت نخواهید شد و خود را در معرض عفونت دیگری قرار می‌دهید.

چرا دریافت دوز سوم مهم است؟

دکتر بنت بیان کرد: “اگر علائم طولانی‌مدت دارید، احتمالا باید به پزشک مراجعه کنید. این به تصمیم‌گیری در مورد زمانی که ممکن است برای دریافت دوز تقویت‌کننده آماده باشید، کمک می‌کند.

وزارت بهداشت استرالیا اعلام کرده افراد بهبودیافته می‌توانند واکسیناسیون کووید ۱۹ و دریافت دوز تقویت‌کننده را  تا چهار ماه به تعویق اندازند چون بهبودی از عفونت امکان ابتلای مجدد را حداقل برای این مدت کاهش می‌دهد.

پس از بهبودی از ویروس چه میزان مصونیت طبیعی دارید؟

مصونیت طبیعی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، زیرا افراد مختلف ممکن است دوزها و تجربیات عفونت و سرعت پاکسازی عفونت متفاوتی داشته باشند. پروفسور بنت خاطرنشان کرد: “تمام این موارد بر پاسخ ایمنی شما تأثیر دارد. عفونت قبلی برای برخی افراد ممکن است محافظت کوتاه‌ مدت و کاملاً خوبی ارائه دهد و تا سه ماه ادامه یابد. در افراد دیگر ممکن است ۶ یا چند هفته طول بکشد و یا ممکن است بدن فرد در واقع بدون ساختن آنتی‌بادی با عفونت مبارزه کرده باشد، به همین دلیل شاید محافظت خاصی در برابر آن وجود نداشته باشد.”

     منتظر نمانید تا محافظت طبیعی شما به اتمام برسد و دوز تقویت‌کننده دریافت کنید،

بلکه هرچه زودتر برای دریافت آن اقدام نمایید.

Email
چاپ
آخرین اخبار