افسردگی در بیماری مولتیپل اسکلروز

   129562

مترجم : آرزو مظلوم ساکی


      احساس افسردگی چگونه است و  اگر دچار افسردگی هستید چه کاری باید برای بهبود آن باید انجام دهید؟ افسردگی و مولتیپل اسکلروز از نظر تأثیرات مخرب یر یکدیگر ارتباط  پیچیده ای دارند.  همچنین، افسردگی بسیاری از علائم مشابه  ام اس  را  شامل می شود که این شباهت برای آنکه کدامیک را مقصر اختلالات بیماری بنامیم، تشخیص را به مراتب سخت  می‌کند.

    افسردگی چگونه احساسی است؟ بعضی از مردم متوجه نیستند که افسرده هستند. در اینجا برخی از نکات در مورد اینکه آیا شما افسرده شده اید  یا نه یا فقط احساس خستگی دارید که می‌تواند در هر لحظه ای برای همه اتفاق بیفتد، بیان می‌شود. برای شناخت علائم  بالینی و همچنین،  شناخت  اختلال افسردگی، پزشک از شما می پرسد که آیا در طول دو هفته گذشته احساس غم و اندوه و یا از دست دادن اشتیاق در فعالیت های خود را از دست داده‌اید؟

علاوه بر این، پزشک شما در مورد پرسش هایی سؤال خواهد کرد، که حداقل پنج بار و تقریباً هر روز آن سؤالات را از خود می پرسید. نکته مهم آن است که توجه داشته باشید این علائم آنقدر شدید هستند که باعث ناراحتی روزانه شما  شود، و به طور جدی کار شما را مختل کرده و یا در روابط شما اختلال ایجاد کند.

خلق افسرده: اغلب اوقات افسرده، غمگین، پریشان و یا زودرنج هستید. در این شرایط، علاوه بر آنکه خودتان متوجه مشکل هستید، دیگران نیز متوجه این موضوع در شما شده اند.

از دست دادن علاقه: شما علاقه تان و لذتتان را در بیشتر  چیزهایی که قبلاً علاقه به انجام دادنشان داشتید ،  از دست می‌دهید.

تغییر اشتها: اشتهای شما بسیار کمتر یا بیشتر از حد معمول است. شما بدون تلاش برای رژیم غذایی، افزایش وزن پیدا می‌کنید و یا وزن خود را از دست می‌دهید.  معمولا 5 درصد یا بیشتر تغییر وزن ایجاد می‌شود.

مشکلات خواب: خواب آلود هستید و هر روز بیش از حد می‌خوابید و یا مشکلات زیادی برای خوابیدن دارید.

آشفتگی روان حرکتی یا کم هوشی: شما مضطرب هستید، بیقراری و یا مشکلات حرکتی دارید که دیگران نیز متوجه آن شده‌اند.

خستگی: شما خسته هستید و انرژی ندارید.

احساس گناه: شما احساس می کنید بی ارزش و یا بیش از حد گناهکار در مورد چیزهایی که انجام داده اید و یا انجام نداده‌اید، هستید.

 مشکلات شناختی: شما دچار مشکلاتی در  تمرکز، برنامه‌ریزی  افکار  و یا تصمیم گیری بر کارهای روزانه تان 

هستید.

افکار خودکشی: احساس می کنید که با خودکشی و یا پایان دادن به زندگی حالتان بهتر می شود.

چگونه افسردگی می تواند شدید باشد؟

افسردگی بدون درمان می تواند منجر به خودکشی شود. مطالعات نشان می دهند که افرادی که مبتلا به  ام اس هستند، بین دو تا 7.5 برابر احتمال ابتلاء به خودکشی به عنوان جمعیت عمومی را شامل می شوند. اگر شما دچار آسیب رساندن به خودتان یا انجام خودکشی هستید یا نگران آن هستید که شخص دیگری این کار را انجام دهد، لطفاً با اورژانس اجتماعی و شماره 123 تماس بگیرید.

اگر  افسرده ام باید چه کار کنم؟

اگر دچار  افسردگی هستید و احساس ناراحتی می کنید و به چیزهایی که در اطراف شما هست علاقه‌مند نیستید، شما نیاز به کمک دارید. کمک را می توانید از طریق مراقبت های اولیه و مشاوره با روانشناسان شروع کنید. افسردگی موضوعی نیست که فقط  با خود درمانی از بین برود - همانطور که برای درمان عفونت مجاری ادراری یا درد شکم به دنبال پزشک متخصص هستید، افسردگی نیز نیاز به راهنمایی حرفه ای و درمان دارد. افسردگی نشانه ضعف شخصی یا عاطفی نیست،  این یک بیماری واقعی است. به پزشک خود اطمینان کنید. نگران نباشیدپزشکتان می‌تواند شما را یاری دهد. خبر خوب این است که اگر افسردگی شما به موقع تشخیص داده شود،  قابل درمان است.


نظر شما