12 نکته و پیشنهاد برآمده از مشاهداتم در مناطق سیل‌زده‌ی لرستان و خوزستان

   1247046

محمدرضا جلائی‌پور


1- وضعیت امداد رسانی‌های داوطلبانه‌ ی مردمی، دولت، هلال احمر، گروه‌های جهادی، ارتش و سپاه در مناطقی که بیشترین آسیب را از سیل دیده ‌اند بسیار بهتر از تصویری بود که قبل از مشاهده‌ی حضوری از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها داشتم. در چند روز حضور در آسیب‌ دیده‌ ترین مناطق سیل‌زده ‌ی پل‌دختر، معمولان و اهواز شخصاً هیچ سیل‌زده‌ای را گرسنه و بدون پوشش کافی و اسکان موقتِ امن ندیدم. به تعبیر دیگر خوشبختانه نیازهای اولیه‌ی اکثر سیل‌زدگان توسط کمک‌های مردمی و نهادهای امدادرسان به میزان قابل قبولی تأمین شده بود.

پیشنهاد: برای پلدختر، معمولان و مناطق سیل ‌زده‌ی لرستان کمک‌های ارسالی‌تان را بیشتر معطوف به نیازهای غیراولیه (از قبیل: کفش و لباس و سیگار، هزینه‌ی تعمیر یا ساخت خانه و وسایل ضروری خانگی از جمله: تشک، پتو، گاز و یخچال) و کمک‌های فرهنگی (از جمله: اسباب‌ بازی و کتاب کودک) کنید. نیازهای اولیه‌ ی بهداشتی و آب و غذا تا حد قابل توجهی توسط امدادرسان‌های کنونی در حال تأمین است.

2-بر خلاف آن ‌چه از دور و از طریق شبکه‌های اجتماعی به نظر می ‌رسد، فضای عمومی اغلب مناطق سیل‌زده ملتهب نیست. علی ‌رغم خسارت‌های سنگین و خرابی‌های سهمگین، اغلب سیل‌زده‌ها و داوطلبانِ کمک در لرستان خنده بر لب دارند و فضای گرمی که کمک‌ها و غمخواری‌ها و همدلی‌ها و قدرتِ همبستگی ایجاد کرده دیدنی است. زندگی عادی و آرام در محلاتی از اهواز که آب نگرفته هم در جریان است. تنها مناطقی که در آن‌ها نارضایتی عمومی قابل توجهی مرئی بود، چند محله‌ی محروم اهواز بود که در معرض آب‌گرفتگی است.

3-مدت‌ها بود چنین جلوه‌ای از همبستگی ملی ‌مان ندیده بودم. در مناطق سیل ‌زده به معنای کامل کلمه «یک ملت»‌ ایم. از همه‌ جای ایران آمده‌ اند و تعلق ملی و ایران‌ دوستی در فضا موج می‌زند. داوطلبان مردمی از نظام‌ آباد تهران و بیرجند و مشهد و تبریز تا کرمانشاه و سنندج و شیراز و اصفهان کنار هم  بیل می‌ زنند و گِلِ خانه‌های هم وطنانشان را بی‌ مزد و بی‌ منت تخلیه می ‌کنند. از اقصا نقاط ایران وانت و کامیون کمک‌ های ارسالی می‌ رسد. بسیجی مذهبی نیشابوری و طلبه‌ی همدانی در کنار مهندس کامپیوترِ غیرمذهبیِ کرجی و موبایل ‌فروشِ ماهر در رقصِ رشتی فرغونِ گِل حمل می ‌کنند، پسر و دخترِ عشقِ آف‌رودِ تهرانی و بوشهری و زیپ‌لاین‌بازِ کردِ اهل تسنن به روستاهایی که جاده‌هایشان خراب شده کمک می ‌رسانند، پزشک شیرازی و پرستار مشهدی با هلیکوپتر ارتش که خلبان اردبیلی دارد به روستایی در معمولان لرستان که سیل نابودش کرده می ‌روند و شب کنار سیل‌ زدگان می‌ خوابند و با آن‌ها غذایی که هم‌ وطن هیئتیِ کرمانی‌شان برایشان پخته می‌ خورند. تعلق ملی سیل‌ زدگان بعد از این سیل افزایش پیدا می‌ کند، چون با چشمان خودشان امدادرسانی‌های وسیع دولتی و مردمی از اقصاء نقاط ایران را می ‌بینند. سیل‌زدگانی که دیدم بیش از قبل، ایران و هم‌ وطنانشان را دوست داشتند. بارها از سیل‌زدگان شنیدم که این روزها حس می ‌کنند کل ایران پشت آن‌ها است. شاید به همین دلیل با این‌ که سیل خانه‌ خرابشان کرده، اغلب خوش ‌روحیه و خنده‌ بر لب می‌ دیدیشمان. علی‌ رغم هزینه‌های سهمگینی که سیل به آن‌ها تحمیل کرده بود، اغلب از این‌ که این همه‌ هم‌ وطنِ «خوب» به کمک‌شان آمده بودند به وجد آمده بودند. من و دوستان هم‌ سفرم هم بیش از قبل به آینده‌ی ایران امیدوار شدیم از بس در این سفر هم‌ وطنِ دیگر دوستِ خوب دیدیم. چهره‌ها و زیبایی حضور مؤثر و کمک‌های بی ‌دریغ‌ شان را فراموش نمی ‌کنیم.

 4- سرعت پل‌ سازی، راه‌ سازی، برق ‌کشی و احیای ارتباطات تلفنی و اینترنت در آسیب ‌دیده‌ترین شهرها و روستاهای سیل ‌زده چشم‌گیر است و شاید نوعی رکورد در ایران و منطقه باشد. ده‌ها کیلومتر راه در مسیرهایی که سیل کاملاً جاده را خراب کرده بود، در همین چند روز ساخته شده بود. ده‌ها پل بلند و کوتاه نصب یا ساخته شده بود، با بالن‌های سیار وزارت ارتباطات تلفن و اینترنت پرسرعت در پلدختر و معمولان هم برقرار بود، اغلب دکل‌های برقی که سیل انداخته بوده دوباره افراشته شده بودند و به اغلب مناطق سیل‌زده با سرعتی قابل توجه برق‌کشی دوباره شده بود.

5-سازمان ‌یافته و متشکل‌ ترین امدادرسانیِ مردمی در مناطق سیل ‌زده را ده‌ها موکب‌ اربعین که بین مناطق سیل ‌زده تقسیم شده‌اند، انجام می ‌دهند. موکب‌های اربعین با کمک‌های مردمی تغذیه می ‌شوند و دولتی نیستند. برای این ‌که ابعاد کمک‌های موکب‌ها برایتان روشن‌تر شود شاید این مقایسه کمک کند: مجموع کمک‌های ارزشمند همه‌ی سمن‌ها و خیریه‌ هایی که در مناطق سیل‌زده دیدیم روی هم شاید به اندازه‌ی یک موکب هم نباشد. مثلاً فقط یکی از موکب‌های تهرانی با مدیریتی کارآمد و اشراف قابل توجه به نیازهای سیل‌زدگان روزی پنج‌هزار غذای گرم را به خانه‌های سیل‌زدگان معمولان و پل‌دختر تحویل می ‌دهد و سه ‌بسته‌ی کمک‌های بهداشتی، خوراکی و آب برای هر خانوار آسیب ‌دیده را خانه به خانه پخش می‌ کند. ابعاد کمک‌های سایر نهادهای غیردولتی و خیریه‌ها اساساً قابل قیاس با مجموع موکب‌ها نبود.

 ۶-بار اصلیِ کار پر زحمتِ تخلیه‌ی خانه‌ها از گل با بیل را عمدتاً گروه‌های جهادی، بسیجی و طلبه‌هایی که عمامه ‌هایشان را در نیاورده بودند، برمی‌داشتند و تعدادشان قابل قیاس با سایر داوطلب‌های مردمی نبود. شخصاً از نظر سیاسی و فکری اختلاف نظرهای پرشماری با اعضای این گروه‌های جهادی دارم، اما انصاف است بگویم حجم و ابعاد کمک داوطلبانه‌ی پر زحمتی که این گروه‌ها می‌ کردند از هر گروه دیگری به مراتب بزرگ‌تر بود و فضای باصفا، دیگردوستانه و پرشور جبهه‌ گونه‌ای ساخته بودند که سیل‌ زدگان و هر ناظری را تحت تأثیر قرار می ‌داد. مثلاً فقط  در یکی از خانه‌ها ۱۸ داوطلب جهادی در حال بیل ‌زدن بودند و روز پنجمی بود که بیش از ۱۲ ساعت بیل زده بودند. کار سختی است. اغلب خانه‌ها توسط همین‌ گروه‌ها از گل تخلیه شده است و احتمالاً در روزهای آینده کاملاً تخلیه خواهند شد. دوست داشتم در کنار نیروهای جهادی اصولگرا، از تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های اسلامی دانشجویان، سازمان‌های مردم‌نهاد، اساتید دانشگاه، هنرمندان و نیروهای اصلاح‌طلب داوطلبان و نمایندگان پرشمارتری را بیل به دست و کنار مردم سیل‌زده ببینم، اما در حد مطلوب ندیدم.

 پیشنهاد به گروه‌های داوطلب مردمی و جهادی: جای شما باشم در روزهای آینده تمرکزم را روی کمک به حاشیه‌ نشین‌ها و محله‌های عرب‌ نشین اهواز و سوسنگرد و بستان می ‌گذارم. متأسفانه هنوز کمک‌های مردمی از اقصا نقاط ایران به این هم‌وطنان عرب‌ مان محدود است و کمک‌های مردمی بیشتر به آن‌ها، علاوه بر آن ‌که ضروری و انسان ‌دوستانه است، برایشان بسیار دل ‌گرم‌ کننده است و تعلقات ملی‌ شان را تقویت می‌ کند.

 7- بار اصلی امدادرسانی و تأمین نیازهای اولیه‌ی روستاهایی که با جاده در دسترس نبودند را هلال احمر و ارتش با هلیکوپترهایشان برمی ‌داشتند و حتی نیازهای اولیه‌ ی غذایی و بهداشتی و اسکان موقت‌ در روستاهای غیر قابل دسترس با ماشین هم به طور منظم و روزانه با این هلیکوپترها تأمین می ‌شد. کوهنوردان داوطلب متخصص در احداث زیپ‌لاین و رانندگان آف‌رود داوطلب هم با ماشین‌های شاسی ‌بلند شخصی‌ شان بخشی از بار کمک به روستاهایی که مسیرهای صعب‌العبور داشتند بر دوش گرفته بودند. این‌ که به بعضی روستاهایی که مسیر صعب ‌العبور دارند، هیچ گونه کمکی نرسیده دروغ بود. از افرادی که اشراف کامل به وضعیت روستاهای معمولان و پلدختر داشتند جویای نام و ‌آدرس روستایی بودیم که مطلقاً به آن‌ها هیچ‌گونه کمک‌رسانی نشده باشد و چنین روستایی وجود نداشت، گرچه به بعضی روستاهایی که با ماشین در دسترس نبودند کمک کمتری رسیده بود.

8-بیشترین آسیب‌ را خانه‌هایی دیده بودند که در فاصله‌ی غیرمجاز از رود بنا شده بودند و با رعایت اصول‌ شهرسازی و روستاسازیِ ایمن و عدم تجاوز به حریم رودخانه، حتی با همین میزان بارش و سیل، بخش قابل توجهی از خسارات سنگین‌تر قابل پیشگیری بود. خانه‌هایی که از رودخانه فاصله‌ی بیشتری داشتند پر از گل شده بودند، اما اغلب سالم مانده بودند.

9-نوعی تقسیم کار نسبتاً کارآمد میان نهادهای امدادرسان مردمی، دولتی و ارتش و سپاه ایجاد شده است. موکب‌های مردمی اربعین با مدیریت کارآ و تجربه ‌‌ای که در پخت غذا دارند هزاران غذای گرم می ‌پزند، نیروهای نوپو امنیت ماشین‌های حامل غذا و کمک به سیل‌زدگان را تأمین می ‌کنند، نیروهای جهادی و بسیجی و داوطلبان مردمی خانه‌ها را با بیل و فرغون از گل خالی می‌ کنند، باب ‌کت‌ها و بولدوزرها و کامیون‌های دولت، هلال احمر،‌ ارتش، سپاه و نیروهای مردمی گل‌هایی که از خانه‌ها با بیل و فرغون بیرون ریخته شده بودند را جمع می‌ کنند، وزارت راه و سپاه و ارتش جاده‌ و پل می‌ سازند، وزارت نیرو بر برق‌رسانی و آب‌رسانی متمرکز است، هلال احمر نیازهای اولیه‌ی بهداشتی و امدادرسانی به سیل‌زده‌هایی که به آن‌ها دسترسی با جاده نیست را تأمین می‌ کند و بسیاری از داوطلبان مردمی که به این مناطق می‌ آیند نیازهای پاسخ ‌داده‌ نشده‌ ای اولیه را شناسایی و تأمین می ‌کنند.

10-در محله‌های عین‌دو، گل‌دشت و ملاشیه در اهواز که ساکنانش ایرانیان عرب‌‌اند، مناطق شهری محروم‌ اند و در معرض آب‌ گرفتگی قرار دارند، وضعیت نگران ‌کننده است و بیش از صد خانه زیر آب رفته است. ساکنان این محله‌ها با دستان خالی و بدون امکانات یک شاهکار جمعی کرده‌اند و تنها با بیل و گونی و در چند روز چند کیلومتر سیل‌بند ساخته‌اند. اینجا به این‌ که سیل‌ بندسازی در این محلات انتخاب کارشناسانه و کارسازی است یا نه کاری ندارم. درباره‌ی شکوهِ تلاش جمعی‌شان حرف می ‌زنم. در روزهای گذشته فقط در دو محله‌ی عین‌دو و ملاشیه بیشتر از پنج‌هزار نفر از اهالی به شکل تمام وقت مشغول پرکردن گونی‌ها و ساختن سیل‌بند بوده‌اند و تنها از سه‌شب پیش در محله‌ی عین‌دو کمک‌های مردمی از بقیه مناطق کشور و ماشین‌آلات ارتش و سپاه و شهرداری به کمک‌شان آمده است. وقتی در عین‌دو شروع به سیل‌بندسازی کردند نیروی انتظامی متفرق شان می‌ کرد و به آن‌ها اجازه‌ی ساختن سیل‌بند نمی‌داد اما آنقدر مقاومت و اصرار کردند که حالا خود ارتش و هلال احمر و سپاه و شهرداری هم به کمک‌ شان آمده است، البته در محله‌ی گلدشت و ملاشیه هنوز هم نهادهای حکومتی به کمک ‌شان نیامده‌اند.

 11-مسأله‌ی محله‌های عرب‌نشین اهواز ریشه‌هایی فراتر از سیل اخیر دارد. دولت تقاضای تخلیه‌ی خانه‌های در معرض آب ‌گرفتگی در این محلات را کرده، ولی اهالی ‌شان می‌گویند تحت هیچ شرایطی تخلیه نمی ‌کنند. دولت می‌ گوید مانع آب‌ گیری هور العظیم نشده است، ولی اهالی این محلات باور نمی‌ کنند. دولت می ‌گوید اگر تخلیه کنید خسارت سیل و هزینه‌ی جابجایی ‌تان را می‌ دهیم، ولی اهالی باور نمی‌ کنند. دولت می‌ گوید برای پیشگیری از افزایش ارتفاع آب مجاور این محلات نهایت تلاشش را می ‌کند، ولی اهالی این محلات چنین باوری ندارند. ساکنان این محلات می‌ گویند همان‌طور که در جنگ هشت ‌ساله در برابر آتش دشمن ایستادیم و خانه‌هایمان را تخلیه نکردیم، در برابر آب هم می ‌ایستیم و تا اینجا هم انصافاً آب را به زانو درآورده‌اند. خلاصه، مسأله‌ی اصلی در این محلات، اعتماد به دولت و احساس تبعیض است. راه حل بلند مدتش فقرزدایی از محله‌های عرب‌نشین و فرودست اهواز و کاهش انواع تبعیض و احساس تبعیض در میان عرب‌های ایرانی و افزایش اعتمادشان به دولت است. عرب‌های خوزستان سی درصد جمعیت استان و پنجاه درصد جمعیت اهوازاند، ولی تنها سه درصد مدیریت‌های استانی به آن‌ها تعلق گرفته است و سهمشان در اقتصاد استان هم متناسب با جمعیت‌شان نیست. انتقاداتشان هم به عدم لایروبی کارون، ضعف و مشکلات فاضلاب شهری اطراف این محلات، آسیب‌های کارخانه‌های نیشکر به محیط زیست اطرافشان، توسعه‌ی نامتوازن شهر و حضور نداشتن و ارتباط ناکافی نمایندگان شهرداری و دولت در میانه‌ی این بحران در این محله‌ها تا حد زیادی وارد است. در بلندمدت تنها با کاهش فقر، بهبود آموزش و بهداشت با کیفیت رایگان در این مناطق و توجه ویژه به توسعه‌ی این محله‌های محروم می‌توان از امثال چنین بحرانی پیشگیری کرد. اگر جای دولت یا کمیته‌ی ملی ارزیابی سیل نوروز ۹۸ یا معاون اول رئيس جمهور بودم در روزهای بعد از این بحران برای محرومیت‌زدایی و توسعه‌ی مناطق عرب‌نشین اهواز و اقدامات ریشه‌ای برای افزایش ادغام اجتماعی ساکنان این محلات و افزایش اعتمادشان به نهادهای حکمرانی و تقویت نهادهای نمایندگی‌شان و کاهش احساس تبعیض‌شان به قید فوریت برنامه ‌ای ملی و جدی را ارائه و اجرا می ‌کردم، اما برای مدیریت کوتاه ‌مدت بحران پیشنهاد کردنی است که بلافاصله بازداشت ‌شدگان فعال در سیل ‌بندسازی در این مناطق آزاد شوند. فرمان آب‌گیری کامل و دائم تالاب هورالعظیم صادر شود که علاوه‌ بر پیشگیری از آب‌گرفتگی محلاتی از اهواز مشکل ریزگردها را هم تا حد زیادی برطرف می ‌کند و لازمه‌ی صیانت از محیط زیست و حیات وحش خوزستان است. تأسیسات نفتی باید در ارتفاعی ساخته شود که در صورت آب‌گیری کامل و دائم هورالعظیم هم بتواند کارآیی داشته باشد. نمایندگان متنفذ اهالی این مناطق را در کنار متخصصان آب به بازدید از هورالعظیم ببرند تا با چشمان خود ببینند بخش زیادی از هور را آب گرفته است و وزارت نفت برای نجات چاه‌های نفت مانع آب‌گیری هور نشده است. اگر سیل‌بند می‌ تواند مانع آب‌گیری خانه‌های اهالی این مناطق شود، فوراً ماشین‌آلات سنگین دولت و ارتش و سپاه و توان مهندسی‌شان برای کمک به ساخت و تقویت سیل‌بندها عازم این محلات بشوند. کمک مالی کافی دولت برای جبران کامل خسارت بیش از صد خانه‌ی آب‌گرفته‌ی این محلات بلافاصله و بدون تشریفات طولانی اداری به اهالی این خانه‌ها داده شود تا میان شبکه‌ی اهالی این مناطق اعتماد به دولت و نظرات کارشناسان دولت را افزایش دهد، احتمال پذیرش تخلیه‌ی خانه‌ها در صورت ضرورت را بیشتر کند و دیگر این جمله‌ی ترسناک را از بعضی از اهالی این مناطق نشنویم که «هیچ کس جز خودمان به فکر ما نیست». در چند مورد شخصاً از اهالی این محله‌ها شنیدم که بعد از اعزام اخیر کمک‌های نهادهای دولتی و مدنی به این مناطق ‌گفتند: "فکر می ‌کردیم کسی به فکر ما نیست و حالا که این کمک‌های حکومتی و هم‌وطنانی مثل شما را می‌بینیم دلگرم شده‌ایم." سرمایه‌گذاری فوری استانی و ملی‌ برای محرومیت‌زدایی از مناطق عرب‌نشین خوزستان‌ سرمایه‌گذاری به‌صرفه‌ای روی امنیت و اقتصاد ملی است. در صورت درایت دولت و نهادهای حکمرانی و توجه فوری و ویژه‌ی سمن‌ها و شهروندان مسئول در روزهای پیش رو می ‌توان کاری کرد که عرب‌های ایرانی که ساکن این محلات‌ محروم‌اند بیش از قبل احساس تعلق ملی کنند. اکنون بهترین وقت است برای این ‌که عرب‌های ایرانی که احساس تبعیض شدیدی دارند، به چشم ببینند و باور کنند که دولت ایران و سایر شهروندان ایران پشت آن‌ها هستند. شخصاً هم هر کمک نقدی‌ای که بتوانم به سیل‌زدگان خوزستان بکنم و کمک‌های نزدیکانی که گوش‌شان به پیشنهادم شنوا است را صرف کمک به ایرانیانِ عرب‌ِ خانه‌های آب‌ گرفته‌ی اهواز می ‌کنم.

12-اجازه می‌ خواهم گزارش مشاهداتم را با یک آرزو تمام کنم و آن این ‌که روزی برسد که مهم‌ترین کار بسیج همین کمک‌های مردمی کارساز شود و مهم‌ترین کار روحانیان نشر اخلاق و معنویت و همین خدمات مردمی شود و خواستار حق ویژه در سیاست نباشند، هیأت و نهادهای مذهبی روی همین نوع خدمات اجتماعی مستقل از دولت متمرکز شوند، اصلاح ‌طلبان و نیروهای نوگرا و فعالان و نهادهای مدنی در هنگامه‌ی چنین بحران‌هایی حضور سازمان‌ یافته‌ی مؤثرتر و گسترده و ارتباط بهتری با عموم شهروندان آسیب‌ دیده داشته باشند، دولت پیشنهادهای گزارش ملی کارشناسانه‌ی سیل نوروز ۹۸ برای اصلاح سیاست‌ها و صیانت مؤثرتر از محیط زیست و پیشگیری از چنین خساراتی را در عمل جدی بگیرد، محله‌های عرب‌نشین و محروم ملاشیه، عین‌دو و گلدشت میزبان توسعه‌ی شهری سریع و عادلانه و غیرمخرب محیط زیست شوند، خیریه‌ها و سمن‌ها قدرت سازمان‌دهی مؤثر بیشتری در چنین امدادرسانی‌هایی پیدا کنند، بهبود مدیریت سازمان بهزیستی در اولویت باشد و بودجه‌ی نهادهای امدادرسان و کیفیت و شفافیت مدیریت‌شان ارتقاء بیابد، فعالان محیط زیست به جای زندان رهبران جنبشی اجتماعی و مؤثر برای منع دولت و شهروندان از تخریب محیط زیست ایران باشند، ارتباط میان نهادهای حکمرانی به اندازه‌ای که در روزهای بعد از سیل در این مناطق دیدیم کارآمد بماند، و این همه هم‌وطنِ خوب و دیگرخواه را بقیه‌ی هم‌وطنانم هم ببینند و غوغای شبکه‌های اجتماعی و ویدیوهای گزینش‌ شده و جنگ‌های روانی رسانه‌ای باعث نشود جملاتی بگویند که با «ما ایرانی‌ها» شروع می ‌شود و با سرکوفت زدن و خودزنی و تعمیم‌های بی‌جا نسبت به همه‌ی هم‌وطنان ادامه پیدا می ‌کند. اگر فکر می‌ کنید مدتی است احساس خوبی به کشور و هم‌وطنانتان ندارید چند روزی از فضاهای گلخانه‌ای اطرافتان و شبکه‌های اجتماعی آنلاین بیرون بیایید و همین روزها به مناطق سیل‌زده‌ی کشور سری بزنید وبه هم‌وطنتان کمک کنید، ولو در حد چند ساعت بیل زدن برای خالی کردن خانه‌اش از گِل یا تحویل لباس و کفش و لوازم خانگی و کتاب و کمک مالی و حتی چند بسته سیگار به هم‌وطن سیگاری‌ای که همه‌ی زندگی‌اش را سیل برده و در این روزها یک نخ سیگار هم برای کشیدن نداشته. شک ندارم که بعد از سفر ایران و هم‌وطنان‌تان را بیشتر دوست خواهید داشت. ضمناً از مسیر سفر هم لذت خواهید برد. بارش‌های کم‌سابقه‌ی اخیر مناظر کم‌نظیری در دشت‌ها و کوه‌های پرگل و سبزه و رنگارنگ لرستان و خوزستان و گلستان ساخته است که بعید است قبلاً در جاده‌های ایران دیده باشید.

 

 

 

 


نظر شما