هشت علامت تومور مغزی را نادیده نگیرید!

   114011

دکتر فاطمه رجبی پور، فوق تخصص خون و آنکولوژی- عضو هیأت علمی دانشگاه تهران


بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل خود دچار مشکل شوند و یا دچار سرگیجه شوند. تومورهای مغزی می‌توانند خوش خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند. علائم و نشانه‌های یک تومور مغزی می تواند بسیار متفاوت باشد و به اندازه، مکان قرارگیری و نرخ رشد تومور بستگی دارند. پزشک همیشه استفاده از بهترین روش درمانی، چه عمل جراحی، پرتو درمانی یا روشی دیگر را ارزیابی خواهد کرد. برخی از این علائم عبارتند از:

1-    سردرد: اگر فردی نیستید که به طور معمول از سردرد رنج می‌برد و ناگهان متوجه شده‌اید که به طور منظم با این مشکل مواجه شده اید، این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته است که از آن جمله می‌توان به تومور مغزی اشاره کرد. سردرد می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه شکل‌گیری تومور مغزی باشد. سردردهای خاص که با تومورهای مغزی مرتبط هستند واکنشی مشابه با سردردهای دیگر به استفاده از قرص‌های مسکن نشان نمی‌دهند. با این وجود، منابع پزشکی به این نکته اشاره دارند که مواجهه با سردرد نباید موجب هراس شما شود، زیرا بیشتر سردردها بی ارتباط با تومورهای مغزی هستند.

2-    تشنج: تومورهای مغزی می‌توانند محرک تشنج باشند، که می‌تواند نخستین سرنخ از بروز اتفاقی غیر معمول را در مغز ارائه کند. تشنج در تومورهای مغزی متاستاتیک (سرطانی که از قسمت دیگری آغاز شده و به مغز گسترش می‌یابد) شایع تر است. تشنج‌های مرتبط با تومور شامل ایست تنفسی (برای ۳۰ ثانیه یا بیشتر) است که می‌تواند به آبی شدن رنگ پوست منجر شود، رویدادهای کوتاه کلی ۲ یا سه دقیقه‌ای، و ضعف یا بی حسی پس از آن اشاره کرد.

3-    افت شناختی: بروز مشکلاتی در توانایی مغز برای پردازش اطلاعات می تواند یکی از علل تشکیل تومور مغزی باشد. انواع مختلفی از علائم مانند گیج شدن و ناتوانی در تفکر به صورت واضح ممکن است بروز کرده یا به تدریج خود را نشان دهند. این شرایط می‌تواند هشدار اولیه برای مراجعه به پزشک و بررسی دقیق‌تر و ریشه‌یابی مشکل در نظر گرفته شود.

4-    دشواری در حفظ تعادل و هماهنگی: برخی نشانه‌های شکل گیری یک تومور مغزی به صورت جسمانی خود را نشان می‌دهند که می‌توانند به واسطه خود تومور یا روش‌های درمانی پدیدار شوند. از آنجایی که مغز و نخاع بخشی از سیستم عصبی محسوب می‌شوند، بیماران مبتلا به سرطان مغز می‌توانند طیف گسترده ای از عوارض جانبی ناخواسته را تجربه کنند. بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل خود دچار مشکل شوند و همچنین امکان تجربه سرگیجه در آنها وجود دارد. مشکلات در هماهنگی، به عنوان مثال در انجام کار ساده‌ای مانند بستن بند کفش، ممکن است از نشانه‌های یک تومور مغزی باشند.

5-    تغییرات شخصیتی: نزدیکان فرد مبتلا به تومور مغزی ممکن است متوجه تغییر در رفتار او شوند. تغییرات شخصیتی در یک بیمار می‌تواند فشار مضاعفی را به وی وارد کند. تومورهایی که در نواحی دیگر مغز شکل می‌گیرند می توانند موجب عدم تعادل هورمونی و ناراحتی شدید در بیماران شوند، به ویژه اگر توانایی آنها در صحبت کردن را تحت اثر قرار دهد.

6-    از دست دادن شنوایی: زمانی که توانایی صحبت کردن می‌تواند تحت تأثیر یک تومور مغزی قرار بگیرد، قدرت شنوایی انسان نیز می‌تواند تحت تأثیر آن قرار بگیرد. تومورها می‌توانند یک منطقه کوچکتر، جایی که سیستم‌های رله شنوایی قرار دارند را تحت تأثیر قرار دهند یا اثرات جمعی مانند ایجاد فشار یا حتی حرکت مغز را با توجه به اندازه خود شکل دهند.

7-    ضعف در یک سمت بدن: ضعف در یک سمت بدن که دست و پای آن سمت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یکی دیگر از نشانه‌های تومور مغزی است.

8-    تغییرات بینایی: تومور مغزی که در نزدیکی عصب بینایی قرار دارد می‌تواند به تاری دید یا دوبینی منجر شود و برخی انواع دیگر تومور می‌توانند حرکات غیر طبیعی چشم را در پی داشته باشند.

 

 

 


نظر شما